İlginç yatak başı fikirleri ile odanızı kişiselleştirin

Son güncelleme:

İlginç yatak başı fikirleri ya da önerileri mi arıyorsunuz? Yatak odanızın bir odak noktasına mı ihtiyacı var? Öyleyse sıradan yatak başınızı yaratıcı fikirlerle, tamamen kendinizin tasarladığı bir esere dönüştürebilirsiniz.

Kumaşlar, çerçeveler, kitap rafları, vintage eşyalar… Yatak başını pratik bir şekilde şık bir görünüme kavuşturmanın, aynı zamanda yatak odasına sofistike bir hava katmanın sınırsız yolu var.

Kimi zaman mekanlar çok sıradan gelebilir. Böyle bir durumda yaratıcılığınızı kullanarak bundan kurtulabilirsiniz. Mesela yatak odanızın değişime ihtiyacı varsa yatak başına yapacağınız küçük bir müdahale odanın havasını tazeleyebilir. Eğer birkaç parlak fikre ihtiyacınız varsa önerilerimize bir göz atın.

YATAK BAŞI İÇİN YARATICI ÇÖZÜMLER

Homestyle.co.nz

Evin en kişisel alanı olan yatak odası yaratıcılığınız da işe dahil ederek özgün bir dekorasyona imza atacağınız en doğru alan. Renkler ile oynayabilir, aile yadigarı birkaç parçayı değerlendirebilir ya da sıra dışı uygulamalar yapabilirsiniz. Bu tarz uygulamaların en kolayı ise standart bir yatak başı yerine size özel bir uygulama olabilir.

 • Mesela yatağın geldiği duvarda gelişigüzel geometrik çizgilerle şık bir boya uygulaması yapabilirsiniz. Ama seçtiğiniz renklerin olabildiğince pastel ve natürel olmasına ve açık/koyu dengesine dikkat edin.
 • Yatak genişliğinden her iki tarafta da 20 cm kalacak şekilde ve istediğiniz yükseklikte kestireceğiniz bir suntayı ahşap çıtalarla geçerek dilediğiniz renge boyayıp kullanabilirsiniz. Aynı işlem hazır strafor plakalar ile de uygulanabiliyor.
 • Tüm yatak başı duvarınızı belli bir temada duvar panosu veya poster ile kaplayabilirsiniz. .
 • Yatak başı duvarınıza baş hizasını kurtaracak bir yükseklikte bir raf asarak üstünü dekoratif objeler, resimler, tablolar, çiçekler ve sık okuduğunuz kitaplarınız ile süsleyebilirsiniz.
 • Hurdaya çıkmış ahşap lataları yatak genişliğinde birbirine çakıp dilediğiniz renge boyayarak duvara sabitleyebilirsiniz.
 • Aile yadigarı bir kilim ya da halıyı hatta desenini çok sevdiğiniz bir kumaş parçasını yatak başınızdan asarak sıra dışı efektler yaratabilirsiniz.
 • Suntadan küçük raf üniteleri hazırlayıp yatak başınızı dekoratif olduğu kadar fonksiyonel de kılabilirsiniz.

KENDİN YAP YATAK BAŞI FİKRİ

Yukarıdaki görselde olduğu gibi, ahşap bir yatak başını biraz karatahta boyası, astar boya ve bir siluet şablonu ile fazla maliyetli olmadan farklı bir tasarıma dönüştürebilirsiniz. Siluetle birlikte gençlik esintisini odanıza taşıyabilir, karatahta yatak başı ile odanıza eğlence ve yaratıcılık getirebilirsiniz.

SEDİR MİNDERİNİ DUVARA SABİTLEYİN

Uzun bir sedir minderini dekoratif askı kancalarıyla duvara sabitleyerek kullanışlı bir yatak başına dönüştürebilirsiniz. Üstelik bu, odanıza samimi ve sıcak bir görünüm kazandırır.

YATAK BAŞINI HEM DEPOLA HEM SÜSLE

Eğer alanınız müsaitse ve yatağınız duvara yaslanmıyorsa yatak başınızı bir depolama ünitesiyle değiştirerek işlevsellik kazandırabilirsiniz. Mesela iki şifoniyerin sırtına yatağınızı dayayarak ya da yatak çerçevesini çekmece içinden dolaplara sabitleyerek kullanabilirsiniz.

