Dağ evinde İskandinav esintileri

Son güncelleme:

İskandinav Dekorasyon Stili son yıllarda giderek daha fazla tercih ediliyor… Tokat Çamiçi Yaylası’ndaki Aytun ve Tolga Uzunoğlu çiftine ait müstakil evde, İskandinav dekorasyon stiline dair tüm izleri, yaşam alanlarının her köşesinde görebiliyorsunuz.

Uzunoğlu Çifti Tokat’ın Niksar ilçesindeki Çamiçi Yaylası’ndaki bu evlerine geçtiğimiz yıl ekim ayında taşınmışlar. Aytun Hanım, toplam 250 metrekarelik dubleks evlerine taşınma öykülerini ise şöyle anlatıyor: “Kafamızda hep bu tarz bir dağ evi konsepti vardı. Bu ev de o fikre çok uygundu. Bütün odaları aydınlık ve ferahtı. İlk gördüğümde özellikle bahçesinin büyüklüğüne ve manzaralı olmasına bayıldım.”

İSKANDİNAV TARZI

Çift evi aldıktan sonra evdeki her şeyi yenilemiş. Sanki yen bir ev yapar gibi en ince detaya kadar her şeyi kendi beğenilerine göre değiştirmişler. Dekorasyon stili olarak İskandinav tarzı kendine yakın hisseden Aytın Hanım, evine bu kuzeyli esintiyi taşımış: “Burası aslında bir dağ evi. Bu nedenle ahşap ürün ve doğal materyallere yöneldim. Ahşap ile beyazın uyumunu çok sevdiğim için, ikisini kombinlemek istedim.

Mutfakta bolca dolaba yer verilmiş. Eviye ise pencere önüne yerleştirilmiş. Bu alanın aydınlatmasında da halat sarkıtlar tercih edilmiş.

Evin alt katında mutfak ve salon yer alıyor. Üst katta ise üç yatak odası bulunuyor. Alt katta salon mobilyaları ve mutfakta ağırlıklı olarak beyaz renk tercih edilmiş. Duvarlarda ise genele hakim olan beyazı ön plana çıkarmak için açık gri fon olarak kullanılmış.

Aytun Hanım evin dekorasyonunu yaparken kimseden yardım almamış. “Birçok şeyi kendim seçtim. Tabii ki eşim ve oğlumun zevklerini de göz önünde bulundurdum” diyor ve ekliyor: “Bütün eşyalarımı ince ince düşünerek emek vererek seçtiğim için hepsini çok seviyorum, ama en çok şömine başında zaman geçirmeyi seviyorum diyebilirim.”

OTURMA ALANI ŞÖMİNENİN ÖNÜNDE

Salonun bir duvarına Asistemi yaptırılmış ve iki yana raflar yerleştirilmiş. Oturma alanı da şöminenin önünde konumlandırılmış. Evin balkonu da salona dahil edilmiş. Bu alana yemek masası yerleştirilmiş. Yemek alanında kullanılan mobilyalar da evin tarzına uygun şekilde seçilmiş. Masa üzerinde sarkıt lambalardan oluşan dikkat çekici bir tasarıma yer verilmiş.

Salonun bir duvarına özel olarak yaptırılan şömine bu alanın odak noktasını oluşturuyor. Aynı zamanda dağ evi konseptini de tamamlıyor.

“MUTFAK EVİN KALBİDİR”

Salonla aynı katta konumlanan mutfağın bu alan ile bir bütün olmasına dikkat edilmiş: “Yine sadelik ve ferahlığı ön planda tutarak seçimler yaptım. Bence mutfak bir evin kalbidir. Mutfakta zaman geçirmeyi ailece çok seviyoruz ve en güzel sohbetleri burada ediyoruz.” Mutfakta da diğer odalarda olduğu gibi beyaz ve ahşap bir arada kullanılmış. Dolap kapaklarında beyaz tercih edilirken, tezgahta ham ahşaba yer verilmiş.

Ev sahibesi salonun bir köşesinde kendisine rahatça yazıp çizebileceği küçük bir çalışma alanı oluşturmuş.

Doğal doku ve materyaller bu evin vazgeçilmezi. Özellikle aksesuarlarda bu malzemeler sıkça tekrarlanıyor. Ana renk beyaza gri eşlik ederken, tekstil ürünlerinde kullanılan pastel tonlar onları tamamlıyor.

Evin üst katı ise yatak odalarına ayrılmış. Gerek ebeveyn yatak odasında, gerekse ailenin 6 yaşındaki üyesi Kaan’ın odasında ahşap hakimiyetini sürdürüyor. Aytun Hanım kendi yatak odasının çok sade olmasını istemiş. Yatak ve depolama ünitelerinde cilalı masif ahşap tercih edilmiş.

Karyola özel yapım. 6 yaşındaki Kaan oyuncaklarıyla vakit geçirmeyi çok sevdiği için onlara kolay ulaşabileceği ve gruplandırabileceği bir dolap sistemi tercih edilmiş. Ayrıca anne-oğul gece uyumadan önce birlikte kitap okumayı çok sevdikleri için kitaplık da yatağın yakınına yerleştirilmiş.

Beyaz renk ve ahşap dokular evin her köşesinde kendini gösteriyor. Salondaki mobilyalar Ankara’da özel olarak yaptırılmış.
Salondaki yemek masası ve sandalyeleri Ankara’da özel olarak yaptırılmış. Çıplak ampuller ve ahşap bir standdan oluşan aydınlatma tasarımı masayı mükemmel bir şekilde tamamlıyor.
Üst kata çıkan ahşap merdivenler ve trabzanlar da beyaza boyanmış. Basamaklar ise ham haliyle bırakılarak kontrast yaratılmış.
Doğal doku ve materyaller bu evin vazgeçilmezi. Özellikle aksesuarlarda bu malzemeler sıkça tekrarlanıyor. Ana renk beyaza gri eşlik ederken, tekstil ürünlerinde kullanılan pastel tonlar onları tamamlıyor.

Kaan’ın odasında bir oyun alanı da oluşturulmuş. Yatak ve oyuncak düzenleyici Ikea’dan alınmış.

Düz hatların hakim olduğu yatak odasına aksesuarlar ile renk katılmış.

İSKANDİNAV TARZI DEKORASYON NEDİR?

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: AYTUN UZUNOĞLU
Evim Dergisi 2019