evinizi-kış-aylarına-hazırlayın

Evinizi kış aylarına hazırlayın – İçeride ve dışarıda tadilat

Son güncelleme:

Evinizi kış aylarına hazırlayın. İster müstakil bir evde oturun isterseniz apartman dairesinde, bu ay evin dışında ve içinde yapılması gereken tadilatlar için birkaç pratik ipucunu tekrar hatırlatalım istedik. Şimdiden hazırlıklarınızı yapın ki eviniz önümüzdeki kışa formda girsin!

DIŞ CEPHE KAPLAMANIZI KONTROL EDİN

Dış cephe kaplamanız ahşapsa çürüyen kısımlarını kontrol edin ve gerekli onarımı yaptırın. Aşınmış boyaları yenileyin. Sert naylon fırça ile kirli kısımları ovun. Bunun için genel temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz. Temizlik işlemini vinil ve alüminyum yüzeylere de uygulayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Dış kapı nasıl boyanır? Kapınızı boya ile renklendirin

ÇATIYI KONTROL EDİN

Yolun karşısına geçin ve dürbün ile çatınızı kontrol edin. Kıvrılan, ezilen ve çatlayan kısımlar var mı bakın. Baca çıkışlarını ve metal kaplamayı kontrol edin. Baca borularını yenileyin. Daha büyük onarımlar için bir çatı ustasından yardım alın.

YAĞMUR OLUKLARINI KONTROL EDİN

Oluk ağızlarında biriken yaprakları temizleyin. Yağmur yağdığında ilk gün olukların sızıntı ve kırık yerlerini gözlemleyin ve müdahale edin.

ÇİÇEK YATAKLARINI DÜZENLEYİN

Saksı kenarlarına biriken kurumuş toprakları temizleyin. Toprağı, saksı kenarından 2-4 cm aşağıda bırakın. Çiçek soğanlarına zarar vermeden havalandırın ve 3-7 cm kadar malç dökün.

PENCERELERİ YENİ MEVSİME HAZIRLAYIN

Çerçevelerdeki çatlak ve sıyrıkları doldurun, izole edin, mekanizmaları kontrol edin. Bir kovaya 3-4 litre sıcak su, 1 ölçü sirke, 1 ölçü amonyak koyun; diğerine ılık su doldurun. Önce amonyaklı su ile ve daha sonra ılık su ile temizleyin ve kurutun. Tüm bunları yaparken eldiven takmayı unutmayın.

VERANDA VE BALKON BAKIMINI YAPIN

Ahşap verandanız için toz deterjan ve özel ahşap temizleyicisi kullanın. Yoğun küfü temizlemek için uygun kimyasallar tercih edin. Eğer fazla yıpranmışsa yıkadıktan sonra bir kaç gün iyice kurumasını bekleyin ve üzerini örtün. Ayrıca kış aylarında zarar görmemesi için koruyucu cila uygulayın. Seramik derzlerini kontrol edin, kırık ya da eskimiş yerleri onarın.

İlginizi çekebilir: Veranda, teras ya da balkon zemini nasıl döşenir? 3 adımda daha kullanışlı ve şık zeminler

KLİMA VE HAVALANDIRMA SİSTEMİ BAKIMI

Elektrikle bağlantısını kesin. Aralara kaçan dal ve yaprakları temizleyin. Boruları bahçe hortumu ile yıkayın. Yıpranmış veya ezilmiş kablolar için servis çağırın.

ÇİM BAKIMI

Kuru yaprakları, kırık ağaç dallarını metal bir tırmıkla temizleyin. Yer yer güneşten kuruyan çimler için yeni tohum ekin ya da bir bahçıvana ektirin.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı çimler için adım adım çim dikme ve püf noktalar

BOYAMA İŞLERİ

Birbiri ile uyumlu duvar ve doğrama renkleri görsel zenginlik yaratır. Yenilerken mat ya da yarı mat bir boya kullanın ve yüzeyleri hafif pürüzlü bırakın. Doğramalarda parlak cila uygularsanız renk aynı bile olsa mat yüzeylerle tamamen farklı durur. Uygulamadan önce deneme yapın, doğal ve yapay ışıkta kontrol ederek karar verin.

DUVAR KAĞIDI VE KAPLAMALAR

Duvarlara uygulanan kağıt veya kaplamalar evin havasını bir anda yeniler. Kağıdı ilk defa kaplayacaksanız, duvar kağıdı astarı kullanın. Böylece hata yapma şansınızı azaltmış olursunuz. Duvar kağıtları artık yüzde 50 kağıt ve yüzde 50 tekstil esaslı, bu yüzden uygulaması çok kolay. Üst üste bindiğinde ya da fazla ıslattığınızda telafisi mümkün.

TAVANLAR

Tavanınız çatlaklar yüzünden çirkin görünüyorsa onarmak için pratik bir yöntem var. Eğer fazla zamanınız yoksa ince çatlakları gidermek için dolgu kullanın. Ancak önce bir süre çatlağı izleyin. Aynı odada birden fazla tavan çatlağı mı var, yoksa sadece bir tane ve 5 mm’den uzun bir çatlak mı? Eğer öyleyse bu çok daha ciddi  problemlerin habercisi olabilir. Dolguyla tamamladığınız çatlaklar tavanda renk farkı yaratıyorsa sıvanızı yenileyin.

İlginizi çekebilir: Tavan renkli boyanır mı? Bu örnekler ilham verici!

RUTUBET SORUNU

Duvarlarınızda yazdan kalan rutubet sorunu yaşıyorsanız, bunun kaynağını hemen bulmalısınız. Aksi halde su kaçağı ilerler ve geri dönüşümsüz hasar bırakabilir. Bunu gidermenin en pratik yolu bir süre pencereleri açık bırakarak havalandırmak. İçerideki yoğunlaşmayı önlemek için kaliteli bir nem emici satın alın.

İlginizi çekebilir: Banyonuz yeterince hava alıyor mu? Küf oluşmasını istemiyorsanız dikkat!

MOZAİK KAPLAMA

Mutfakta set arasını yenilemek mi istiyorsunuz? Peki, mozaik uygulamaya ne dersiniz? Eğer siz uygulayacaksanız, bunu önce küçük bir alanda deneyin. İnce bir kat tutkal sürün ve 25 dakika içinde tutkal kurumdan mozaikleri yapıştırın. Duvar ölçüsüne göre kesmek gerekirse, mozaikleri tek tek kesmek yerine bunu mozaik karolajın arkasını çevirerek tek seferde yapın.

İlginizi çekebilir: Eskiyen mutfak için parlak öneriler

Eylül ayında evde yapılacak tadilat işleri (Yıkım, onarım, yalıtım)

Basit ses yalıtımı nasıl yapılır? Komşuya ses gitmemesi ya da eve ses gelmemesi için yapılabilecekler