Kışın evde karınca neden olur? Karıncaları ne çeker?

Kışın evde karınca neden olur? Havaların soğumaya başladığı bu günlerde sıklıkla akıllarda soru işaretine neden olan sorulardan biri. Karıncalar genellikle daha iyi koşullar, yiyecek, nem, barınak, uygun sıcaklıklar ve kalıcı bir yuva arayarak eve girerler. İç mekanlarda karınca aktivitesi genellikle kışın azalabilir, ancak soğuk hava aylarında karınca sürülerini veya toplayıcılarını gözlemlemek, evin içinde bir yerlerde bir karınca kolonisinin var olduğunu göstergesidir.

Böyle bir senaryoda, karıncalar genellikle ev bir iç duvarında, kapı ve pencere çerçevelerinde
veya gizli yerlerde bulunur. Bu saklanma yerleri, evin döşemesinin altında, çevresinde veya içinde veya evin levhasını, zeminlerini, dolaplarını, cihazlarını veya tercih edilen ve iyi korunan yuvalama habitatları olarak hizmet veren enkaz birikimini içerebilir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kanatlı karıncadan nasıl kurtuluruz? Kanatlı karınca neden olur?

KIŞIN EVDE KARINCA NEDEN OLUR?

Kışın evde karınca neden olur

Karıncalar soğuk havadan kaçmak ve yiyecek bulmak amacıyla eve girebilirler. Soğuk havalardan kaçmak, karıncaların kışın eve girmesinin tek nedeni değildir. Karıncalar omnivorlardır ve yenilebilir ve iyi bir enerji kaynağı sağlayan maddeleri algıladıklarında evin içine girebilirler.

Peki karıncaları eve ne çeker?

  • Zeminlerde ve tezgahlarda kırıntılar
  • Evcil hayvan maması kaplarındaki yemek
  • Mutfak ve ev aletlerindeki çatlaklardaki yiyecek artıkları
  • Ortak odalardaki yiyecek artıkları

Bu nedenle, karıncalar hayatta kalamayacakları veya yaşamı sürdürecek enerjiye sahip yiyecekleri bulamazlarsa uzaklaşırlar. Karıncaların başka bir yere gitmeleri için her yeri temiz tutun.

Karınca Kontrolü için Öneriler

Kışın evde karınca neden olur

Karıncalar, yılın sıcak veya serin aylarında olsun, iç mekanlara yerleşirlerse, onlar üzerinde kontrol sahibi olmak genellikle çok zordur. Bu nedenle, haşere yönetimi uzmanınızla iletişim kurmanız, karınca sürülerini veya yiyecek arayan karıncaları gözlemler gözlemlemez ve bir inceleme yapmalarına ve durumunuza göre uyarlanmış bilime dayalı bir karınca yönetim planı hazırlamalarına izin vermeniz tavsiye edilebilir.

Haşere kontrol şirketinizin uzmanlığını ve yardımını aramanın bir başka iyi nedeni, gördüğünüz sürünün karınca olmayabileceği, bunun yerine termitler olabileceğidir. Haşere yönetim planı, potansiyel karınca habitatının sağlığı, dışarıda tutulması ve azaltılması için öneriler içerecektir.

Karıncalar evin dışında tutabilmek, içerideki karıncalarla başa çıkmak için en önemli uygulamalardan biridir, çünkü karıncalar içeri giremezlerse açıkça bir sorun haline gelmeyecektir.

Bununla birlikte, bir evdeki karıncaların girebileceği her yeri kontrol altında tutabilmek, çok titiz bir uygulamadır ve haşere yönetimi uzmanından yardım almanız gerektiğini gösterir.

Bu nedenle, gördüğünüz karıncaları öldürmenin evinizdeki karınca sorununu çözeceğini düşünerek yanılmayın. Yerleşik bir karınca kolonisini içeren bir senaryoda, muhtemelen koloninin avcı toplayıcılarının sadece küçük bir bölümünü görüyorsunuz, bu nedenle yalnızca gördüklerinizi kontrol etmek en iyi ihtimalle geçici bir çözümden daha fazlasını olmayacaktır.

İç Mekanlara Gelmeyi Seven Yaygın Karınca Türleri

Çok sayıda ve çeşitli karınca türlerinin kış aylarında evi istila etme olasılığı mevcut olsa da,
dış mekandan içeri girme olasılığı daha yüksek olan türler Acrobat karıncaları, Argentine
karıncalar, Carpenter karıncalar, Crazy karıncalar, Dark rover karıncalar, Ghost karıncalar,
Pharaoh karıncalar, Odorous karıncaları ve Beyaz Ayaklı karıncalardır.

Kışın evde karınca neden olur? sorusunun yanıtı bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Çiçeklerde karınca neden olur? Saksıdaki karıncalar nasıl uzaklaştırılır?

Evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yolları