Lise öğrencisine bol çözümlü bir oda: İşte öncesi ve sonrası

Son güncelleme:

IKEA ile birlikte yaptığımız oda yenileme çalışmasında Beylikdüzü’nde Neslihan Oğuz’un evindeydik. Oğlu Mert’in odasını depolama çözümleriyle yeniledik.

IKEA İç Mimarı Seda İpek Artar, öncelikle ev sahibi Neslihan Hanım ile görüşerek Lise 1’inci sınıfa giden oğlu Mert’in yatak odasında ihtiyaç duyduğu eksiklikleri belirledi. Amaç, Mert’in odasını kullanışlı ve ferah bir oda haline getirmekti. Bunun için ilk olarak odada kullanılacak mobilyaların renginin beyaz olmasına karar verildi. Duvar rengi, küçük olan odayı geniş ve aydınlık göstermesini sağlayacak renklerden seçildi.

SONRASI

NELER YAPILDI?

Oda, Jotun Boya tarafından seçilen renklere boyandı. Mobilyanın yoğun olduğu duvarda koyu, diğer duvarlarda ise açık gri kullanıldı. Planlamaya, kapı arkasında asılı duran eşyaları depolamak için Pax Gardırop ünitesi kullanarak başlanıldı. Böylelikle eşyalar gardırop içinde saklanarak odanın daha düzenli görünmesi sağlandı. 

35 cm derinliğindeki gardırop ile dar alanlarda geniş bir kullanım alanı yaratabilirsiniz.

Odanın küçük olmasından ve depolama alanına ihtiyaç duyulmasından dolayı Stolmen açık gardırop sistemi kullanıldı. Malm yatak ve Micke çalışma masası bu sistemin içine yerleştirilerek odada daha fazla kullanım alanı yaratıldı.

Tom Frazier tarafından tasarlanmış Vilshult tablo ile odanıza farklı bir atmosfer katabilirsiniz. 

Okul kitapları ve okuduğu kitapların çoğunluğu göz önünde bulunarak odada Billy kitaplık kullanıldı. Bu kapaklı kitaplık sayesinde odada gizli bir kütüphane oluşturuldu. Yatak başına konulan okuma lambası ile de günün her saati okumak daha kolay hale getirildi. Kitaplık üzerine asılan tablo ise oda sahibinin zevk ve hobilerine göre seçildi.

Böylelikle ev sahibinin taleplerini karşılayacak, fonksiyonel ve keyifli bir yatak odası yaratılmış oldu.

Mert’in öğrenci olduğu düşünülerek odada kitaplar için geniş bir alan ayrıldı. Bu alanda Billy kitaplık kullanıldı.

Oda sahibinin yorumu “Annem Evim Dergisi ve İkea işbirliğiyle odamın değişeceğini söylediğinde önce inanmadım. Ama boya yapılıp eşyalar gelince merak etmeye başladım. Sonuçta ise gözlerime inanamadım. Herşey tam zevkime göre seçilmişti. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.”

Bir genç kızın stil sahibi odası