Renkli oyunlar sahnesi

Rengarenk tesktil ürünlerine imza atan Dekorluk firmasının sahibi Sinem Özkal’ın Bebek’teki iki katlı atölye-showroom-evindeyiz. Her oda, Özkal’ın tasarımlarından izler taşıyor.

Özkal Ailesi Bebek’teki evlerine 2012 yılının Ağustos ayında taşınmış. “Bebek Semti’nin doğal güzelliği, sıcak mahalle ortamı, deniz kenarı olması sebebiyle çocuklarımızı burada büyütmek istediğimize karar verdik. Evi alırken her aile bireyi için rahat ve konforlu bir ev olmasını göz önünde bulundurduk. İçi aydınlık, otoparkı olan ve bahçesi olan bir bina olması bizi cezbetti” diyor Sinem Hanım.
Evi ilk gördüklerinde oldukça eski durumdaymış. Alt ve üst yapı komple en baştan yapılmış. Elektirik ve su tesisatları değişmiş, cam çerçeveleri yenilenmiş, banyolar ve mutfak baştan yapılmış. Yerler laminant parke ve  granit döşenmiş. Yatak odası alçıpan duvar ile bölünerek giyinme odası yapılmış. Kısacası tamamen yıkılarak dört duvar haline getirilen ev tekrar yapılmış denilebilir.
Ev sahipleri evin zemin ve duvarlarında beyaz rengi tercih etmişler. “Mekanları daha ferah, temiz, aydınlık ve olduğundan geniş gösterdiğini düşünüyorum. Mobilyalarda bolca renk kullandım. Rengarenk yastıklar, fuşya pembe puf, hardal sarı modern josephine koltuk, renkli tablo, ışık ve aksesuarlarla evi renklendirdim. Ayrıca salon ve yatak odasında altın varaklı duvar kağıtları ve takım yastıklarını kullandık” diyor Sinem Hanım.
Çiftin Can ve Nil adında iki çocuğu bulunuyor. Can’ın odasını döşerken onun kendisine ait, masal dünyası gibi eğlenceli, rahat edeceği, renkli, cıvıl cıvıl bir ortam yaratmayı hedeflemişler. Can bu odada vakit geçirmeyi çok seviyor. Nil’in odasında toz pembe bir prenses odası yapmak istemişler. Abartıya kaçmamaya çalışmışlar. Romantik, zarif bir yandan da çok süslü bir oda olmasını istemişler.
Mutfak ve banyo gibi alanlarda ise minimalizme önem vermişler. Temizliği simgeleyen, ferah, açık renk, parlak malzemeler kullanmışlar.
Özkal çiftinin yaşadıkları evin alt katında da Dekorluk’un showroom ve atölyesi yer alıyor. Sinem Hanım atölyeyi döşerken cıvıl cıvıl ve mutlu bir ortam yaratmaya çalışmış: “Benim içsel yaratımlarımı güçlendirecek bana ilham  verecek bir atölye yarattım. Atölyemi renkli, çalışması çok keyifli, enerjisi yüksek, eğlenceli ve klasiğin dışında  olarak tarif edebilirim. Ordaki parlak ışıktan ve enerjiden ilham alıyorum. Bu canlılığın sonucu olarak yaratırken kendimizi işte gibi hissetmiyoruz.
Sinem Hanım bu atölyede kumaşlarla keyifli tekstil ürünlerine imza atıyor ve bu ürünleri yine aynı alandaki  showroom’unda sergiliyor. Showroom’da rengarenk yastıklar, masa örtüleri, peçeteler ve rengarenk aksesuarlar  göze çarpıyor.

SALON (Yukarıdaki fotoğraf)
Salonun duvar ve zemininde beyaz renk tercih edilmiş. Ev sahibinin evinde en çok sevdiği eşya olan aynalı konsol ve çerçevesi de bu alanda yer alıyor. Duvar kağıtları ve onlarla aynı desende olan kırlent kumaşları Designer’s Guild’den alınmış. Geri kalan kırlentlerin hepsi www.dekorluk.com, Mobilyaların tamamı çiftin istekleri doğrultusunda özel olarak üretilmiş. Salondaki tablolar Ayşe Demirsoylu imzalı.

YEMEK BÖLÜMÜ
Salonun yemek bölümünde özel bir aydınlatma uygulanmış. Ayarlandığı zaman gökkuşağının renklerini sırasıyla görebiliyorsunuz.

MUTFAK
Mutfakta açık renkler kullanılmış, aksesuarlar ve çiçeklerle renklendirilmiş. Ayrıca temizliği simgeleyen ferah ve parlak malzemeler tercih edilmiş. Ankastre ürünler Franke’den.

YATAK ODASI
Yatak odasında da beyazın hakimiyeti göze çarpıyor. Renkler aksesuarlar ve duvardaki altın varaklı duvar kağıdında kendine yer buluyor.

ATÖLYE-SHOWROOM
Dekorluk’un atölye ve showroom’u da Sinem Hanım’ın evi gibi renkli ve enerjik. Sibel Hanım pozitif enerjisini iş yerine de taşımış.

ÇOCUK ODALARI
Çocuk odaları onların keyif alacakları bir şekilde düzenlenmiş. Nil içinbir prenses odası yaratılırken, Can’ın odası onun hayal dünyasını renklendirecek şekilde düzenlenmiş.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR