9 adımda davetkar mutfak dekorasyonu

Son güncelleme:

Mutfağınızda samimi ve davetkar bir görünümü yakalamanın pek çok yolu vardır. Biz sizin için 9 tanesini çıkardık.

Kıştan yavaş yavaş çıktığımız bu ay, her ne kadar takvimde baharın başlangıcı olsa da, dışardaki soğuk hava ısırmaya devam eder. Dolayısıyla hala sarıp sarmalayan, kucaklayan, mutlu hissettiren evlerimizde konforu sağlamaya çalışırız. Bir evin kalbi mutfak olduğu için de doğal olarak ilk bu mekana yöneliriz; mutfaklarımızı konforlu, samimi, davetkar hale getirmek isteriz. Bunun elbette bir sürü yolu var. “Mutfaklarda sert yüzeyli mobilyaların ya da fazla ışıklandırmanın kullanılması bu alanların sıcak olmayacağı anlamına gelmez” diyor işin uzmanları. Doğal malzemeler kullanmak rahat bir ortam yaratmanıza yardımcı olur; yemek yemek ya da vakit geçirmek için ayıracağınız alan da misafirlerinizi daha uzun oturmaları için teşvik eder.

Mutfakta kullanacağınız sandalyeleri çektiğinizde alanın merkezine ulaşımı bloke etmediğinize emin olun. – Mutfak tekstilleri, Blanc Mariclo.

Hem yiyip içip hem de arkadaşlarınızla vakit geçirebileceğiniz sıcak bir ortamın, önce zeminini hazırlamalısınız. Mutfağın ışıklandırmasını yaparken pratik ışıklandırmaları tercihen karartma ayarlı anahtarı olan sallantılı şirin bir lamba ile birleştirmek önemli bir adımdır. Kumaşla kaplanmış sandalyeler, kumaş perdeler ve doğru yere konacak olan birkaç kilim kullanmak da görünümü yumuşatmanıza yardımcı olacaktır. Son olarak, sıcak ve samimi bir mutfağın kalbinde duracak önemli bir detayın kır evlerine özgü, klasik bir fırın olacağını da unutmayın.

DOĞRU RENKLERİ SEÇMEK

Mutfağınıza sıcak bir hava katmanın akılcı yollarından biri duvarlarını koyu renklere boyamaktır. Bir odak noktası seçin -örneğin ada ünitesi- ve orada parlak tonlar kullanın. Seçtiğiniz parlak tonu, tamamlayıcı natürel tonlarla birleştirin.

Aşındırılmış ve eskitilmiş etkisi veren cilalar, mükemmel olmayan görüntüleriyle rahatlık hissi verirken mutfağınız eskidikçe ona incelikle eşlik ederler. – Tüm mutfak aksesuarları, Boyner Evde.

FARKLI YÜZEYLERİ BİRLEŞTİRİN

Meşe, mermer, granit ve cam en popüler olan malzemeler ama sadece birini seçmek zorunda değilsiniz. “Farklı malzemeleri birleştirmek huzur verici mekânlar yaratmada çok etkilidir” diyor uzmanlar. Farklı malzemeler kullanmanın pratik olarak yararları da var. Örneğin, ada ünitesinin meşe tezgâhı yemek yemek için oldukça kullanışlı olurken kesim ve yemek hazırlama işlemleriniz için granit yüzey daha dayanıklı bir tercih olacaktır.

D-c-fix yapışkanlı folyo ile kaplanan tezgah arası, mutfağa stil de katıyor – Evmanya

YUMUŞAK YÜZEYLER

Sert yüzeyleri yumuşatmanın en güzel yolu tekstil ürünleri kullanmaktır. Damarlı Carrara mermerinden tezgâhlar klasik krem rengi dolaplarla birlikte şık durur. Sert görünümü yumuşatmak ve akustiği iyileştirmek için perde ve kumaş kaplı sandalyeler kullanılabilir.

FARKLI DOKULAR

Tasarım detayları mutfağınıza samimi bir görüntü verebilirler. Doğal meşe dolaplar, rustik travertin taştan yer döşemesi ve granit tezgâhların bir arada kullanılması yıpranma ve aşınmaya karşı durmaları için özellikle yapılabilecek bir seçim. Bu sayede, yeni bir ev olmasına rağmen, ortaya huzur veren ve samimi bir alan çıkar.

MANZARA

Pencerenin önünde oluşturacağınız bir oturma yeri yemek yaparken ara vermeniz için mükemmel olabilir. Mutfağınızın bu köşesini yastıklarla daha da çekici hale getirebilirsiniz. Hatta altına kapaklı bir depolama alanı oluşturabilir ya da çekmeceler yerleştirebilirsiniz.

Uygun bir alana yaptıracağınız oturma ünitesinin pratik olarak da işinize yaraması için altını çekmeceli planlayabilirsiniz. –

RAHAT BİR KÖŞE

Minderli banklar hem yerden tasarruf edeceğiniz hem de şık bir tercih. Bu oturma ünitesi yaratmaya çalıştığınız samimi ortama uyum sağlar ve rahattır. Üzerine koyacağınız yastıklar ve altına yerleştireceğiniz radyatör ile bu köşe bankları her mevsimin vazgeçilmez konforu olacaktır.

KONFORLU BİR YEMEK

Ada ünitesinin kenarına monte edilen bar, yemek odasını kullanmak istemeyen ya da mutfağında masa koymak için yeri olmayanlar için pratik bir seçenek. Adanın üzerindeki tezgâhı kullanırken oturacağınız bar sandalyeleri yemek yerken oturmak için konforlu değil diye düşünenler için normal masa yüksekliğinde bu tip bir bar monte ettirmek akıllıca olur.

Pierina mutfak, Kelebek.

DOĞAL BİR ODAK NOKTASI

Mutfağın kalbine yerleştirilecek eskitilmiş büyük bir masa mekâna ilk girildiğinde ilgiyi hemen üzerine çekecektir. Eskitilmiş görüntüye sahip yer yer solmuş ahşap bir masa üzerinde yanlışlıkla yapılan çizikler ya da boya izleri yalnızca masaya daha da karakter katacaktır. Ferah pastel tonlara boyanan sandalyeler hem huzur verici atmosfere eşlik edecek hem de arka plandaki soluk renge boyanmış mutfak dolaplarıyla harika bir kontrast görüntü oluşturacaktır.

VAKİT GEÇİREBİLECEĞİNİZ BİR ALAN

Bir sıra halinde adanın etrafına dizilen bar tabureleri, siz harika yemekler hazırlarken misafirlerinizin oturup sizinle sohbet edebilmesi için uygun alanı sağlarlar. Her zaman arkalıksız sandalye/ tabureleri tercih etmenizi öneririz. Böylelikle barın altına saklayabileceğiniz bu tabureler yer açısından size zorluk çıkarmazlar. Kontrast yaratmak da iyidir. Örneğin, rustik bar tabureleriyle parlak ve şık mutfak dolaplarını birleştirebilirsiniz.

Büyük ev dekorasyonu: Samimi ve davetkar görünüm için ipuçları