RETRO-STİL

Evde retro stil dönüşümü için öneriler

Son güncelleme:

Zihnimizde eskiye yolculuk yapmayı, hatta anıları objelerle canlı tutmayı çoğumuz severiz. Geçmişimizin en ikonik ve özel parçalarını bulup stilize etmeye ve onları yaşam alanlarımızın bir parçası yapmaya uğraşınca; retro dünyanın kapıları bize ardına kadar açılır.

EVDE RETRO DÖNÜŞÜM İÇİN ÖNERİLER

  • İlk olarak hangi döneme dönüş yapmak istediğinize karar verin: Kitsch 50’ler mi, modern 60’lar mı, bohem 70’ler mi yoksa pop 80’ler mi?
  • Sadece dönem yetmiyor, devamında döneme uygun bir de tema belirlemelisiniz. Bu hissi mutfaktan salona her köşeye yaymalısınız.
  • Her odada odak noktası olacak bir köşe belirleyin. Örneğin salondaki kanepe ve çevresi. Kanepenin iki yanına, simetrik iki sehpa üzerine iki benzer abajur yerleştirin.
  • Renk kullanımı retro tarzı oluştururken büyük önem taşır. Turkuaz ile nar çiçeği kontrastı veya turuncu ile orman yeşilinin uyumlu birlikteliği gibi…
  • Retro tarzda çiçek desenleriyle geometrik desenleri birbirine karıştırmaktan korkmayın. Eklektik olun.
  • Eğlenceye odaklanın ve tüm dekorasyon kurallarını unutun. Odanız renkli duvar kağıdı ile bırakın olduğundan azıcık küçük görünsün. Ancak retro bir duvar kağıdı sizi 1970’ler Almanyası’na bir yolculuğa çıkarabilir.
  • Emaye, desenli tencereler ve tabaklar, amorf formlarda seramik vazo ve bardaklar, geometrik desenli yastık ve sehpalar, yapay plastik çiçekler, metal duvar panoları, her çeşit biblolar, ama özellikle de yavru geyikler…
  • Makrome örgü ve basamaklı saksılar, dev yapraklı salon bitkileri, üç boyutlu seramikler, metal ve ahşabın birlikte kullanımı retro tarzı evinize uygulayabilmeniz için sıralayabileceğimiz kilit objeler.
Şimdi Yap koleksiyonu, Marshall

Güneş formunda pirinç veya ahşap gövdeli ayna ve duvar saatleri, özellikle 60’lı yıllar modernizminin ikonik parçalarından. Bu anlamda Ray ve Charles Eames’in ürün tasarımları size fikir verebilir.

Hardal sarısından tarçına, mercan kırmızısından kan portakalına güneşin en güçlü tonları, retro tarzın evdeki vurgusunu artırıyor.

Gösterişli retro stili yükseliyor