Nostaljik danteller

Zarafeti, ince işi ve feminenliğiyle göz dolduran dantel, yaşam alanlarına keyif ve nostalji katıyor. Çeyiz sandıklarını yeni baştan keşfetmenin şimdi tam sırası!

Masa örtüleri, perdeler, yatak odası tekstillerinde dantel kullanarak feminen ve naif bir stil oluşturabilir, hem şık hem de yaratıcı köşeler tasarlayabilirsiniz.

1. Yaşam alanlarında
Dantel, yaşam alanlarına romantik ve nostaljik bir görünüm katar. Viktoryen stilin ayrılmaz bir parçası olan dantel temasını zengin güpür ve tüllerle birlikte kullanabilirsiniz. Perde ve tekstillerde rahatlıkla kullanabileceğiniz dantel kumaşları, kadife döşemelik, saten kurdele ve Fransız porseleninden aksesuarlarla kombinleyerek zengin bir dekorasyon stili yaratabilirsiniz. 

2. Perdede
Yaşam alanlarına yaşanmışlık eklemek için dantel perdelikler kullanabilirsiniz. Dantel tüllerin pek çok farklı rengi mevcut olduğundan evinizin dekorasyon stiline en uygun olan rengi tercih edebilirsiniz. Klasik stilden hoşlanıyorsanız dore, mürdüm, siyah gibi ağır tonların hakimiyetinde bir renk teması; Provans gibi daha samimi ve sıcak bir stilden hoşlanıyorsanız beyaz, krem, pembe gibi renkleri seçebilirsiniz. Ayrıca dantel tüllerde kelebek, sarmaşık, çiçek gibi pek çok desen uygulaması görmek de mümkün. Bu tarz desenler yaşam alanlarına hareket katabilir. 

3. Aydınlatmada
Danteli abajur başlıklarına uygulayarak şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Avize, lambader ya da başucu lambalarında kullanılan abajurları kurdele, fisto ve dantel kumaşlarla kolaylıkla giydirebilirsiniz. Dantel doku, özellikle mermer ve pirinç gibi retro malzemelerden yapılan lamba gövdeleriyle uyumlu bir birliktelik yaratır. Ayrıca dantellere hafif pile vererek dikerseniz aydınlatmanıza hoş bir hareket kazandırabilirsiniz. Yaşam alanlarınızda ışık oyunlarını, romantik ambiyansı, loş görünümü tercih ediyorsanız desenli bir dantel kumaşla aydınlatmalarınızı kaplayabilirsiniz.

4. Ev tekstilinde
Yatak örtüsü, pike, nevresim takımı, masa örtüsü, peçete gibi ev tekstillerinde dantel kullanımı son derece feminen ve estetikbir görürünüm elde edilmesini sağlar. Dantelin dokulu yüzeyi, kullanıldığı mekana zarif bir hareket katar. Zengin bir görünüm elde etmek için farklı tonları birarada kullanabileceğiniz gibi saten, keten, pamuklu kumaşları fon gibi kullanarak çok katmanlı yüzeyler yaratabilirsiniz. Özellikle yatak örtüsü, masa örtüsü ve peçetelerde birden fazla kumaş katı gösterişli bir stil meydana getirmenizi sağlayabilir.

Fotoğraflar: Victorian curtain shop, Smg photo bucket