Paris’in cazibeli ve nostaljik apartman stili

Son güncelleme:

Paris’in romantik ve mimari detayları olan apartman stilini siz de yaşam alanlarınıza yansıtmaya ne dersiniz? Karakterinden ödün vermeyen, nostalji ve modernizm arasındaki dengeyi en iyi kuran şehirlerden biri olan Paris’in apartman stili oldukça etkileyici.

PARİS APARTMAN STİLİ NEDİR?

Cazibeli, parıltılı ve ihtişamlı Paris apartman stili zaman içinde barok, neoklasik ve rokoko tarzlarından etkilenmiş, günümüzde ise art deco, Akdeniz ve urban stillerinden etkilenerek modernize olmuş. Bugün Paris’te bir apartman dairesi deyince akla, “cazibeli ve nostaljik, merak uyandıran, romantik, muhteşem mimari detayları olan, yüksek tavanlı ve Seine Nehri’ne bakan ferforje korkuluklu küçük bir balkon” geliyor. Siz de evinizi Paris apartman stilinde dekore etmek istiyorsanız işte birkaç ipucu…

PARİS APARTMAN STİLİNDE RENK SEÇİMİ

Fazla karanlık bir ortam yaratmamaya dikkat ederek siyah rengin üzerinde durun. Koyu renge boyanmış ahşap mobilyalar, çerçeveler, kumaşlar, abajurlar ve siyah detaylı aksesuarlar kullanın. Zümrüt yeşili, koyu kırmızı, vişne rengi ve kraliyet mavisi gibi zengin renkleri beyaz, siyah ve altın rengiyle kombine edin. Yerlerde koyu renk parke tercih edebilirsiniz.

PARİS APARTMAN STİLİNDE AKSESUAR SEÇİMİ

Vintage görünümlü aksesuarlar seçin. Bir Paris apartmanının odak noktası devasa saatlerdir. Antikacılardan tren garlarındaki saatler gibi vintage bir duvar saati bulun. Duvarlarınızı vintage Fransa posterleri, siyah-beyaz kartpostallar, sepya tonlarda fotoğraflarla dekore edin. Eski parfüm şişeleri, varaklı aynalar, eski çerçeveler, porselen biblolar ve büyük boy çini vazolar kullanabilirsiniz.

KUMAŞ SEÇİMİ

Kadife gibi ağırlığı olan, saten gibi şık ve zengin kumaşlar tercih edin. Drapeli kadife perdeler, zengin ve çarpıcı renklerde ipek ve saten yastıklar, yumuşak throw ve battaniyeler bu stilin vazgeçilmezleri.

MOBİLYA SEÇİMİ

Mutlaka vintage ama şık görünümlü olmalı. Siyah ya da krem rengi masa-sandalyeler ve dolaplarda altın rengi detaylar, siyah ferforje masalar ve raflar Paris apartman stilinde sıkça kullanılıyor. Mobilyalarınızın

Paris’te rustik, salaş bir daireye konuk olduk