Bol çekmece, bol düzen

Düzen sihirbazı şifoniyerler kimi zaman aynalı bir tuvalet masasına kimi zamansa dekoratif bir konsola dönüşerek her evde yer buluyor.

Yatak odasının değişmez mobilyalarından biri de çekmece ünitesi yani şifoniyer. Çorap, iç çamaşırları, aksesuar, tişört gibi küçük parçaları depolamak için kullanılan şifoniyerlerin farklı modelleri var. Ancak standart ölçünün altında ya da üstünde bir seçim yaparak hataya düşmeyin. Altı çekmeceli bir şifoniyerin standart derinliği 50 cm, genişlik mekana göre değişse de rahat kullanmak için 152-155 cm ve yükseklik 76 cm olmalı. Eğer fazla giysi, takı, kişisel eşya ve aksesuarınız varsa ve yatak odanız depolamaya müsait değilse o zaman dolapla aynı alanı kaplayan bir çekmece ünitesi kullanmanız önerilebilir.

Verona şifoniyer, Koçtaş.

Yüzde 100 İngiliz
Mat lake şifoniyer, Windowstore.
İngilizlere özgü klasik stil en çok da yatak odasına yakışıyor. Çiçekli porselen kulplar etkiyi pekiştiriyor.Malzeme: MDF üzeri mat lake cilalı ve porselen kulplu.Ölçüler: 110x50xh:100 cm.


Yeni vintage

Flower Garden şifoniyer, www.biev.com Vintage stiline sanatsal ve özgün bir hava katan şifoniyerin farklı büyüklükte çekmeceleri ve kapaklı bölümü onu salonda da işlevsel kılıyor. Malzeme: Ahşap üzeri beyaz patine cilalı ve dekopaj uygulamalı.Ölçüler: 100x42xh:80,50 cm.


Klasiğe yeni yorum
Masif ahşap şifoniyer, Linens.
Farklı kulp formları ve dekoratif kapaklarıyla dikkat çeken bu model aslında klasik tarzla retro ve vintage stillerinin bir sentezi gibi. Malzeme: Masif ceviz üzeri eskitme cilalı ve dekoratif alınlıklı.Ölçüler: 108x40xh:80,50 cm.

Şifoniyer seçerken bunlara dikkat edin:
• Kaliteli bir malzemeden olmasına dikkat edin.
• Kullanılan çekmece sisteminin dayanıklı olması çok önemli. Bu yüzden alırken birkaç kez açıp kapayarak kontrol edin. Çekmecelerin yumuşak açılımlı olması önemli.
• Çekmecelerin montajına dikkat edin. İnce ayarı yapılmamış olanlar zamanla sıkışabilir.
• Mümkünse ahşap raylı seçenekler tercih edin ya da uzman markaların özel sistemlerini kullanın.
• Çekmece derinliklerine dikkat! Az derinlikli çekmeceler kullanışlı değil. Bu yüzden alt çekmeceleri derin olan seçeneklere yönelin. Sığ olanları dekoratif olarak şık durur.
• Eğer şifoniyerde ayna kullanacaksanız aynanın alt kenarı belinizle aynı yükseklikte kalsın.
• Yatak odasında şifoniyer için yer yoksa ve koridor ya da oturma odasına yerleştirecekseniz hem çekmeceli hem de kapaklı olanlarından tercih edin.