Eklektik dekorasyon stili

California tarzı eklektik dekorasyon stiliyle ilgili bilmeniz gereken her şey

Son güncelleme:

Kaliforniya’nın enerjisini birkaç kelimeyle yakalamak zordur, ancak özellikle sanatsal hareketlerde ve tasarım alanlarında bunu hemen fark eder ve hissedersiniz . 

Gerçekten de, yenilikçi ancak rahat Golden State iç tasarıma yansıdığında, sonuç eklektik ve belirgin bir şekilde Kaliforniya’dır. 

Eklektik dekorasyon, günümüz tasarım dünyasında ön planda. Benzer bir boho-luxe estetiği yakalamanıza yardımcı olmak için, California stilinin temel unsurlarını, ve bu stili evinize uyarlamanın yollarını anlattık. Kaliforniya rüyasını eve biraz daha yaklaştıracak eklektik dekorasyon fikirleri ve ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

YIPRANMIŞ DERİ

JH İÇ TASARIM

Eskimiş deri, bu rahat alanlarda mükemmel bir şekilde görünür çünkü bir güç ve sıra dışı güzellik dokunuşu yayar.

İster küçük bir yan sandalye, rahat bir şezlong veya tam bir kanepe olsun, eski parçalar her odaya sıcaklık ve bilgelik katar. Ayrıca cesur, işlevsel, rahat ve tamamen iddiasız oldukları için bu tarzın diğer temel unsurlarıyla iyi uyum sağlarlar.

BÜYÜK ÖLÇEKLİ FOTOĞRAFLAR

KOMÜN TASARIMI

California stilinde yeni ve yenilikçi bir şey var. Odadaki eski parçaları parçalayan modern bir detay için, hiper gerçekçi tabloları veya büyük ölçekli fotoğrafları tercih edin. 

Manzaralar, portreler, renkler ve siyah-beyaz parçalar, Kaliforniya eklektik stiline harika eklemelerdir. Bu sanat eserleri alana mizah veya drama katabilir ve görüntü ne olursa olsun, büyük yapmak çok önemlidir. Basit bir siyah veya beyaz çerçeve, nostaljik hissi ve bu estetiğin daha gündelik yönlerini dengeleyen çağdaş bir yaklaşım olur.

BOHEM TEKSTİLLER

KOMÜN TASARIMI

İster bir Suzani, bir Türk kilimi, bir Meksika sepeti veya bir Navajo dokuması olsun, güzel orijinal tekstiller bir zorunluluktur. Bu parçalar alanlara toplu, bohem bir hava katıyor. Tüm farklı türleri karıştırmaktan korkmayın: ne kadar çok, o kadar iyi. Harika parçaları nerede bulacağınızdan emin değilseniz, bit pazarlarını araştırmak ve beklenmedik yerlere bakmak her zaman iyi bir fikirdir. 

İnanılmaz derecede pahalı antikalar olmaları gerekmez, ancak otantik tekstiller, evinizi türünün tek örneği hissettirecek. Ayrıca, güzel renk ve baskı dizisi iyimserliğe ve oyuna davet ediyor. 

MODERN VE ENDÜSTRİYEL DESTEĞİ

JH İÇ TASARIM

Kıyı boyunca kesinlikle bazı bölgesel farklılıklar olsa da Kaliforniya, orta yüzyıl modern mobilya ve mimarinin mekanıdır. Bunun nedeni kısmen, 60’larda sıcak bir aktivite noktası ve favori bir tatil yeri olmasıydı. Bu odalarda yemek sandalyeleri, büfeler, komodinler ve sehpalar; şık çizgiler, ahşap çerçeveler ve konik ayaklara sahip parçalar bulunabilir. Bu öğeleri yıpranmış deri parçalar veya güçlü endüstriyel esintili eşyalar gibi daha ağır mobilyalarla dengeleyerek zamansız bir dekorasyon oluşturun. Yastıkları da yenileyerek kullanabilirsiniz.

KARIŞIK DESENLER

KOMÜN TASARIMI

Çoğunlukla, Kaliforniya stili rahat dekorasyonuyla dikkat çeker. Farklı renk, desen ve ölçeklerde oynayan odaları sıklıkla bu stilde görebilirsiniz. Farklı yastıklar, bohem tekstiller, yer pufları ve grafik sanatı yoluyla çeşitli tasarımları, renkleri ve baskıları bir araya getirmenin hiç de korkutucu olmadığını göreceksiniz.

METALLER VE ENDÜSTRİYEL DOKU

CATHERİNE KWONG TASARIMI

Bu San Francisco tarzı oturma odasının Kaliforniya eklektik iç mekanlarına biraz farklı bir bakış açısı sergilemesini seviyoruz. Patineli metaller ve demir detaylar bu odalara ince bir endüstriyel doku katıyor. Hassas tekstiller ise alanın dengelenmesine yardımcı olan parçalar oluyor. Eklektik dekorasyonun küçük ama önemli parçaları metal aydınlatma armatürleri, ham sehpalar ve endüstriyel dokunuşlardır.

DOĞAL MALZEMELER

Kaliforniyalılar dışarıda çok zaman geçirir ve genellikle iç mekanlarında doğal bir yaşam tarzını benimser. Seagrass sepetleri, sisal kilimler, dokuma rattan ve ham ahşaplar, iç mekanlarda bu doğa odaklı zihniyet duygusunu getiriyor. Doğadan ilham alan bir renk paleti veya doğal olarak oluşan desenleri ve manzaraları anımsatan yumuşak organik şekiller kadar basit bile olabilir.

İÇ MEKAN BİTKİLERİ

KATHERİNE CARTER

Bu stil için doğal malzemeler kullanmak şart olsa da, gerçek doğalın olanın yerini hiçbir şey tutamaz, bu yüzden bu alanların büyük çoğunluğunda bir bitki veya ağaç gibi iç mekan bitkileri bulunur. 

Tavana kadar uzanan bir iç mekan ağacı seçmenizi öneririz. Bu genişleyen dallar drama ve yaşam ekler. Örneğin bitkiyi okuma köşesine yerleştirme fikri mükemmeldir. Ya da daha abartısız bir masa üstü bitkisi, Kaliforniya stili eklektik odanıza renk ve enerji katabilir. Bakım zahmeti, estetik ödüle kıyasla minimum düzeydedir.

Eklektik stil nedir? Eklektik stil salon dekorasyonu püf noktaları