Evde mutluluk sanatı: Hygge

0

“Hygge” diye yazılıyor, Türkçe’de “Hüge” diye okunuyor. Norveç dilinde huzur anlamına gelen bu kelimeye esas hayat veren ise Danimarkalılar. Evde mutluluk sanatının kuzeyden gelen küçük sırlarını tekrar keşfedelim.

1. MUTLULUK YUVASI Dünyanın en mutlu insanları olarak ün salmış olan Danların evlerini de birer mutluluk yuvasına çevirmeleri pek de şaşırtıcı değil. Keyif denildiğinde akla ilk gelenlerden biri de mekanın 4. boyutu da diyebileceğimiz tekstiller. Pofidik yastıklar, yumuşacık battaniyeler her yeri doldurabilir.

2. BASİT OLAN GÜZELDİR Nasıl mutlu olunur? Cevabı aslında hiç de zor bir soru değil. Hygge felsefesine göre mutluluğun en basit formülü küçük şeylerdir. Bu sebeple yaşam alanlarında da minimalist bir duruş dikkat çekiyor. Az ama öz olan dekorasyonda yer alıyor.

3. KİMLE HYGGE’LEMELİ? Hayat her zaman dostlarla, ailenizle güzel. Bu sebeple büyük sofralar, kalabalık yemek masaları da bu felsefesinin ayrılmaz bir parçası.

4. KARANLIĞIN İLACİ Erken kararan kısacık kış günleri, karanlık-gri gündüzler ruh halinizi hiç de bozamaz. Güneşin olmaması demek yaşam alanlarında güneş kadar sıcak köşeler yaratmayacağınız anlamına gelmiyor. Listenin başında ise evi çeşit çeşit mumlarla donatmak yer alıyor.

5. BEN VE KEYFİM! Merkezde tam olarak keyifli anlar var. Sabah uyanır uyanmaz yumuşacık tüylü terlikleri ayağınıza geçirip güne ev yapımı kek ve sıcak bir kahve ile uyanmak kadar keyifli ve basit. Yani herkes yapabilir!

6. TERMOMETRE AYARI Mekanın sıcaklığını en iyi yükselten şeylerden biri dokular olduğu için iri örgüler, ahşabın dokusunu hissettiğimiz rustik-İskandinav mobilyalar, panel görünümlü duvar kağıtları dekorasyonun olmazsa olmazlarından.

7. DÜZEN ŞART Eviniz ne kadar dağınıksa ruh haliniz de o kadar dağınık olur. Dikkatinizi dağıtan detaylar ve fazlalıklar huzura giden yolu kapatabilir. Bu sebeple fazlalıkları periyodik olarak atın, işlevsel mobilyalara, bol bol düzenleyicilere evde yer açın.

8. HOBİ KÖŞELERİ Kendinize zaman ayırın, özel ilgi alanlarınız neler, nelerden hoşlanırsınız keşfedin. Ya da yepyeni bir şey öğrenmek üzere evde hobi köşeleri kurgulayın.

9. HEP Mİ EVDEYİZ? Hygge sadece evde keyifli vakit geçirmek anlamına gelmiyor aslında. Serin ama güneşli bir kış gününde, eğer sıkı giyinirseniz, dostlarınızla bir kır pikniğine gitmek de bu günü unutulmaz kılabilir. Bol oksijen tek başına da mutluluk kaynağı.

Fotoğraf: dfs.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.