Eylül ayında evde yapılacak tadilat işleri

Eylül ayında evde yapılacak tadilat işleri (Yıkım, onarım, yalıtım)

Eylül ayında evde yapılacak tadilat işleri var. Şimdi akan çatıyı onarmanın, ertelediyseniz evi boyamanın, parkeleri değiştirmenin tam zamanı…

Sonbaharın ilk ayı eylül, evin ihtiyaç duyulan yenileme projeleri için de mükemmel bir zaman. Her zamanki gibi doğru planlama için kolları sıvayın. Bütün işleri listeleyin ve ona göre fiyat çalışmasına başlayın. Tadilat listesinde, yıkım ve onarım gerektiren işler öncelikli olarak listelenmeli, dekorasyon anlamında yapılması gereken işler ise ikincil olarak yer almalıdır.

YIKIM VE ONARIM İŞLERİ

  • Açık mutfak hayalinizi gerçekleştirmek sadece bir hayal olarak kalmasın istiyorsanız; aradaki duvarı kemer şeklinde yıkarak istediğiniz ferah ve kullanışlı alanları yaratmayı deneyin.
  • Yatak odanızdaki balkonun bir işe yaramadığını düşünüyorsanız; balkonu PVC pencere ile kapatarak büyük ve kullanışlı ayrı bir giyim odasına kavuşabilirsiniz.
  • Duvarlarda boya işleminden önce şayet sızıntı yolu ile kabarmış yerler varsa iyice kazınmalı ve zemin düzlenmelidir. Ayrıca varsa delikler ve düz olmayan yerler dolgu maddesi ile kapatılarak astar atılmalı, daha sonra boyama işlemine geçilmelidir. Daha sonra turuncu ve tonları ile tek bir duvarı boyayarak evinize sonbaharı çağırın.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

SES VE ISI YALITIMI

ısı ve ses yalıtımı
  • Evinizi hem ısı hem de ses yalıtımı açısından büyük ölçüde izole etmek için çift camlı pencere ve kapı sistemlerini tercih etmelisiniz. Kışı karşılamadan önce mutlaka PVC pencere ve kapı sistemlerinin duvar bağlantılarının izolasyon bantları ile kaplanmış olmasını sağlayın. En çok ısı kaybının kapı altlarından olduğunu da göz önünde bulundurarak kapı altı esnek süpürgelikler edinmeyi ihmal etmeyin.
  • Çatı kaplama malzemeleri kaplama, koruma ve su geçirmeme gibi üç ana görevi yerine getirmeli. Isı ve su yalıtımı ile çatı altına su girmesi, iç-dış hava iletişimi engellenebilir. Çatı içerisinde havalandırma ortamının iyi bir şekilde yaratılması ve bunun korunması sağlıklı ve uzun ömürlü bir izolasyon da sağlar.
  • Çatılarını en ekonomik şekilde onarmak isteyenlere önerim; çatıdaki kiremitler kaldırılarak altına izolasyon levhası yerleştiriliyor, böylece aynı kiremitler kullanılarak ekstra maliyet çıkartılmadan çatı onarılıyor.
  • Kombiniz için ise küçük bir bakım yaptırın; ısınmak için yeterli bulmadığınız odalara kalorifer peteği eklemenin gerekli olup olmadığına karar verin ve biran önce ekstra petek siparişlerinizi geçin.

İlginizi çekebilir:

2 DEKORATİF ÖNERİ

dekoratif raflar
  • Mutfakta boş bir duvarınız mevcut ise; yapı market ya da marangozdan 2 adet raf kestirin ve buraya baharat takımlarınızı, kareli dekoratif kumaşlarla kapladığınız marmelat ve reçel kavanozlarınızı yerleştirin.
  • Bu rafları tabaklarınız için de kullanabilirsiniz. Düz ve beyaz ağırlıklı tabakları alta, pastel tonlardaki, yaprak ve çiçek desenli işlemeli tabaklarınızı üste koyun. Bitki çaylarınızı koymak için renkli metalik kutular edinin.

Eylül ayında evde yapılacak tadilat işleri bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Isıtmada yalıtımın önemi