banyo

Duş alanı nasıl planlanır? Duş alanı ölçüleri ve detaylar

Son güncelleme:

Duş alanı ölçüleri nelerdir? Duş alanı nasıl planlanır? Duşlar, kullanım açısından pratiklik sağlarken alanı değerlendirme konusunda ise harikalar yaratıyorlar. Eğer sıfırdan bir duş alanı planlıyorsanız bu basit ipuçlarını dikkate almayı unutmayın.

Genellikle içinde geniş bir duş sisteminin olduğu bölümleri duş alanı olarak tanımlıyoruz. Ancak metrekareler arttıkça bunlara küvet ve SPA alanı da dahil olabiliyor. Duş kabinlerinin sağlamış olduğu yeni nesil duş sistemleri pek çok artıya sahip. Hem geniş bir duş alanı sağlıyor hem de hemzemin duş tekneleriyle geniş ve ferah bir görünüm oluşturuyorlar. Bu haliyle, evde 5 yıldızlı otellerin konforunu aratmayacak pek çok yeni duş sistemi mevcut.

DUŞ ALANI ÖLÇÜLERİ

Duş alanı ölçüleri genellikle şu şekillerdedir;

  • 70*70
  • 80*80
  • 80*100
  • 90*90
  • 90*120
  • 100*100
  • 120*120

UYGUNLUK

Bir duş alanı hemen hemen tüm mekanlara kolaylıkla adapte edilebilir. Yani bu bir çatı katı da olsa eğri bir tavan mimarisi de olsa duş panelinizi rahatlıkla buna göre yaptırıp bu alanda bir duş alanı oluşturabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta zemindeki karoların meyil verip vermiyor oluşu. Çünkü eğer ters yönde bir noktaya duş alanı kurgularsanız muhtemelen suyun tahliyesinde problem yaşarsınız. Benzer biçimde izolasyon da çok dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta. Suyun sızdırmasını engellemek için zemindeki geçirgen noktaları tespitleyip kapatmanız gerekir.

PERDE ARKASINDA NELER VAR?

Hiç duş teknesinin olmadığı doğrudan zemin karoları üzerine kurgulanan duş sistemleri var. Burada genelde suyu tahliye etmek için tüm teknik alt yapı karoların altına yapılıyor. Burada bir yalıtım teknesi ve drenaj sistemi ile hiç problem yaşamaksızın bir duş alanı oluşturulabilir. Bu tipteki duş alanları zeminde bütünsellik algısını hiç bozmadığı için özellikle küçük metrekarelerde etkili bir sonuç doğuracaktır.

YÜZEY SEÇENEKLERİ

Genellikle duş alanında seramik yüzeyler tercih ediliyor. Yeni, nesil seramik kaplamalar duş alanında türlü renk ve doku oyunlarıyla çok şık sonuçlar doğuruyor. Ancak siz boydan boya uygulanan seramik karoları kişisel olarak çok soğuk buluyor olabilirsiniz. Bu durumda yeni nesil yüzey kaplama teknolojileri, kompozit malzemeler de davetkar ve şık bir görünüm elde etmeniz konusunda size yol gösterici olacaktır.

İlginizi çekebilir: 15 muhteşem beyaz mermerli banyo örneği: İç açıcı ve ferah

PANEL SİSTEMLERİ

Duş alanı ölçüleri ve detaylar

Günümüzde pek çok panel tipi var. Duş alanlarını mekanın diğer alanlarından bölmek için genellikle kesintisiz paneller en ideali olur. Mekanı bölmedikleri için kesintisiz bir görünüm yaratırlar. Bu panellerin tamamen bir tarafta toplanan alternatifleri de mevcut; böylelikle kullanılmadıklarında alan tamamen açılmış ve ana mekana dahil olmuş oluyor. Siz çıtalı olanları ya da üzerlerinde baskı desenler olan varyasyonları da değerlendirebilirsiniz.

Duş alanı ölçüleri ve detaylar bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Banyo ve mutfağınız ne kadar sağlıklı?

Banyo temizliği için pratik bilgiler! Klozet, duşakabin, zemin nasıl temizlenir?

Banyonuz yeterince hava alıyor mu? Küf oluşmasını istemiyorsanız dikkat!