Nazar boncuğu evde nereye asılır? Nazar boncuğu ile dekorasyon

Bir inanç unsuru olarak evimizde yer verdiğimiz nazar boncuğu figürü farklı kültürlerde ne ifade ediyor? Ya da nazar boncuklarını nerede ve nasıl kullanırsak etkili olur? Evinize doğru “mavi” dokunuşlar yapmak için okuyun…

Hepimizin evinde bir şekilde bulunan objeler (gerek inanç, gerek popüler kültür, gerekse evrensel bakış açısı nedeniyle) aslında bilgi ve duygu birikimimizle bizlere neler söyler, çağrıştırırlar? Kısacası bizi ve bakış açımızı, psikolojimizi, aklımızı nasıl etkilerler? Bir inanç unsuru olarak evlerimizde bulundurduğumuz “nazar boncuğu” figürünün bizlere neler çağrıştırdığına ve ona nasıl anlamlar yükleyerek kodlamamız gerektiğine bakalım.

NAZAR BONCUĞU EVDE NEREYE ASILIR? *

Farklı güçler taşıdığına inandığımız mavi boncukların (nazar boncuklarının) etkisini gösterebilmesi için evde nerede ve nasıl kullanılması gerekir?

  • Evlerimizde yaşam alanımıza açılan ilk pencere, kapı ya da duvarda olmalı.
  • Küçük de büyük de olsa yanında dikkat çekici bir nesnenin olmamalı (saat, saksı, resim, dantel…).
  • Evrensel anlamda “kutlu” olduğuna aman nazar değmesin! inanıldığı için mümkünse asılmalı.
  • Çarpıcı ve canlı lacivertin kendini göstermeli.
  • Birleşik bir aksesuar olarak kullanılmamalı.
  • Demir metal maddelerin yanında olmamalı.
  • Çağlar boyu birçok inancın koruyuculuğunu üstlenmiş olan “nazar boncuklarının” tüm gücünü kullanarak daha huzurlu ve ferah bir ortamda yaşamanızı sağlayacaktır.

NAZAR BONCUĞU ETKİLERİ NELERDİR? *

Peki, nazar boncuğunun hangi etkilerinin var olduğu düşünülüyor? Farklı inançlarda, farklı şekillerde karşımıza çıkıyor;

  • İnsanın dışarıya açılan noktasıdır, penceresidir gözleri… Ve gözlerimizle hem iyiyi hem de kötüyü görebiliriz. İşte bu sebeple, içimizde olmasa da görmek istemesek de bazen “kötü” bakmamıza neden olan duygularımızın etrafa zarar vermesini önleyen nesneler olduğuna inanılır: Göz Biçimindeki Monşaklar’ın. (Göz biçimindeki boncuklar)
  • “Albis” adı verilen ve ölümcül sonuçlar doğuran, genellikle doğum sonrası “al basmak” tabiriyle halk arasında bilinen çirkin bir yaratık olduğuna inanılan, her tür şekle girebilen bu varlığın tek korkulu rüyasıdır: Gökçe Muncuklar. (Mavi boncuk)
  • Müslüman ve Hıristiyan toplumlarının yanı sıra, Budist ve Hindu toplumlarında da manevi anlam olarak ifade ediliş şekli ise “Kotaz” yani “Kutlu Nesne”dir.

Nergis ve petunya çiçeklerinin stres seviyesini düşürdüğü ortaya çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evde teraryum yapımı

Evde teraryum yapımı: Cam içinde minik bahçeler

Duşakabin nasıl temizlenir, neyle silinir? Mükemmel ipuçları!