Siyah beyaz bir kilimi evde nasıl kullanabilirsiniz?

Son yıllarda çok popüler olan siyah beyaz kilim ve halılardan yola çıkarak, bir kilimi hangi odada, kaç farklı stile uyarlayabilirsiniz, sorusunu Evimce yanıtladık.

ÇARPICI EKLEKTİK *

Deri kanepe, farklı renk ve desende bir dizi yastık, klasik bir puf ve metal ayaklı bir sehpa… Bu müthiş karışımı birbirine bağlayan modern etnik desenli siyah, beyaz halı…

Buffalo çapraz çıtalı deri kanepe, Mudo Concept. Aria kadife puf, Enza Home. Sommar çiçeklik sehpası, Tofteryd orta sehpa, Lappljung Rutra minder kılıfı, Atgang siyah vazo, Matilda pamuk tül, Ikea. Sarı yastık, pembe saten yastık, Koçtaş. Love Me seramik kupa, Hayat vazo, konik terraryum, Paşabahçe. Kadife kare minder, Open Design ayaklı kase, Something. Abajur, etnik kutu, çinili vazo, sarı örtü, yeşil minder, zürafa yastık, Tepe Home. Kedili yastık kılıfı, H&M Home. Africa Star etnik kase, bonvagon.com

YENİ NESİL ÇİFTLİK EVİ *

Eskitme ahşap masa ve etrafında renkli endüstriyel metal sandalyelerle tamamlanan bir yemek odası… Odayı canlandırmak için tercih edilen renkli, modern bir halı olsaydı bu bir hata olurdu. Oysa geometrik desenli siyah beyaz kilim, eski kır evi stilindeki odaya dinamik, şehirli bir tarz kazandırmış.

Pita lacivert sandalye, Bern beyaz sandalye, Ottawea ahşap masa, Wattled Bird kuş biblo, Mudo Concept. Metal siyah şamdanlar, puanlı vazo, siyah vazo, siyah minder, H&M Home. Metal şamdanlar, metal dövme kase, siyah balıklı çerçeveler, Zara Home. Metal sarkıt, Koçtaş. Ollsta gri abajur şapkası, Ypperlig metal sehpa, siyah makrome saksı askısı, siyah çerçeveler, Ikea. Öztürk Mermer kase, Stayuplate makrome askılık, Something.

FEMİNEN ROMANTİK *

Pembe çiçekli bir berjer, metal ayaklı bir sehpa ve yine çiçekli, dantelli klasik abajur ve sarkıt… Bu vintage ve çok feminen parçalar nasıl bir araya gelerek modern bir atmosfer yaratılır sorusunun cevabı; zemine sereceğiniz siyah beyaz bir kilim… Elbette çalışma masa ve sandalyesine feminen dokunuşlar eklemeyi ihmal etmiyoruz.

Mons berjer, camda yapay orkide, Lovebirds yağlı boya tablo, Mudo Concept. Mesh zigon sehpa, Colors sarkıt, Enza Home. Renberget çalışma sandalyesi, Oddvald çalışma masası ayağı, Linnmon masa tablası, Gothem krom abajur ayağı, Matilda pamuk tül, Ikea. Love yastık, çiçekli abajur şapkası, Patchwork karton kutular, Contemporaray karton kutu, Koçtaş. Çiçekli kupa, Diamond çerçeve, Fence metal tepsi, Yağmur cam vazo, Paşabahçe. Siyah vazo, Tepe Home.

ALTERNATİF KULLANIM ÖNERİLERİ *

Bir siyah beyaz halıdan yola çıktık ve birbirinden farklı stilde üç mekan kurguladık. Ama bu seçenekler çoğalabilir elbette. Çok çılgın, daha dingin ya da bol renkli… Bu biraz da sizin yaşam alanlarına bakış açınız, yaşam tarzınız ile ilgili.

  • 1. Çok sevdiğiniz el işi antik bir kiliminiz var ve vazgeçemiyorsunuz. Ama boyutları odaya küçük geliyor. O zaman altına ince siyah, beyaz çizgili bir halı serin, üzerine de kilimi. Bu zıtlık odaya farklı bir soluk kazandırır.
  • 2. Yine çizgili bir kilimi suzani veya ikat desenli mini puflar ve bunu tamamlayacak minder ve yastıklarla kombinleyerek sofistike bir hava yaratın.
  • 3. Retro severseniz de sıkıntı yok. Böylesi bir halıyı 1940’ların stilinde ince ahşap ayaklı koltuklar, panjur kapaklı dolaplar ve pirinç bir sputnik avizeyle müthiş çarpıcı kılabilirsiniz.
  • 4. Açık planlı bir salonda her zaman dediğimiz gibi kullanım alanlarını zemin farkıyla birbirinden ayırabilirsiniz. İşte yemek ya da oturma bölümlerinden birine sereceğiniz siyah beyaz bir halı, bu ayrımı yapmanızı kolaylaştırır.
  • 5. Eklektik bir dekorasyon anlayışınız varsa maun, koyu ceviz veya siyah lake mobilyalar, deri detaylarla kombinleyeceğiniz bu tarz bir halı ile daha çağdaş ve oldukça da gösterişli bir hava kazandırabilirsiniz.
  • 6. Çocuk odalarında da öne çıkan siyah beyaz kilimler genç işi dinamik bir dekorasyonla da son derece uyumlu. Etnik baklava desenli tekstiller, kırmızı örgü puflar, yastıklar ve hatta bol renkli kitaplık ve çalışma masasının yaratacağı enerjik hava sayesinde çocuğunuz odasından çıkmak bile istemeyebilir.
  • 7. Siyah ve beyaz kilimler, halılar adeta bir moda akımına dönüşmüş durumda. Öyle ki ana dekorasyonun kilit parçası olarak tercih ediliyor ve tüm diğer detaylar ve renk kombinleri bundan yola çıkarak şekilleniyor. Mesela hardal sarı+mor ikilisi ya da bordo+siyah+gri üçlüsü gibi.
  • 8. Peki en çok hangi stillerde tercih ediliyor? Hemen söyleyelim daha çok İskandinav tarzı beyaz ağırlıklı bir dekorasyonda, modern rustik, kır evi, klasik vintage, etno-modern ve eklektik stillerde sıkça rastlayabilirsiniz.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL
FOTOĞRAFLAR: PTS/AHMET GÜL
YAPIM ASİSTANI: İBRAHİM GEZER

Biraz siyah-beyaz konuşalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evde yaz hazırlığı

Evde yaz hazırlığı ve 10 adımda tadilat listesi

Feng Shui’ye göre mutlu ev formülleri