İLGİNÇ YATAK BAŞI: VİNTAGE PARÇALAR

İlginç yatak başı fikirleri

İlginç yatak başı yapmak istiyorsanız vintage parçalar işinize yarayacaktır. Eskicilerden, ikinci el eşya satan dükkanlardan ya da aile yadigarınız eşyalardan çok farklı dekorasyon fikirleri çıkarabilirsiniz. Örneğin yazlığınızın eskiyen panjurları ya da komşunuzun çöpe attığı bir şezlong, yatak başında ilginç ve hoş bir düzenleme oluşturmanızı sağlayabilir.

İLGİNÇ YATAK BAŞI: MUTLU RENKLER

İlginç yatak başı fikirleri
Fotoğraflar: DIY network

Orijinal bir yatak başı düzenlemek istiyorsanız parlak bir rengi kendinize ilham kaynağı olarak alabilirsiniz. Örneğin duvarlarda sarının parlak bir tonunu kullandıktan sonra yine sarı, siyah ve beyaz renkli kumaşların vintage çerçeveler içerisine yerleştirilmesiyle etkileyici olduğu kadar eğlenceli bir yatak başı oluşturabilirsiniz. 

YATAK BAŞI PANOSU

Aynı anda iki işleve yanıt verebilen alternatif çözümler peşinde olanlar için düşünülmüş bu delikli pano ile gece aklınıza takılanları bile paylaşabilirsiniz.

GEREKLİ MALZEMELER

 • Delikli ahşap panel
 • Dübelli duvar vidaları
 • Şeffaf takoz
 • Pano için askılar
 • Klasik montaj aletleri

YAPILIŞI

Tek bir tanesini taşımak zor olacağından, örnek projede 4 adet delikli panel kullanıldı.

 1. Öncelikle ahşap panellerin duvar üzerinde nasıl görünmesini istediğinizi belirleyin. Ardından buna uygun şekilde gerekli ölçümleri ve işaretlemeleri yapın.
 2. Dübelli vidaları duvara takın. Sonra şeffaf takozu duvar ve panel arasına yerleştirin (paneller kaymasın, sabitlensin diye) ve vidaları sıkıştırın.
 3. Diğer paneller için de aynı yöntemi sırayla uygulayın.
 4. Son olarak askıları kullanarak panonuzu dekore edin.

Bunu da deneyebilirsiniz? Aynı mantıkta bir panoyu evinizde sizin ya da eşinizin kullandığı minik bir atölyeniz ya da tamirat duvarınız varsa orada da hayata geçirebilirsiniz.

RENKLİ BANTLARLA YATAK BAŞI

yatak başı

Renkli bantlarla yapabileceklerinize şaşıracaksınız. Maliyeti olmayan bu pratik çözümle yatak başı olmayan yataklarınız şıklık kazanacak. Evim Dergisi arşivinden…

Yatak başınız yok mu? Hiç sorun değil. Hem çok hesaplı, hem de çok yaratıcı olan bu yatak başı çözümü ile odanızda değişimi pratik şekilde sağlayabilirsiniz.

MALZEMELER

 • Farklı desenlerde renkli bantlar
 • Makas

RENKLİ BANTLARLA YATAK BAŞI YAPILIŞI

Renkli bantlarla yatak başı yapmak için önce ana çerçeveyi oluşturun. Ardından, yatağınızın eni ile eşit şekildeki çerçevenin içerisine farklı renkte bir bantla ikinci bir çerçeve yapın.

Son olarak tam ortaya denk gelecek şekilde, yine bantları kullanarak zikzak desenler yapın.

YATAK BAŞINA FARKLILIK KATIN

Yatak başınızda farklılık yaratmak için uzun kordon aydınlatmalardan faydalanabilirsiniz.

YATAK BAŞINA HESAPLI DOKUNUŞ

Halihazırda bir yatak başınız yoksa ve almak için çok bütçeniz de yoksa, aynı renkten farklı desenlerde duvar kağıtları alın.

Bundan altıgenler kesin. Yatağınızın baş kısmına bu altıgenleri petek görünümünde yapıştırın. Eğer zengin görünmesini istiyorsanız yatağın her iki tarafından 20 cm taşma yapacak şekilde uygulayın.

YATAK BAŞINA ALÇIDAN RAF

Yatak başınıza alçıdan bir raf yaptırarak şık ve işlevsel bir alan oluşturabilirsiniz. Alçı rafı kendi renginde boyamadan bırakacaksanız beyazla kontrast yaratan renkler tercih edebilirsiniz. Örneğin kırmızı-beyaz, lacivert-beyaz ve siyah-beyaz gibi.

