bitki-besini-kuru-maya

Mucize etki! Kuru maya ile bitki besini yapımı ve kuru mayanın bitkilere faydaları

Kuru maya ile bitki besini yapımını biliyor musunuz? Kuru mayanın bitkilere pek çok faydası var. “Çiçek coşturan” adıyla da bilinen kuru maya bitki besini yapımı oldukça kolay.

Siz de çiçeklerinize besin takviyesi olarak kuru maya kullanabilirsiniz. Çiçeklerinizin açmasını, hastalıklara karşı dirençli olmasını ve hızlı büyümesini sağlayacak kuru maya ile bitki besini tarifini çok beğeneceksiniz. İşte kuru mayanın bitkilere faydaları ve yapılışı…

Kuru maya sadece hamur kabartma olarak kullanılmıyor. Cilt bakımından bitki besinine pek çok konuda faydaları var. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan mayayı bitki besini olarak şu şekilde hazırlayabilirsiniz;

KURU MAYA İLE BİTKİ BESİNİ NASIL YAPILIR?

2 litre suya 2 yemek kaşığı olacak kadar ya da 2 paket kadar kuru maya ekleyin. İyice karıştırın ve tüm kuru mayanın erimesini sağlayın. Hazırladığınız karışımı çiçeklerinizin toprağına, saksınızın boyutuna göre yarım bardak kadar olacak şekilde dökün.

Burada dikkat etmeniz gereken bir püf nokta, sulama esnasında suyun bitkinin yapraklarına değmemesine dikkat etmek. Mayalı su, doğrudan toprağa dökülmeli.

KURU MAYA BİTKİ BESİNİ NE SIKLIKTA YAPILMALI?

salon-bitkileri

Kuru maya ile hazırladığınız bitki besini yani çiçek coşturan tarifini 15 günde bir hazırlayarak çiçeklerinize uygulayabilirsiniz. Çiçekleriniz mükemmel bir şekilde coşacaktır. Yılbaşı çiçeği, kalanşo, orkide, yaprak güzeli, para çiçeği, küpe çiçeği, barış çiçeği gibi istediğiniz tüm bitkilere bu besin takviyesini uygulayabilirsiniz.

KURU MAYANIN BİTKİLERE FAYDALARI

  • Zengin içeriği ve aktif maya mantarlarının varlığı nedeniyle kuru maya toprakla bir araya geldiğinde organik ayrıştırma süreci hızlanıyor. Toprak, ürünlerin büyümesi için gerekli olan besini hızlı bir şekilde bitkiye veriyor.
  • Bitki gelişiminde azot, potasyum gibi elementlerin rolü büyük. Kuru maya sayesinde bu elementler toprakla buluşuyor.
  • Bitkilerin kök gelişimini hızlandırıyor.
  • Hastalıklara karşı direnci artan bitkiler daha sağlıklı büyüyor.
  • Daha dayanıklı olan bitkiler aynı zamanda daha hızlı büyüyor.

Bitki bakımı ile ilgili daha fazla bilgiye “BAHÇE” sayfamızdan ulaşabilirsiniz. İsterseniz aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

En kolay bitki bakımı hilesi! Deneyimli bitkiseverler bile yapmayı bilmiyor!

Bitkilerde bir sorun olduğunu anlamanın yolları

Saksılara neden taş eklemeliyiz? İşte saksıdaki taşların yararları

Saksı değişimi nasıl yapılır? Adım adım saksı değiştirme