Boyanabilen duvar kağıtları

Boyanabilir duvar kağıtları, dekorasyonda değişiklik yapmak ya da duvarları boyamak istediğinizde sizi duvar kağıdını sökme zahmetinden kurtarıyor.

Eğer bir boyanabilir duvar kağıdı aldıysanız ve kendiniz boyamak istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken şey, kağıdın yapıştırıcısının iyice kuruduğuna ve kağıdın duvarda sağlam bir şekilde durduğuna emin olmanız. Eğer duvar kağıdınız tam yapışmadıysa boyama sırasında rulo vakum etkisi yaparak duvar kağıdının açılmasına neden olacaktır. Küçük bir kabarcık ya da köşede ufak bir açılma bile boyarken sizi üzecek büyüklükte bir açılmaya neden olabilir. Bir duvar kağıdını boyamak için en uygun boya silikonlu su bazlı boyalardır. Bu tür boyalar silikonlu ve esnek olduğu için kağıdın esnek yapısına uyum gösterir, çatlama ve kabuklanma yapmaz. Duvar kağıdını boyamadan önce boyayı doğru sulandırmak da çok önemli. Az sulandırılmış boya uygulama esnasında yapıştırıcı etkisiyle kağıdınızı boya rulosu ile duvardan çekebilir.

Plastik boya ve yağlı boya ile duvar kağıdını boyamak kağıt üzerindeki boyanın zamanla pullanmasına ve çatlamasına neden olabilir. Ayrıca yağlı boya duvar kağıdının üzerindeki desen ve kabartıları kapatarak kağıdın doğal görünümüne zarar verebilir.Boyaya başlamadan önce duvar kağıdını inceleyin. Kağıdın dokusu ne kadar iriyse o kadar fazla boya çekecektir. Boyanabilir duvar kağıtlarının birleşim yerlerinin iyi yapışmış olduğunu kontrol edin, aksi halde duvar kağıdı tutkalı ile tekrar işlem yapmanız gerekebilir.

Boyaya hazırlık: Boyama işi için yeterince zaman ayırın. Temiz çalışırsanız sevimsiz düzeltmelerle uğraşmanıza gerek kalmaz. İlk iş olarak boyanmayacak tüm yüzeyleri kirlenmemesi için örtün.
Uygulama: Seçeceğiniz boyaya dikkat edin. Makinede hazırlanmış özel renkleri kullanmayın. İlk olarak uzun saplı fırçayla ya da köşe rulosuyla odanın tüm köşelerini boyayın. Böylece bu kısımların örtücü bir şekilde boya almasını sağlarsınız. Ama her defasında sadece büyük boya rulosu ile oraya ulaştığınız zaman boyanın henüz ıslak olacağı yerleri boyayın, aksi halde buralarda renk farkları meydana gelebilir. Büyük yüzeylerde büyük boya rulosunu kullanın. Yüzeyleri daima enine ve boyuna boyayın, böylece boya düzgün dağılımlı sürülür ve en iyi sonucu elde edersiniz.

Fotoğraflar: HannaHome, Koçtaş.