YATAK BAŞINI FARKLILAŞTIR VE STİL KAT

Yatak başını tamamen kaldırıp duvarı değerlendirin. Önce büyük birkaç peluş yastık yerleştirin. Daha sonra uyku yastıklarını bunlara dayayın. Duvarda baş hizasını kurtaracak yükseklikte rafları asimetrik biçimde asın ve üzerlerini dekoratif objeler, resimlerle süsleyin. Hatta yılbaşında çam dalları, çanlar; ilkbaharda çiçekler ve yazın deniz kabuğu, çıpa, can simidi gibi mevsime göre tematik süslemeler de asabilirsiniz.

ÇİNİ EFEKTLERİ

Mavi, beyaz çini motiflerini MDF panele kaplayarak yatak başı gibi kullanabilirsiniz.

YATAK BAŞINI KASNAKLARLA SÜSLEYİN

İlginç yatak başı fikirlerinden biri de kasnaklarla süsleme… Kasnaklara rengarenk kumaşlar geçirip yatak başına asın.

 İlk önce kasnaklarınızın içine koyacağınız kumaşları seçin. Renk, desen ve stil uyumuna dikkat edin.
 İnce telayı seçtiğiniz kumaşla birlikte iç kasnağa geçirin.
 Geçirirken kumaşın desenini de dikkate alın, örneğin çiçek yönleri ters olmasın ya da desen bütünlüğü bozulmasın.
 Kumaşı geçirdikten sonra kenarlardan 2 cm bırakacak şekilde kesin.
 Kumaşı iç kasnak boyunca tutkal ile sabitleyin.
 Kurumasını bekleyin, dış kasnağı geçirin ve sonra duvarınıza istediğiniz şekilde asın.

YATAK BAŞINI RAFLA SÜSLEYİN

Yatak başının üzerine asacağınız tek bir raf bile bu alanı hareketlendirmenize yetecektir. Rafı asın ve üzerine istediğiniz objeleri yerleştirin. Burada dikkat edeceğiniz en önemli nokta rafı alçak tutmamanız, çünkü yataktan kalkarken eğer rafınız alçaksa başınızı çarpabilirsiniz.

ÇIKARTMALARLA SÜSLEYİN

Yatak başına hareket katmanın bir diğer yolu da duvar çıkartmaları. Odanızın stiliyle uyum sağlayan bir çıkartma seçin ve bunu yatağınızın baş kısmına uygulayın. Çıkartmalar hem renkli hem de eğlenceli bir oda yaratmanız mümkün.

KİTAPLIKLA SÜSLEYİN

Yatağın baş kısmını komple bir kütüphane gibi düşünün! Kitaplarınız hep elinizin altında olur. Yaratacağı hoş görünüm de ayrı tabii ki.

YATAK BAŞINI NİŞLERLE SÜSLEYİN

Duvarda açacağınız nişleri depolama/sergileme alanı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca başucu aydınlatmalarınızı da bu alanlara asabilirsiniz.

BORULARLA YATAK BAŞI

İlginç yatak başı önerilerimizden biri de borular… Endüstriyel stil yatak odasında olur mu demeyin. Yatak odanızda farklı bir görünüme yer vermek istiyorsanız metal yerine PVC borular kullanarak yatağınızın ölçülerine uygun bir yatak başı hazırlayabilirsiniz. Boruları gümüş rengine boyayarak stilinizi kuvvetlendirebilir, kendir ipi tarzında bir ip ile boruları sarmaladıktan sonra mandallarla üzerine fotoğraf ya da kartpostal tutturabilirsiniz.

EL İŞİ YATAK BAŞI

Eski ahşap yatak başını pahalı olmayan, daha önceki çalışmalarınızdan arta kalan kanvas ya da keten kumaşla kaplayabilirsiniz. Kılıfa shabby-chic bir görünüm vermek isterseniz, yatakbaşı üzerine tülden kurdeleler tutturabilir, el emeği nakış işi bir parçayı da kumaşın orta yerine dikebilirsiniz.

ESKİ MOBİLYALARDAN DIY YATAK BAŞI

Eski mobilya parçaları ya da suntalardan yatak başı için sıra dışı bir başlık tasarlamaya ne dersiniz? Eski mobilya görünümünü kapatmak ya da pürüzlü ve aşınmış yüzeyleri saklamak için koyu renkli ve desenli bir duvar kağıdı ile üzerini kaplayabilirsiniz. Ayrıca aynı usulle bir paravan da tasarlamayı deneyebilirsiniz.

Yatak odanızın yeni bir görünüme mi ihtiyacı var? İşte yapılacaklar!