İstanbul’un ilçe ilçe deprem risk haritası listesi

Son güncelleme:

Kahramanmaraş merkezli depremler Türkiye’deki deprem gerçeğini bir kez daha gündeme taşıdı. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat Pazartesi günü saat 4.17’de 7,7; Elbistan ilçesinde saat 13.24’te 7,6 büyüklüğünde depremler meydana geldi. İlk depremler sonrası en büyüğü 6.5 olan 2500’den fazla artçı sarsıntı yaşandı. Deprem 10 ilde; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da yıkıma yol açtı. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

AFAD DEPREM TEHLİKE HARİTASI

Türkiye Deprem Tehlike Haritası yıllar sonra yenilenerek, 18 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayılanmış ve 1 Ocak 2019 tarihinde de yürürlüğe girmişti. AFAD’ın internet sitesinde yıllara göre deprem tehlike haritalarını görebilirsiniz.

Türkiye’nin yeni Deprem Tehlike Haritası ile “birinci derece deprem bölgesi” gibi ifadeler ortadan kalktı. Artık her yerleşim için yeni parametreler var. E-devlet üzerinden bölgenin deprem tehlikesini sorgulayabilirsiniz.

e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan “Türkiye Deprem Tehlike Haritaları” uygulamasıyla ülkenin deprem tehlikesi ve kullanıcıların istediği konumdaki yer hareketleri, beklenebilecek en büyük değerleriyle veriliyor. Bu nedenle evinizin bulunduğu ilçenin deprem durumunu AFAD’ın uygulamasında takip edebilirsiniz.

İSTANBUL OLASI DEPREM KAYIP TAHMİNLERİ KİTAPÇIĞI

Öte yandan İBB Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü tarafından, “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi (2019)” çıktıları özelleştirilmiş ve ilçelere özel olarak analizler ve haritalamalar yapılmış ve İstanbul’un 39 ilçesi için “İlçe Olası Deprem Kayıp Tahmini Kitapçıkları” üretilmişti. 2020 tarihli çalışmada İstanbul’daki 39 ilçeye ait deprem tehlike ile kentsel üst yapı ve alt yapı unsurlarının deprem risk analizlerini üretmek amacı ile ilçelere özel analizler ve haritalamaları yapılmıştı.

Yaşananların ardından İBB’nin 39 ilçe için ayrı ayrı hazırladığı ‘Olası deprem kayıp tahminleri’ kitapçığı sıklıkla konuşulmaya başlandı. İBB’nin 2019 yılında; 39 ilçe için ayrı ayrı hazırladığı ‘Olası deprem kayıp tahminleri kitapçığında her ilçe için deprem senaryoları, bina hasarı ve can kaybı gibi analizleri yer alıyor.

İLÇE İLÇE DEPREM RİSKİ HARİTALARI

İBB Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü tarafından, “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi (2019)” çıktıları özelleştirilmiş ve ilçelere özel olarak analizler ve haritalamalar yapılmış ve İstanbul’un 39 ilçesi için “İlçe Olası Deprem Kayıp Tahmini Kitapçıkları” üretilmişti.

2020 tarihli çalışmada İstanbul’daki 39 ilçeye ait deprem tehlike ile kentsel üst yapı ve alt yapı unsurlarının deprem risk analizlerini üretmek amacı ile ilçelere özel analizler ve haritalamaları yapılmıştı.

RAPORLA İLGİLİ NOT

Kitapçıkta sunulan sonuçlar tekil binaların deprem performansı ile ilgili bilgi içermiyor.

Çalışmayla ilgili şu not da düşülüyor: Bu çalışmada İstanbul ili olası deprem kayıp tahminlerinin güncellenmesi projesi 2019 kapsamında 7.5 büyüklüğündeki deprem senaryosu için elde edilen kayıp tahminleri ilçeler için özelleştirilmiş; her için için üst yapı ve altyapı hasarları, can kaybı ve yaralı sayısı tahminleri, yol kapanma analizleri, geçici barınma ihtiyaçları hesaplanmış ilgili haritalar üretilmiştir. Projede ve kitapçıklarda sunulan kayıp tahminleri, deprem mühendisliği literatüründe yer alan analitik çalışmalar veya depremlerde yaşanmış deneyimlerden yararlanarak oluşturulmuş ampirik modellere dayanmaktadır. Bu modeller tüm istatistiksel modellerde olduğu gibi kabullere dayanmakta ve çeşitli belirsizlikler içermektedir. Sunulan sonuçlar kullanılan modellerden elde edilen ortalama değerlerdir. Gerçek bir depremin yaratacağı kayıpların bu raporda sunulan sonuçlardan farklı olması kaçınılmazdır.

İBB’nin ilçe ilçe deprem risk haritalarının da yer aldığı kitapçıklara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

ADALAR DEPREM RİSK KİTAPÇIĞI İBB

ARNAVUTKÖY KİTAPÇIĞI 

ATAŞEHİR KİTAPÇIĞI 

AVCILAR KİTAPÇIĞI 

BAĞCILAR KİTAPÇIĞI 

BAHÇELİEVLER KİTAPÇIĞI 

BAKIRKÖY KİTAPÇIĞI

BAŞAKŞEHİR KİTAPÇIĞI 

BAYRAMPAŞA KİTAPÇIĞI 

BEŞİKTAŞ KİTAPÇIĞI 

BEYKOZ KİTAPÇIĞI

BEYLİKDÜZÜ KİTAPÇIĞI 

BEYOĞLU KİTAPÇIĞI 

BÜYÜKÇEKMECE KİTAPÇIĞI 

ÇATALCA KİTAPÇIĞI 

ÇEKMEKÖY KİTAPÇIĞI 

ESENLER KİTAPÇIĞI 

ESENYURT KİTAPÇIĞI

EYÜP KİTAPÇIĞI 

FATİH KİTAPÇIĞI 

GAZİOSMANPAŞA KİTAPÇIĞI 

GÜNGÖREN KİTAPÇIĞI 

KADIKÖY KİTAPÇIĞI 

KAĞITHANE KİTAPÇIĞI 

KARTAL KİTAPÇIĞI 

KÜÇÜKÇEKMECE KİTAPÇIĞI  

MALTEPE KİTAPÇIĞI 

PENDİK KİTAPÇIĞI 

SANCAKTEPE KİTAPÇIĞI 

SARIYER KİTAPÇIĞI 

SİLİVRİ KİTAPÇIĞI 

SULTANBEYLİ KİTAPÇIĞI 

SULTANGAZİ KİTAPÇIĞI 

ŞİLE KİTAPÇIĞI 

ŞİŞLİ KİTAPÇIĞI 

TUZLA KİTAPÇIĞI 

ÜMRANİYE KİTAPÇIĞI 

ÜSKÜDAR KİTAPÇIĞI 

ZEYTİNBURNU KİTAPÇIĞI 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Fay hattı nedir? Fay hakkında detaylar