İstanbul’dan Fethiye’ye beyaz bir hikaye

0

Yükseler Ailesi 2 yıl önce İstanbul’dan Fethiye’ye taşınarak, kendileri için, kızılçam ormanı ile çevreli, bembeyaz ve yepyeni bir dünya kurmuşlar.

Ömür ve Umut Yükseler çiftinin oğulları Kayra ile birlikte yaşadıkları Fethiye’nin Ovacık bölgesindeki 125 metrekarelik müstakil evlerindeyiz. 24 villanın bulunduğu bir site içerisinde yer alan ev, kızılçam ormanının içerisinde, kuş sesleninin eksilmediği bir alanda yer alıyor. Tamamen doğal taşlar kullanılarak inşa edilen evi 2016 yılında alan çift, dekorasyonu Ege mimarisi tarzında yapmaya özen göstermiş. Ev kışın da kullanılacağı için zeminler, ısı yalıtımlı gri renkte bir parke ile kaplanmış. Ön bahçe bir oturma odası edası ile rattan koltuklar ve özel yapım seramik kaplı bir sehpa ile dekore edilip sabah saatlerinin serin havasının geçirilebileceği hoş bir alan yaratılmış. Manzarada Japon gülleri, kırmızı güller veren bir sarmaşık gül ve rengarenk çiçekler mevcut. Tabii ki en güzeli evin etrafını çevreleyen kızılçamlar.

Evin büyük bir bölümünde beyaz renk hakim. Bu rengi doğada bulunan diğer renklerdeki aksesuarlar tamamlıyor. Ege evleri stilinde bir deniz konsepti evin ön bahçe bölümüne hakimken, arka bahçede İspanyol ve Meksika tarzında kaktüs ve begonviller çoğunlukta. Salon, ebeveyn, misafir ve çocuk odalarında ise ana tema kır evi…

ÖN BAHÇEDE Ege’nin mavi esintisi ve deniz konsepti uygulanmış. Sehpa, Ömür Hanım’ın tasarımı, içindeki seramikleri de kendisi yapmış. Pergolada asılı rüzgar gülü Göcek’ten, seramik kuşlar Bozcaada’dan getirilmiş.

BAHÇE DÜZENLENİRKEN özellikle birden fazla oturma ve yemek alanı oluşturulmaya dikkat edilmiş. Veranda altında kanepe ve koltuklardan oluşan bir alan yaratılmış. Pergolaya ise saksılar asılarak alan çiçeklerle renklendirilmiş.

AĞAÇLARIN dallarını kuş evleri, kelebekler, rüzgar gülleri ve deniz kabukları süslüyor. Bahçeye ise rengarenk çiçeklerin yanı sıra kaktüs ve sukulentler de dikilmiş.

ARKA BAHÇE Arka bahçeye bakan 45 m2’lik balkon cam ile kapatılarak keyifli bir kış bahçesine çevrilmiş. Burada güneş battıktan sonra ev sineması sistemi ile film izlemek ev sahiplerine ayrı bir keyif veriyor. Bu kış bahçesinde gün boyu Mendos ve Babadağ’dan esen hafif rüzgar ile kahve içmek ise ayrı bir zevk. Arka bahçenin peyzaj çalışmalarını Göcek’teki Nil Peyzaj yapmış. Bahçe bonzai bejonviller ve kaktüsler olmak üzere çeşitli bitkilerle dekore edilmiş.

KIŞ BAHÇESİNDE hem oturma, hem de yemek alanları oluşturulmuş. Ev sahibinin yaptığı seramikler bu mekanda da kendine yer bulmuş.

SALONDAKİ duvarların bir kısmı İstanbul’dan getirtilen gri renk doğal taş ile kaplanmış. Şömine ise beyaza boyanmış.

KAYRA’NIN ODASI Marin konseptinde dekore edilmiş. Mobilyalar Repina Mimarlık’tan alınmış. Halı ve yastıklar Missia Home.

MİSAFİR YATAK ODASI mobilyaları da Repina Mimarlık’tan. Yatağın başucundaki renkli resim Hongkong seyatinden. Aksesuarlar English Home.

Yatak odasındaKİ mobilyalar Modoko’daki Repina Mimarlık’tan. Başucundaki metal pencere Göcek’ten. Yatak örtüsü Karaca. Komodin üzerindeki lambalar Fethiye Paspatur Çarşısı’ndan.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR FEVZİ ONDU

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.