İskandinav stili dekorasyon nedir? İşte en yalın haliyle İskandinav tarz

0

İskandinav stili nedir? Günümüzde rustik İskandinav, modern İskandinav, etnik İskandinav gibi pek çok farklı yorumuyla karşımıza çıksa da, onun ilk ve en sade kimliğinden vazgeçemiyoruz. En yalın haliyle klasik İskandinav stilini yakından tanıyalım.

İSKANDİNAV STİLİ NEDİR? *

Natürel dokular, büyük ebatlı baskı desenlerle birleşen beyaz mobilya ve duvarlar bu stili en kabaca anlatabileceğimiz detaylar. Kuzeyli bir stil olduğu için oldukça sade bir görünümden bahsediyoruz. Gözü yormayan baskılar bu sebeple tercih ediliyor.

Örneğin bembeyaz bir duvarın üzerinde tekrar bembeyaz bir tablo görebileceğiniz gibi beyazın birkaç üst notası niteliğindeki açık gri, açık sarı renkli tablolar da görebilirsiniz.

Monokrom geometrik desenler de halı, yastık, koltuk şalı gibi tekstillerde dikkat çeker. Ancak sayıca az kullanılarak mekanın dingin atmosferini fazlaca kalabalıklaştırmasına izin verilmez.

Stilde abartıdan uzak, mütevazı ve işlevsel kurgular yer alır. Bu sebeple bir yaşam alanı içerisinde birbirinden muntazam bir biçimde ayrılmış alanlar görebilirsiniz. Oturma, yeme, çalışma gibi… Küçük şehir evlerinin kurtarıcısı niteliğindeki renk kartelası ve fonksiyonel mobilyaları sayesinde bu stil zamansız bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

İskandinav Stili

KLASİK İSKANDİNAV STİLİ NEDİR? *

Sadelik ve işlevsellik İskandinav tarzını belirleyen ana unsurların başında geliyor. Yalın İskandinav stili mekanlarda, minimal ve modern mobilyaların ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Baskın kullanılan beyaz renk, o bölgedeki özellikler sebebiyle ortaya çıkmıştır. Hava erken karardığından mekanların ferah olması için tavan ve duvarlarda beyaz renk tercih edilir.

Zeminde kullanılan parkeyle, ahşap mobilyalarla, duvarlara asılan renkli resimlerle, koltuk ve kanepelerin döşeme kumaşlarının renkleriyle beyazın soğuk görüntüsü dengelenirken ahşabın sıcaklığı, aksesuar ve kumaşlarda kullanılan kırmızı, mavi, yeşil, sarı gibi renklerin pastel tonlarıyla desteklenir. İç Mimar Eda Tahmaz, Edda Mimarlık

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ  (Evim Dergisi, Mart 2018)

DAĞ EVİNDE İSKANDİNAV ESİNTİLERİ

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.