Cam Güzeli çiçeği anlamı, bakımı ve çoğaltılması

0

cam-güzeli

Cam Güzeli çiçeği bakımı hakkında püf noktalar, cam güzelinin anlamı, çoğaltılması ve hangi bölgelerde yetiştirilebileceği ile ilgili detayları Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, Evim Dergisi için anlattı.

CAM GÜZELİ NEDİR? *

Cam Güzeli, Afrika kökenli bir bitkidir. Vikipedia‘da, Balsaminaceae familyasının en bilinen çiçeği olarak anlatılıyor. 850’den fazla türü olan bir familyanın en bilinen üyesi olan bu çiçek, aynı zamanda ‘kına çiçeği’ , ‘yeni gine çiçeği’ olarakta bilinir.

CAM GÜZELİ ÇİÇEĞİ ANLAMI NEDİR? *

Cam Güzeli, pencere kenarlarında daha iyi geliştiği için “Cam Güzeli çiçeği” adını aldı.

CAM GÜZELİ ÇİÇEĞİ BAKIMI *

Çok sıcak ve çok soğuk havaları sevmeyen bu güzel çiçeğimiz filtrelenmiş gün ışığını bol şekilde almaya bayılır. Açık havada bakıldığında gelişiminde gözle görünür değişimler izlenir.

Cam Güzeli çiçeği

CAM GÜZELİ ÇİÇEĞİNİN SULAMASI NASIL OLMALI? *

Toprağı gevşek dokuda, gübreli ve besleyici olmalıdır. Toprağı kurudukça sulaması belli bir ölçüde yapılmalıdır. Yazın toprak daha hızlı kuruduğu için sulama miktarı kışa oranla daha fazla şekilde yapılır. Sulama hatası yaparsanız bitkiniz kısa süre içerisinde solar.

CAM GÜZELİ ÇİÇEĞİ BÖCEKLENİRSE… *

Sümüklü böcekler, yaprak bitleri ve beyaz sinekler Cam Güzelinin en çok mücadele ettiği rahatsızlıklardır. Bunların dışında küf, mantar hastalıkları, toprak kökenli bir hastalık olan rhizoctonia ve kırmızı örümcekler de örnek olarak gösterilebilir.

Bu tür hastalıklardan doğal yöntemler uygulanarak kurtulabilirsiniz. Bir yemek kaşığı arap sabununu bir litre suyun içinde karıştırın. Hastalanan bitkiyi önce suyun altında iyice arındırdıktan sonra temiz bir saksı ve yeni bir toprakla yeniden dikimi gerçekleştirilir. Ve bu hazırlanan su, sorunlu bölgelere püskürtülür.

CAM GÜZELİ ÇİÇEĞİNİN ÇOĞALTILMASI *

Cam güzeli çiçeği üç yöntemle çoğaltılır. Kökten ayırma, tohumdan veya çelikle çoğaltılır. Nisan sonu ve mayıs aylarında havalar ısınırken tohumlar ekilir. Yaklaşık  on gün içerisinde çimlenme görülür ve toplamda bir buçuk ay sonra bitki kendini göstermeye başlar.Havalar tam ısınmadıysa ev içinde bu işlem gerçekleştirilmelidir.

Çelikten çoğaltma işlemi Eylül ayı başlarında yapılmalıdır.

Kökten ayırma yöntemi en kolay yöntemdir. Kök ayrılarak direk başka saksıya aktarılır.

ÇİÇEK BAKIMLARI VE ÖZELLİKLERİ

Cam güzeli çiçeği bakımına ilişkin püf noktaların ardından “Çiçek bakımları ve çiçek özellikleri” sayfamızdan daha fazla çiçek bakımı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.