Paris'te rustik, salaş bir daireye konuk olduk – Evim

Paris’te rustik, salaş bir daireye konuk olduk

Paris’in kırmızı çatılarına yukarıdan bakan küçük ve samimi bir ev, ona aşık ev sahibi Aude. Natürel renk kartelasının hakim olduğu bu küçük dairede sonbaharın tüm tonlarını görebilirsiniz.

Paris’te üç kişilik bir ailenin evindeyiz. Yeşil kepenkli evleri, küçük kilisesi ve yemyeşil ağaçlarıyla evin yer aldığı meydan adeta bir Fransız kasabasının mimarisine sahip. Ev tipik bir Fransız mimarisine sahip apartmanın son katında yer alıyor.

3 KİŞİLİK EV, 3 ODA

Daire oldukça küçük olmasına rağmen ev sahibesi Aude burayı satın almaktan vazgeçmemiş. 3 kişiler ve evde sadece 3 oda bulunuyor. Ancak evin çarpıcı noktalarından biri binanın dışını komple dönen balkon ve bu balkona açılan üç Fransız penceresi. Böyle oluşu sayesinde hem harika bir manzaraya ev sahipliği yapıyor, hem de müthiş bir gün ışığı alıyor.

FONKSİYONEL KULLANIM

Oturma odasındaki daybedler (gece yatağa dönüşüyorlar) keyif yapmak için harika parçalar. Üzerlerindeki bol miktardaki yastık konfor hissini pekiştiren detaylar arasında.

MUTFAK ARTIK SALONUN BİR PARÇASI

Evin planı dikkatle değiştirilmiş. Çünkü mevcutta çok küçük bir ev olduğu için her bir köşeyi en iyi şekilde değerlendirecek şekilde tadilat yapılmış. Ancak yapıda mimari olarak değişiklik yapmak da çok zor olduğu için bir tek mutfak yeniden planlanmış. Eskiden sadece antreden bir kapı yardımıyla ulaşılan ve bağımsız bir oda olan mutfak şimdi salonun bir parçası gibi.

KAPILAR KALDIRILDI, EV FERAHLADI

Kaldırılan kapılar sayesinde ışık da serbest bir şekilde dolaştığı için çok daha ferah görünmesi sağlanmış. Evin dekorasyonunda ev sahibesi olabildiğince sade ve doğal bir atmosfer yaratmak istemiş. Yumuşak bir ambiyans elde etmek için bol miktarda keten ve pamuklu tekstiller, koltuk şalları, vual perdeler tercih edilmiş.

GÜNEY CEPHELİ EVİN FAYDALARI…

Evin cephesi açısından da aile çok şanslı. Güneydoğu cephe olduğu için kış aylarında sıcak yazın ise serin oluyormuş. Sabah güneşi bu ev evin tonları üzerinde Fransız pencerelerden süzülerek harika oyunlar yaratıyor.

WABI-SABI TEKNİKLERİ

Ev sahibesi daha önce Japon ”wabi-sabi” eskitme boyama teknikleri üzerine bir iş yaptığı için evdeki çoğu parçayı kendi boyamış. Boyası yarım bırakılmış gibi görünen orta sehpa da onlardan.

Oturma odasındaki orta sehpa ev sahibesinin favori parçalarından. Aude’ın butiğinin hemen yanında yer alan çiçekçi üzerinde çiçeklerini sergilemek için kullanıyormuş. Ev sahibesinin yoğun ricalarına dayanamayarak Aude’a hediye etmiş.

YEMEK KÖŞESİ

Oturma odasında yer alan yemek köşesi küçük ama kullanışlı tasarlanmış. Bank ve sandalye Atmosphère d’Ailleurs markasının. Bu markayı Aude kendi dükkanında da satıyormuş. Masa örtüsü ise Tade’den. Sandık Leroy Martin’den.

MUTFAĞIN RUHU

Retro stildeki mutfak küçük bir kır evi mutfağı gibi görünüyor. Aude, anneannesinin mutfağının tam olarak aynısını tasarlamış. Açık raf üniteleri, askıdaki sos tencereleri ile son derece samimi bir atmosfere sahip. Kahve makinesi Chemex’ten. Termos ise Nordal markasının. Metal raflar sipariş üzerine yaptırılmış. Mutfağın açıldığı antreyi ev sahibesi kendinden yapışkanlı duvar kağıdı ve yapışkanlı folyolar ile kaplamış. Askıda ise antika dükkanından alınmış 1930’lı yıllara ait bir çocuk portresi yer alıyor. Sepet, Sœur, tabure ise Le repère des Belettes’ten.

BANYO DEKORASYONU

Dairenin geri kalan kısmında olduğu gibi banyonun da şık tasarımı buradaki ilgiyi mekanın darlığından dekorasyona odaklıyor. Aydınlatma Leroy Merlin’den. Vintage tarzdaki ayna ikinci el eşya dükkanından. Kendinden yapışkanlı panel ise Aude’un kendi dükkanı Joli Jour’dan.

AUDE’UN YATAK ODASI

Ebeveyn yatak odasının davetkar ve etnik bir dekorasyon stili var. Yumuşak tonları ve el yapımı dekoratif aksesuarlarıyla tam da Aude’un zevkinin bir yansıması. Hint işi yatak örtüsü En Fil d’indienne’den alınmış. Sallanan sandalye ve ahşap mobilyaların tamamı ev sahibesinin kendi dükkanından. Vintage stildeki raflar ise Rouge Horizon’dan alınmış. Makrome askı ise Nordal’ın.

SADE BİR ÇOCUK ODASI

Alıştığımız üzere burada ne posterler, ne de süper kahramanlar görüyoruz. Oda doğrudan ana yaşam alanına açıldığı için Star Wars teması gibi bir tema seçme şansı olmamış. Ama neyse ki annesi gibi doğal tonlardan hoşlandığı için dekorasyon konusunda hem fikir olmuşlar.

Yatak başında yer alan duvar kağıdı çarpıcı bir detay. Üzerindeki kuş desenleri hayal kurmak için eşsiz bir oda algısını yaratıyor. Dramatik bir etki katmak içinse evin başka hiç bir alanında göremeyeceğimiz siyah tekstiller ve aksesuarlar eklenmiş. Bu da odaya modern bir hava katıyor.

DERLEYEN: İLKE YILMAZ
FOTOĞRAFLAR: JULIE FERNANDEZ / GAP INTERIOR
Evim Dergisi 2017

İstanbul Göktürk’te saklı bahçede keyifli saatler