siyah beyaz dekorasyon
siyah beyaz dekorasyon

Biraz siyah-beyaz konuşalım

Siyah ve beyaz: Klasik bir renk kontrastı, zamansız ve saf zıtlığın zarif bir yansıması. Artık hızla akan şehir hayatına inat monokrom renk kartelası, yaşam alanlarına mükemmel sessizliği davet ediyor. Peki monokrom nedir?

MONOKROM NEDİR?

Monokrom resim, çizim, tasarım ve fotoğrafların tek renkten oluştuğunu ifade eder. Eski Yunanca’dan gelir. Sadece gri tonlardan oluşan bir obje ya da mekan monokromatik, gri tonlamalı veya siyah-beyaz olarak adlandırılabilir.

DEKORASYONDA NASIL KULLANILIR?

Siyah-beyaz ve grinin tonları olarak ifade ettiğimiz monokrom renk kartelası klasik modern gibi birbirinden çok farklı olan stillerde karşımıza çıkar. Son dönemde bu eğilimin en çok yer aldığı stiller ise vintage ve İskandinav. Eskitilmiş yüzeylere sahip monokrom mobilyalar, ya da minimal hatlarıyla öne çıkan İskandinav stil, siyah-beyazın sadeliği ile ideal bir kombinasyon oluşturuyor.

DESEN VE FORMLARDA KULLANIMI

Organik siluetler, geometrik desenler, dalgalı ya da örgü dokularla hoş birliktelikler elde edebilirsiniz. Aynı zamanda ombre ya da suluboya efektleriyle de, özellikle duvar yüzeylerinde iddialı bir monokrom tema yaratabilirsiniz.

Fotoğraf: Ramos antrasit renkli triko battaniyeli nevresim takımı, Cottonbox.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ

Siyah beyaz bir kilimi evde nasıl kullanabilirsiniz?