Kumaş ile kaplayın!

Yatak odasına sıcaklık katmanın keyifli ve romantik yollarından biri de yatak başını kumaş ile kaplamak. Bu yenileme tek başınıza yapabileceğiniz kadar da kolay!

Yeni bir yetenek kazanmak istiyorsanız ya da bu hafta sonu acaba ne yapsam diye düşünüyorsanız size bir önerimiz var: Yatak başını kumaş ile kaplayın. Yatağınız ile ilgili yapacağınız bu değişiklik aslında mekanda sandığınızdan çok daha büyük bir fark yaratır. Çünkü yatak ve dolayısıyla yatağın başı bir odanın en dikkat çekici noktalarından biridir. Yatak başı aslında, yatağın sınırlarını çizen ve ona fon oluşturan bir detay.

NASIL YAPILIR?
MALZEMELER
• Kumaş
• Cetvel ya da mezura
• Dikiş makinesi ya da zımba aleti ya da raptiye
• Makas
• Ütü
YAPILIŞI
1. Adım: Kumaşı çift kat alırsanız yatak başı daha tok duracaktır. Öncelikle yatak başının ölçüsünü alın. Çift kat ve yanlardan da pay bırakacağınızı hesaplayarak kumaşınızı satın alın.
2. Adım: Kumaşı ikiye katlayıp yere serin. Yatak başını kumaşın üzerine koyun. Bir kalem yardımıyla kumaşa yatak başının çerçevesini çizin. Eğer kenarlarda çok fazla pay kaldıysa bir makas ile bu payı kesin.
3. Adım: Bir mezura yardımıyla yatak başının kenar kısımlarının derinliğini ölçün. Kumaşta bu kadar pay bırakın. Sonra kumaş sırt kısmına dört santim katlanacak şekilde ikinci kez pay bırakın.
4. Adım: Bu payları kumaşta işaretlediyseniz kumaşınızı bir cetvel yardımıyla düz bir çizgide kesin. Kenarları arkaya doğru kıvırıp zımba makinesi ile sabitleyin. Bu işlem için raptiye ve çivi de kullanabilirsiniz.

Nelere dikkat etmeli?
1. Kumaş seçerken olabildiğince cesur davranın. Koyu renkli kumaşlar çarpıcı bir görünüm elde etmenizi sağlar.
2. Çizgili desenler tercih ediyorsanız çizgilerin dikiş dikerken birbirine eş gelmesine dikkat edin.
3. Karışık desenli ya da patchwork gibi kumaşlar tercih edecekseniz sevdiğiniz kısım üst tarafa gelsin.
4. Kumaşı keserken yanlardan yeterince pay bırakmak büyük önem taşıyor. Arka kısmına doğru kıvırıp sabitlemek için kenarlarda yeterli paya ihtiyacınız olacaktır.