Akdeniz stili ev dekorasyonu: Bir tatlı Akdeniz esintisi

Son güncelleme:

Fethiye’de büyük bir bahçe içerisinde konumlanan bu müstakil ev, Akdeniz’in renklerini ve etkileyici dokusunu yansıtıyor.

Elçin ve Mehmet Biçer çiftinin, oğulları Dağlar ile birlikte yaşadıkları bu müstakil ev, bahçesindeki rengarenk aksesuarları ve yaşam alanlarındaki doğal dokularıyla bize Akdeniz’de olduğumuzu hissettiriyor. Fethiye’de 250 m2’lik bir yaşam alanına sahip olan evin bahçesi sahiplerine keyifli bir yaşam alanı sunuyor.

BAHÇEDE MAVİ BEYAZ AĞIRLIKTA

Bahçenin mavi ve beyazın ağırlıkta olduğu ana renklerini cıvıl cıvıl renklerde aksesuarlar tamamlıyor. Doğal ahşap bankların üzerini süsleyen farklı formlarda saksılar, ağaçlardan sarkan rengarenk boyanmış su kabakları, beyaza boyanmış kuru dallarda asılı farklı renklerde kahve fincanları bu bahçenin dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Mavi beyaz ağırlıklı verandada kendinizi adeta bir geminin kamarasında hissediyorsunuz. Arka bahçede ise hem Dağlar için bir oyun alanı yer alıyor, hem de barbekü ve odunlu fırının olduğu bir yemek alanı bulunuyor.

SATIN ALINDIĞINDA İNŞAAT HALİNDEYDİ

Satın alındığında inşaat halinde olan ev, çiftin yaşam tarzına göre planlanmış. Ev sahiplerinin dekorasyonda ağırlıklı olarak yöresel ürünler ve stili tercih ettiği görülüyor. Sedir ağacı, yongu taşı ve yösel taşların kullanımı ağırlık kazanırken, ahşabın doğallığı tüm yaşam alanlarında göze çarpıyor. Bu nedenle ev sahipleri bölgedeki ahşap ustaları ile birlikte çalışmışlar. Kendi çizdikleri tasarımların uygulamaları bu ustalar tarafından yapılmış.

Salonda sarı ve kiremit rengi, mutfakta ise kırmızı ve beyazın yoğunluğu göze çarpıyor. Ana yaşam alanı olan salonda ev sahipleri sade yaşam tarzlarını, az sayıda eşya kullanımı ile gösteriyorlar.

Mutfak ise yine ahşap ağırlıklı. Dolaplar, özel üretim. Bu mekan doğrudan bahçeye açılıyor ve veranda ile birleşiyor. Bu sayede daha ferah bir alan ortaya çıkıyor. Burada, ahşabın sıcaklığını kırmızı ve beyaz tamamlıyor.

RENK CÜMBÜŞÜ

Evin bahçesi renklerin hakimiyetinde. Her yerde çiçek ve rengarenk aksesuarlar göze çarpıyor. Bu aksesuarların büyük bir kısmını Elçin Hanım yapmış.

Bahçenin en güzel yanı farklı ebat ve şekillerdeki saksılarda yer verilen kaktüs ve sukulentler. Bu saksılar ön bahçe ve verandada farklı noktalarda kendilerine yer bulmuş.

Bahçede hemen hemen tüm ağaçların dallarından renkli aksesuarlar sarkıyor. Öyleki kuruyan bir ağaç bile beyaza boyanarak su kabaklarıyla süslenmiş.

Mavinin en güzel tonlarından biri ve beyazın ağırlıklı olduğu verandada keyifli bir oturma alanı yer alıyor. Akdeniz’in tüm güzelliği bu alanda hissediliyor. Adeta, bir gemide denize açılmış gibisiniz.

Arka bahçede barbekü ve odunlu bir fırın yer ve ayrıca minik bir sebze bahçesi bulunuyor.

Mutfaktaki tüm dolaplar ve iki tarafı dolaplı masa, Fethiyeli ahşap ustaları tarafından yapılmış.

SALONDA OTANTİK PARÇALAR

Salona otantik parçalar kimlik katıyor. Kömürlü bir ütü, kapıyı süsleyen döven ve artık bir TV sehpası olan silindir taş bunlardan sadece birkaçı. Tavandaki kirişler arasında kalan boşluk ise kitaplık olarak değerlendiriliyor.

Sedir ağacı evin temel malzemesi. Gerek mutfak gerekse salonda bu ağaçtan yapılan mobilyalar dikkat çekiyor. Yöreye özgü taşlar ise onu bütünlüyor.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2018