İstanbul’dan Fethiye’ye beyaz bir hikaye: 125 m2’lik müstakil ev dekorasyonu

Son güncelleme:

Yükseler Ailesi 2 yıl önce İstanbul’dan Muğla Fethiye’ye taşınarak, kendileri için, kızılçam ormanı ile çevreli, bembeyaz ve yepyeni bir dünya kurmuşlar.

125 METREKARELİK MÜSTAKİL EV

Ömür ve Umut Yükseler çiftinin oğulları Kayra ile birlikte yaşadıkları Muğla Fethiye’nin Ovacık bölgesindeki 125 metrekarelik müstakil evlerindeyiz. 24 villanın bulunduğu bir site içerisinde yer alan ev, kızılçam ormanının içerisinde, kuş sesleninin eksilmediği bir alanda yer alıyor. Tamamen doğal taşlar kullanılarak inşa edilen evi 2016 yılında alan çift, dekorasyonu Ege mimarisi tarzında yapmaya özen göstermiş.

Ev kışın da kullanılacağı için zeminler, ısı yalıtımlı gri renkte bir parke ile kaplanmış. Ön bahçe bir oturma odası edası ile rattan koltuklar ve özel yapım seramik kaplı bir sehpa ile dekore edilip sabah saatlerinin serin havasının geçirilebileceği hoş bir alan yaratılmış. Manzarada Japon gülleri, kırmızı güller veren bir sarmaşık gül ve rengarenk çiçekler mevcut. Tabii ki en güzeli evin etrafını çevreleyen kızılçamlar.

Evin büyük bir bölümünde beyaz renk hakim. Bu rengi doğada bulunan diğer renklerdeki aksesuarlar tamamlıyor. Ege evleri stilinde bir deniz konsepti evin ön bahçe bölümüne hakimken, arka bahçede İspanyol ve Meksika tarzında kaktüs ve begonviller çoğunlukta. Salon, ebeveyn, misafir ve çocuk odalarında ise ana tema kır evi…

ÖN BAHÇE DEKORASYONU

Ön bahçede Ege’nin mavi esintisi ve deniz konsepti uygulanmış. Sehpa, Ömür Hanım’ın tasarımı, içindeki seramikleri de kendisi yapmış. Pergolada asılı rüzgar gülü Göcek’ten, seramik kuşlar Bozcaada’dan getirilmiş.

Bahçe düzenlenirken özellikle birden fazla oturma ve yemek alanı oluşturulmaya dikkat edilmiş. Veranda altında kanepe ve koltuklardan oluşan bir alan yaratılmış. Pergolaya ise saksılar asılarak alan çiçeklerle renklendirilmiş.

Ağaçların dallarını kuş evleri, kelebekler, rüzgar gülleri ve deniz kabukları süslüyor. Bahçeye ise rengarenk çiçeklerin yanı sıra kaktüs ve sukulentler de dikilmiş.

ARKA BAHÇE DEKORASYONU

Arka bahçeye bakan 45 m2’lik balkon cam ile kapatılarak keyifli bir kış bahçesine çevrilmiş. Burada güneş battıktan sonra ev sineması sistemi ile film izlemek ev sahiplerine ayrı bir keyif veriyor. Bu kış bahçesinde gün boyu Mendos ve Babadağ’dan esen hafif rüzgar ile kahve içmek ise ayrı bir zevk. Arka bahçenin peyzaj çalışmalarını Göcek’teki Nil Peyzaj yapmış. Bahçe bonzai bejonviller ve kaktüsler olmak üzere çeşitli bitkilerle dekore edilmiş.

Kış bahçesinde hem oturma, hem de yemek alanları oluşturulmuş. Ev sahibinin yaptığı seramikler bu mekanda da kendine yer bulmuş.

KAYRA’NIN ODASI

Marin konseptinde dekore edilmiş. Mobilyalar Repina Mimarlık’tan alınmış. Halı ve yastıklar Missia Home.

MİSAFİR YATAK ODASI

Misafir yatak odası mobilyaları da Repina Mimarlık’tan. Yatağın başucundaki renkli resim Hongkong seyatinden. Aksesuarlar English Home.

Yatak odasındaki mobilyalar Modoko’daki Repina Mimarlık’tan. Başucundaki metal pencere Göcek’ten. Yatak örtüsü Karaca. Komodin üzerindeki lambalar Fethiye Paspatur Çarşısı’ndan.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2018

Fethiye’de iyi fikirlerle dolu, neşeli ev dekorasyonu

Akdeniz stili ev dekorasyonu: Bir tatlı Akdeniz esintisi