İç kapıları nasıl değiştirirsiniz? İşte 6 adımda yenilik

Son güncelleme:

İç kapıları nasıl değiştirirsiniz? Kapılarınızın modası geçti ya da çok eskidi. Ama tadilat işleri ya da nasıl yapacağınız gözünüzde büyüyorsa işte size küçük bir rehber.

MALZEMELER

 • Takoz
 • Metre/ cetvel
 • Kalem
 • Tabure
 • Rahat çalışabilmek için düz bir yüzey ya da tezgah
 • Elektrikli zımpara
 • Elektrikli testere
 • Menteşe
 • Vida
 • Elektrikli vidalama aleti
 • Iskarpela

Madde madde “İç kapıları nasıl değiştirebilirim?” sorusunun yanıtı şu şekilde:

1. KAPI STİLİNİZE KARAR VERİN

Modern kapılar da pekala eski tip evlerle uyumlu olduğundan stil konusunda özgürsünüz. Eğer 50 seneden daha yaşlı bir evde oturuyorsanız sıvaların kapı çerçeveleri için uyumlu olup olmadığına dikkat edin.

2. HAZIRLIĞINIZI YAPIN 

Eski kapıyı bulunduğu alandan sökün. Eğer sadece kapıyı değiştirip kasayı kullanacaksanız yeni kapının rengi ile uyumlu olması açısından kasanın üzerindeki boyayı elektrikli zımpara yardımıyla kazıyın. Elektrikli zımpara kullanmak sizi zorluyorsa bunun için boya sökücüler de kullanabilirsiniz. Eğer kasa ile beraber değiştiriyorsanız eski kasayı da bulunduğu yerden sökün.

3. ÖLÇÜN

Yeni kapınızı kasanın önüne koyarak ölçülerinin uygun olup olmadığını gözlemleyin. Fazla alanları kalemle işaretleyin.

İç kapıları nasıl değiştirisiniz? Ölçün

4. İNCELTİN 

Fazla alanları elektrikli testere yardımıyla kesebilirsiniz. Eğer çok küçük farklılıklarsa ıskarpela yardımıyla da inceltebilirsiniz. Iskarpela 5 mm’ye kadar rahatça inceltebilmenizi sağlar. Elektrikli testere ile kesim yapacaksanız kapıyı mutlaka düz bir yüzeye yatırıp tam ölçüsünde kesmeniz gerekir.

5. YERLEŞTİRİN

Yeni kasayı duvara oturtun. Menteşeleri elektrikli tornavida yardımıyla takın. Kapı ile karşılıklı gelmesi için ölçülerini mutlaka iyi almanız gerekiyor. Takoz yardımıyla kapıyı alttan sıkıştırarak sabit tutabilirsiniz. Ama bu işi yaparken iki kişi olmasında fayda var. Menteşeleri yerine takarken bir kişinin kapıyı tutması ve sizin de o esnada ölçüleri almanız işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Kapıyı kasaya sıkıca vidalayın. Vidaların dışarı çıkmaması ve kapı ya da kasa ile aynı yüzey hizasında olması gerekir.

İç kapıları nasıl değiştirisiniz? Yerleştirin

6. BOYAYIN

Eski kasanızı takmış olduğunuz yeni kasa ile aynı olacak şekilde boyayın. Yeni kasanız eğer eski kasanızdan daha dar ise duvarda da renk farklılıklarını gidermek adına boya yapmanız gerekir. Eğer duvarda yer yer göçmeler var ise macun ya da alçı ile dolgu yapıp boyayı ondan sonra uygulayabilirsiniz. Daha hesaplı bir yöntem izlemek isterseniz kasa kullanmak yerine ahşap çıtalar/süpürgeliklerle de kapınıza çerçeve yapabilirsiniz.

KAPI SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİNE DAİR HER ŞEY!

Kapıların hava geçirmesi, sallanması, eğilmesi ve daha pek çok sorun sık sık yaşanıyor. Peki bu sorunlar pratik bir şekilde nasıl çözülür? Yanıtlar için aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eviniz ile ilgili pratik fikirler ve önerilere “Her Gün Bir Fikir” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.