cam-güzeli-bakımı

Cam Güzeli çiçeği anlamı, bakımı ve çoğaltılması

Cam Güzeli çiçeği bakımı hakkında püf noktalar, cam güzelinin anlamı, çoğaltılması ve hangi bölgelerde yetiştirilebileceği ile ilgili detayları Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, Evim Dergisi için anlattı.

CAM GÜZELİ NEDİR?

Cam Güzeli, Afrika kökenli bir bitkidir. Vikipedia‘da, Balsaminaceae familyasının en bilinen çiçeği olarak anlatılıyor. 850’den fazla türü olan bir familyanın en bilinen üyesi olan bu çiçek, aynı zamanda ‘kına çiçeği’ , ‘yeni gine çiçeği’ olarakta bilinir.

CAM GÜZELİ ÇİÇEĞİ ANLAMI NEDİR?

Cam Güzeli, pencere kenarlarında daha iyi geliştiği için “Cam Güzeli çiçeği” adını aldı.

CAM GÜZELİ ÇİÇEĞİ BAKIMI

Çok sıcak ve çok soğuk havaları sevmeyen bu güzel çiçeğimiz filtrelenmiş gün ışığını bol şekilde almaya bayılır. Açık havada bakıldığında gelişiminde gözle görünür değişimler izlenir.

Cam Güzeli çiçeği

CAM GÜZELİ ÇİÇEĞİNİN SULAMASI NASIL OLMALI?

Toprağı gevşek dokuda, gübreli ve besleyici olmalıdır. Toprağı kurudukça sulaması belli bir ölçüde yapılmalıdır. Yazın toprak daha hızlı kuruduğu için sulama miktarı kışa oranla daha fazla şekilde yapılır. Sulama hatası yaparsanız bitkiniz kısa süre içerisinde solar.

CAM GÜZELİ ÇİÇEĞİ BÖCEKLENİRSE…

Sümüklü böcekler, yaprak bitleri ve beyaz sinekler Cam Güzelinin en çok mücadele ettiği rahatsızlıklardır. Bunların dışında küf, mantar hastalıkları, toprak kökenli bir hastalık olan rhizoctonia ve kırmızı örümcekler de örnek olarak gösterilebilir.

Bu tür hastalıklardan doğal yöntemler uygulanarak kurtulabilirsiniz. Bir yemek kaşığı arap sabununu bir litre suyun içinde karıştırın. Hastalanan bitkiyi önce suyun altında iyice arındırdıktan sonra temiz bir saksı ve yeni bir toprakla yeniden dikimi gerçekleştirilir. Ve bu hazırlanan su, sorunlu bölgelere püskürtülür.

CAM GÜZELİ ÇİÇEĞİNİN ÇOĞALTILMASI

Cam güzeli çiçeği üç yöntemle çoğaltılır. Kökten ayırma, tohumdan veya çelikle çoğaltılır. Nisan sonu ve mayıs aylarında havalar ısınırken tohumlar ekilir. Yaklaşık  on gün içerisinde çimlenme görülür ve toplamda bir buçuk ay sonra bitki kendini göstermeye başlar.Havalar tam ısınmadıysa ev içinde bu işlem gerçekleştirilmelidir.

Çelikten çoğaltma işlemi Eylül ayı başlarında yapılmalıdır.

Kökten ayırma yöntemi en kolay yöntemdir. Kök ayrılarak direk başka saksıya aktarılır.

Cam güzeli

CAM GÜZELİ BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Cam güzeli (Impatiens walleriana) iç mekanlarda da kullanılabilir.

Cam Güzeli ne zaman çiçek açar?: Mayıs – Eylül

  • Katmerli, salkım şeklinde olan çiçekleri, beyaz, kırmızı ve pembenin tüm tonlarını içerir. İç mekan bitkisi olarak da kullanılabilir. Sapları ince ve
    kırılgandır.
  • İlkbaharda çiçek açmaya başlar. Bakımı iyi yapılırsa tüm seneyi çiçekli geçirir.
  • Cam güzeli nemli ve gölge alanları sever. Düzenli bakım ve besinle bütün yıl boyunca çiçek açmasını sağlayabilirsiniz.
  • 150 santimetreye kadar boylanabilir. 50 santimetreye kadar da yayılma gösterebilir.
  • Saplarının ince ve çok kırılgan olması hemen hepsinin ortak özelliğidir. Melez türlerinin yaprakları değişik biçimlerde olabilir.
  • Çok sıcak iklimleri sevmeyen bir bitkidir. Birkaç gün susuz kalırsa sararan kısımlarını budayın. Su ve besin takviyesi yapın. Böylece bitkinin yeniden canlanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Sağlıklı gelişim göstermesi için nitelikli bahçe toprağında yetiştirmeniz gerekir. Dayanıklı bir bitkidir. Ama dondan korumanız gerektiğini unutmayın.
  • Üretmek için nisan ayında tohumlarını ince bir üretim torfuna ekin. 4-6 hafta sonra küçük saksı ya da keselere, don tehlikesinin bittiği mayıs ayındaysa toprağa dikebilirsiniz.

CAM GÜZELİ BAKIMI HAKKINDA KISA BİLGİ

Haziran-eylül ayları arasında çiçeklidir. Çiçekleri katmerli, yalınkat ve salkım şeklindedir. Düzenli bakım ve besinle bütün yıl boyunca çiçek açmasını sağlayabilirsiniz. Üretmek için nisan ayında tohumlarını ince bir üretim torfuna ekin. 4-6 hafta sonra küçük saksı ya da keselere, don tehlikesinin bittiği mayıs ayındaysa toprağa dikebilirsiniz.

Çok sıcak iklimleri sevmeyen bir bitkidir. Birkaç gün susuz kalırsa sararan
kısımlarını budayın. Su ve besin takviyesi yapın. Böylece bitkinin yeniden canlanmasını sağlayabilirsiniz.

150 santimetreye kadar boylanabilir. 50 santimetreye kadar da yayılma gösterebilir. Saplarının ince ve çok kırılgan olması hemen hepsinin ortak özelliğidir. Melez türlerinin yaprakları değişik biçimlerde olabilir. Sağlıklı
gelişim göstermesi için nitelikli bahçe toprağında yetiştirmeniz gerekir.

Kaktüs bakımı nasıl olur? Çoğaltılması ve püf noktaları

Lavinia ne demek? Lavinia çiçeği anlamı ve hikayesi

Bonsai bakımı nasıl yapılır? Bonsai nedir?

https://www.evimdergisi.com.tr/bonsai-bakimi-nasil-yapilir-bonsai-nedir/