Otellerde yatakların üzerindeki kısa örtü ne işe yarıyor? Bed runner nasıl olmalı?

Son güncelleme:

Otellerde sıklıkla karşımıza çıkan, yatak üzerinde yer alan kısa örtülerin ne işe yaradığı zaman zaman akıllarda soru işaretlerine neden oluyor. Yatakların ayak ucunda yer alan kumaş parçası aslında ne işe yarıyor? Bed runner isimli bu parça ile ilgili kumaş ve ölçü detaylarını da paylaştık.

BED RUNNER NE İŞE YARAR? NEDEN KULLANILIR?

Otellerde yatakların üzerindeki kısa örtü ne işe yarıyor
 • Bu yatak örtüsü, yatakları veya kanepeleri süslemek için tasarlanmış uzun bir kumaş parçasıdır. Normal çarşaflardan daha küçük olan bed runner, yatağınızın görünümünü vurgular. 
 • Şal veya dikdörtgen şeridi andıran bu örtü, yatağın ayak ucuna veya ortasına – en iyi görünen yere – serilir.
 • Başlangıçta otellerde yatakların bakımına ve temiz tutulmasına yardımcı olmak için kullanıldılar. Ancak zaman geçtikçe bu örtüler, güzel dekor parçaları olarak popülerlik kazandı. 
 • Uyumlu yastık kılıfları ile eşleştirildiğinde, bunlar yatak odalarında ihtiyaç duyulan zarafeti ekler. Fazla dekoratif ürün kullanmadan odanın şık görünmesini sağlar.
 • Yatağı temiz tutma amacıyla ilk kez kullanılmaya başlanan bed runner, insanların bavullarını yatak ucunda açma ve yatak ucunda oturma sebepleriyle ortaya çıkarıldı.
 • Ayakkabıların yatakta iz bırakmaması için ayak ucuna serildi.
 • Temizliği daha az maliyetli oldu.
 • Ayrıca, yatağın ayakucuna uzanmayı seven bir evcil hayvanınız varsa, bed runner sizin için ideal bir seçim olabilir – çarşafları temizlemek yerine küçük bir bez parçasını temizlemek daha kolay.

Tek kişilik bir runner, dekora taze bir hava verirken yatağınızın tüm görünümünü değiştirebilir. Nevresim takımlarınızı, çarşaflarınızı ve yastık kılıflarınızı yeni bir görünüm için değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Birbiriyle uyumlu yastık takımlarına sahip bir runner satın almak, iç mekanlarınızın görünümünü ve verdiği hissi tamamen değiştirebilir. Tek yapmanız gereken duvarınızın ve yorganınızın tonlarını tamamlayan doğru renk ve deseni seçmek.

BED RUNNER ÖLÇÜLERİ

bed runner

Bed runner için en çok tercih edilen boyutlar şunlardır:

 • Twin – 134 x 45 cm
 • Full – 172 x 45 cm
 • Queen – 187 x 45 cm
 • CA King – 218 x 45 cm
 • King – 228 x 45 cm

Yatağınızı zahmetsizce yeniden dekore etmek istiyorsanız veya minimalist bir dekor görünümü elde etmeye çalışıyorsanız, o zaman bed runner sizin için ideal olabilir!

BED RUNNER RENKLERİ VE KUMAŞLARI

Bed runner çeşitli renklerde ve dayanıklı kumaşlarda bulunabilir. Bej , fildişi ve krem, mavi, kahverengi, altın rengi, yeşil, sarı, kırmızı, pembe ve beyaz gibi renkler, bed runner ailesine hakim renkler.

Dekorunuza incelik katmak istiyorsanız nötr tonlar iyidir. Çarpıcı bir izlenim yaratmak istiyorsanız, koyu ve zıt tonlar arasından seçim yapın. Yatak örtüleri, pamuk, keten, saten, ipek, kadife vb gibi kumaşlarda mevcuttur. Mevcut sezona en uygun kumaşı seçin.

HANGİ BED RUNNER KUMAŞI İYİDİR?

Her bed runner malzemesi, iç dekor gereksinimlerinizle uyumlu olduğu sürece iyidir. Genellikle keten, kolay yıkanma kısmı sayesinde otellerde sıkça kullanılan kumaştır. Kesinlikle tüm kumaşları keşfetmeli ve yatak odanız için en iyisinin ne olduğunu görmelisiniz.

BED RUNNER’INIZI NASIL SEÇERSİNİZ?

bed runner

Bir yatak runner seçmek, çeşitli seçenekler nedeniyle zor olabilir. İşinizi kolaylaştırmak için buradayız:

 • Herhangi bir yatak örtüsü seçmeden önce temel gereksinim, doğru bedeni seçmektir. Yatağınızın ölçülerini not edin ve hangi yatak örtüsü boyutunun en uygun olduğunu görün.
 • Aydınlatmaya, yatak odanızın duvarının rengine, perdelere ve nevresime dikkat edin. Ardından, nötr, açık veya koyu renkli bir yatak örtüsüne ihtiyacınız olup olmadığına karar verin.
 • Yatak odası temanızı seçtikten sonra devam edin ve uygun deseni seçin.
 • Renk ve kumaşın birbirini tamamladığından emin olun – benzersiz bir stil ifadesi oluşturmak için farklı dokular da ekleyebilirsiniz.

Sadece bu noktaları not edin. Bu sayede kolayca mükemmel bir seçim yapabileceksiniz!

BED RUNNER İLE DEKORASYON

Yatak odanıza zarif bir yatak örtüsü ile büyüleyici bir görüntü nasıl kazandırabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Ortama canlandırıcı bir his veren bir runner seçin. Yatak odanızın iç mekanına göre renk, desen ve diğer detayları seçin.
 • Karyolayı merkeze yerleştirmek, tüm dikkatleri otomatik olarak çeken ayrıntılı bir çekicilik sağlar ve dekorunuzun tarzını mükemmel bir şekilde dengede tutar.
 • Hatta yatağınızın ayakucuna, çarşaflarınızın üstüne bile koyabilirsiniz.
 • Karyolanızla uyumlu yastık takımları ekleyin – bu kesinlikle alanınıza “yeni” bir ipucu katacaktır.

BED RUNNER NASIL YIKANIR?

Dekoratif runner’lar hassastır ve uygun bakıma ihtiyaç duyar. Uzun süreli kullanım için doğru temizlik önlemlerine uyulması gerekmektedir.

Her zaman kuru temizleme yapın veya runner’ı kurulayın. Soğuk bir ütü veya buharlı ütü yardımıyla kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz. Evde hafif bir şekilde elde yıkamayı tercih ederseniz dikkatli olun, süslemelere veya işlemelere zarar verebilir.

Runner’ı kullanılmadığında katlayın ve yerinde saklayın. Boncukların veya tasarımın zamanla tozla kaplanmadığından emin olun.

Para harcamadan yapılabilecek dekorasyon önerileri