sade stil
sade stil

Yaşam alanlarına stil kazandırmak için sadeleşin

Son güncelleme:

Yaşam alanlarına stil kazandırmanın pratik ve akılcı yollarından biri de sadeleşmek. Beğenmeyip kullanmadıklarınızı elinizde tutmayın!

Eskiden kalan, ama atmaya kıyamadığımız pek çok şeyi evde tutmak, kalabalık ve karmaşa yaratmanın ötesine geçmiyor. Son yıllarda pek çok stilin de kendi içinde sadeleştiğini gözlemliyoruz. Durum böyle olunca elde kalmış şeyleri bağışlayarak ya da ihtiyaç sahiplerine vererek sadeleşebilirsiniz.

EV DAĞINIKLIĞINDAN KURTULMANIN YOLLARI

Evde dağınıklıktan daha kötü bir şey olamaz diyorsanız hafiflemenin vakti gelmiş demektir. Etrafınızda karmaşa yaratanların bir listesini hazırlayın ve özellikle sabah uyandığınızda kendinizi dinlenmiş hissetmek için işe yatak odasından başlayın. Çok sevdiğiniz, bağımlılığınız ya da ihtiyacınız olan şeyler de dahil hayatınızı sadeleştirin. Bu noktada vazgeçeceğiniz şeyleri, güzel veya işe yarar olmasına göre sınıflandırmak akıllıca olur. Mesela iki katlı bir sehpa ya da dekoratif sepetler dağınıklığı önlemeye yardımcı işe yarar ürünlerdir.

TABLOLARI ASIN

Biriktirmeyi seviyorsanız kendinizi koleksiyonunuza sürekli yeni bir parça eklemekten alıkoyamayabilirsiniz. Müthiş bir tablo, cam veya seramik obje koleksiyonunuz olabilir ancak bunları etrafta dağınık biçimde sergilemek karmaşa yaratır. Tabloları aynı duvarda ve objeleri camlı vitrin dolabına kronolojik bir sırayla yerleştirerek düzene sokun. Böylece aynı döneme ait benzer şeyleri tutmak yerine satabilir ya da bağışlayabilirsiniz. Bu hem koleksiyonunuzu rahatlatır, hem de sizi.

anyhomedecor.net

GEREKSİZ EŞYA SATIN ALMAYIN

Eskicilerden alışveriş yapmak hobiniz olabilir ama bu her beğendiğinizin gerçekten bir dönem eseri olduğu anlamına gelmez. İşin sırrı iyi bir araştırmacı olmakta gizli. Böylece gereksiz yere eşya satın almaktan ve para harcamaktan da kurtulmuş olursunuz.

Ikea.

KOLAY YIKANABİLİR KİLİMLER

Bebek sahibi olmak hayatta pek çok şeyi değiştirir. Özellikle de yaşam alanlarını… O çok sevdiğiniz krem rengi halılara artık veda etme vakti… Durum böyle olunca zeminde kolay yıkanabilir bir kilim kullanarak eski halılardan arınabilirsiniz. Eğer ille de bir halı satın alacaksanız tek bir hamlede odayı her zaman kullanışlı kılacak modellere yönelin ve elinizde birbirinden farklı birkaç parça halı varsa bazılarından vazgeçin.

MODASI GEÇMEYEN TASARIMLAR

Her beğendiğinizi alıp evi moda akımlarına göre eşyayla doldurmak yerine gerçekten zaman içinde değer kazanacak iyi bir tasarıma yatırım yerinde bir tercih olabilir. Üstelik böyle tasarımların modası da hiç geçmez. Bu, kimi zaman ahşap bir koltuk, kimi zaman dekoratif bir yastık bile olabilir. Burada önemli olan sizin zevkinizi yansıtırken değişen dekorasyon stilleriyle de uyum sağlaması. Mesela ikat desenli yastıkları hem geleneksel, hem de modern stillerde kullanabilirsiniz. Aynı şekilde ahşap kolçaklı bir berjeri, döşemesini değiştirerek modernize edebilirsiniz.

RETRO DERİ SANDALYELER

1960’ların retro stildeki deri sandalyeleri krom veya ahşap modern bir masa ile harika bir uyum yaratır. Yastık kılıfları değiştirilebilir, bu yüzden evde bir yastık ordusuyla yaşamaya gerek yok. Mesela 45×45 cm dört adet, 30×50 cm iki adet ve 65×65 cm iki adet dekoratif yastıkla kanepe ve koltuklarınızı mükemmelce dekore edebilirsiniz. Gerisi kalabalık yaratır, boşuna tutmayın.

H&M Home

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL

Kır evi stilinin püf noktaları nelerdir? En favori stil: Kır evi