Dekorasyonda yapılan hatalar: Bu hatalardan kaçının

0

DEKORASYON hataları

Dekorasyonda yapılan hataları bir araya getirdik. Siz okurlarımızdan gelen soruları inceledik ve yanlış bildikleriniz içinde yapılmaması gereken 5 dekorasyon hatasını derledik. İşte fikir verecek çözüm önerileri.

FARKLI DESENLERİ BİRARADA KULLANIRKEN *

Cesur seçimler yaparak sıradışı olmayı isteyebilirsiniz ancak uzmanlara göre doğru desenleri bir araya getirmek kimi zaman çok zor ve eğer konuya çok yakın değilseniz oldukça da riskli. Bu durumda da birbirine yakışacağından emin olduğunuz bildik desenleri bir araya getirmek en doğrusu. Çiçeklilerle düz renkli küçük desenliler, en fazla iki ya da üç rengin hakim olduğu kombinasyonlarla işe başlayabilirsiniz. Örnek: İnce çizgili, minik çiçekli ve küçük ekose desenleri bir arada şık durur. Renk seçimleriyse beyaz, kırmızı ve mavi olabilir mesela.

ENERJİ TASARRUFLU AMA… *

Artık hepimiz biliyoruz bir süre sonra akkor ampulleri tüm raflardan kaldıracaklar, hemen peşinden de ona uygun aydınlatma tasarımları yok olacak. Pek çok tasarımcı artık günümüzde aydınlatmadan çok ampulün niteliklerini öne çıkartmayı hedefliyorlar. Peki, ne yapmalı? Evet elbette dünyayı korumak için enerji tasarruflu ampuller kullanın ama estetik açıdan yaşadığınız mekanları ofis gibi göstermeyen modeller seçmeye özen gösterin.

MASANIZI KURU ÇİÇEK VE MEYVELER Mİ SÜSLÜYOR? *

Seksenlerin sonuna doğru kuru çiçek aranjmanları oldukça popüler süslemelerdi. Eğer hala bu tarzı seviyorsanız elbette uygulayabilirsiniz. Ancak bu tarz süslemeler daha çok kır ya da dağ evi stili dekorasyonuna uygun.

Kuru çiçek dallarını hasır sepetlere yerleştirebilir ya da merdiven tırabzanları, askılık gibi yerlere bağlarsanız çok da şık durur. Ancak kuru çiçeklerin yerini günümüzde plastik çiçekler aldığından beri doğallıktan uzak renklerde yapay bir görüntü yaratıyor ve zamanla toz yuvasına dönüşüyor. Bunun yerine kesme gonca çiçekler ve kokulu mumlarla yapacağınız bir düzenleme çok daha gerçekçi ve şık durur.

DEKORASYONDA YAPILAN HATALAR: TABLOLAR *

Picasso, Van Gogh gibi gerçekten sanatsal değer taşıyan bir tablonun sahibiyseniz duvara başka bir şey asmanıza gerek yoktur. Ancak eğer böyle bir sanat eseri yoksa birden fazla tabloyu belli bir düzende asarak değer kazandırabilirsiniz. Örneğin hepsi manzara, natürmort ya da portre olabilir. Ayrıca sevdiğiniz bir ressamın röprodüksiyonlarından oluşan bir koleksiyon ya da bir renk skalası takip edebilirsiniz. Dikkat edeceğiniz konu hepsinin bir arada büyük bir dikdörtgen ya da oval form oluşturması.

MIŞ GİBİLERİ YASAKLAYIN *

Mermer, ahşap ya da doğal taş görünümlü sentetik malzemeler… Bu tarz ürünleri seçerken veya kullanırken dekorasyon tekniğini gerçekten bilmeniz ve buna göre seçimler yapmanız gerekiyor. Aksi halde “mış” gibi malzemeler kullanıldığı yeri olduğundan daha ucuz ve kötü gösterebilir. Bunun yerine sık tercih edilmeyen ve fazla pahalı olmayan ama mekanlara sıra dışı bir stil ve değer kazandıran güçlü malzemelere yönelebilirsiniz.

Sık yapılan dekorasyon hataları ve dikkat edilmesi gerekenler

Mutfakta dekorasyon hataları: Mutfakta bu yanlışları yapmayın

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.