nergis-çiçeği anlamı
ARALIK - Nergis çiçeği

Nergis ve petunya çiçeklerinin stres seviyesini düşürdüğü ortaya çıktı

Son güncelleme:

Mutlu olmak için nergis ve petunya ekin! İngiliz bilim insanları nergis ve petunya bitkilerinin insanlarda stres düzeylerini düşürdüğünü ve insanı mutlu ettiğini ortaya koydu.

Salford kentinde yapılan araştırmalarda, ön bahçelerine bu bitkileri ekenlerde, diğer kent sakinlerine nazaran daha az seviyelerde stres seviyelerine rastlandı.

BAHÇELİ EVLERDE OTURAN 38 EV SAHİBİ İNCELENDİ

Kraliyet Bahçıvanlık Derneği liderliğindeki uzmanlar, Greater Manchester, Salford’un düşük gelirli bölgelerinde avlulara açelya, akasma ve lavanta gibi çiçekler dikti.

Bahçeli evlerde oturan 38 ev sakinine de özel kaplarda 22 litrelik bir su rezervuarına sahip olduğu için kendi kendini sulayabilme yeteneğine sahip nergis ve petunya çiçekleri verildi.

Bu çiçeklerin dışında farklı çiçekler de seçilen evlerin ön bahçelerine dikildi ve bahçeler yeşil, rengarenk bir görünüme kavuştu.

Petunya (Petunia)
Petunya (Petunia)

STRES SEVİYELERİ İZLENDİ

Bir süre sonra bilim insanları araştırmaya gönüllü katılan bölge sakinlerinin stres seviyelerini izlediler. Bahçelerine nergis, petunya ve diğer çiçekleri eken sakinlerde stresi arttıran hormonların çok daha düşük seviyelerde olduğu tespit edildi.

ÖNCESİ VE SONRASI MUTLULUK DEĞERLERİ ÖLÇÜLDÜ

Araştırmacılar, bitkiler ekilmeden önce bölge sakinlerinin sadece yüzde 24’ünün sağlıklı kortizol modellerine sahip olduklarını keşfetti. Ancak bitkiler büyüdükten ve ön bahçeleri süsledikten sonra kendisini mutlu hisseden kişilerin oranının yüzde 53’e yükseldiğini buldu.

Uzmanlar rengarenk ve mis gibi kokan tüm çiçeklerin insanları mutlu ettiğini, özellikle de nergis ve petunyanın insanlar üzerinde çok olumlu etkiler yarattığını söyledi.

Nergis (Narcissus)
Nergis (Narcissus)

MUTLU HİSSETTİLER

Yapılan araştırmalarda sakinlerin yarısından fazlası, yeni bahçelerinin kendilerini daha mutlu hissetmelerine yardımcı olduğunu söylerken, beşte ikisi bahçenin rahatlamalarına yardımcı olduğunu ve dörtte birinden biraz fazlası doğaya yaklaşmalarına yardımcı olduğunu söyledi.

Bilim insanları, bahçeleri renklenen insanların, mülklerinin diğer alanlarını yenilemeye motive olduğu sonucuna vardılar. Yine bu kişilerin, bahçelerini görünce rahatladıkları, evlerinde gurur duydukları, bitkileri gördükçe kendilerini daha neşeli hissettiklerini ve morallerinin yüksek olduğu ortaya konuldu.

İngiltere Kraliyet Bahçıvanlık Derneği’nden Lauriane Suyin Chalmin-Pui, “Artık bitkilerin insan ruhu sağlığı üzerine olumlu etkisini tamamen kanıtlamış durumdayız. Çiçeklerle dolu bir bahçede yaşayarak yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.” dedi.

Çiçeklerin özellikleri neler? Hangi odaya hangi çiçeği koymalı?