kuzey stilleri

Kuzey stilleri ve İskandinav evlerinin sırları

Son güncelleme:

Zamansız, dingin, modern ve doğal İskandinav evlerinde, kuzeyin soğuk ve uzun kış gecelerine inat beyazın hakimiyetinde aydınlık mekanlar dikkat çekiyor.

İlginizi çekebilir: İskandinav stili sevenlerin bayılacağı 21 minimalist banyo

FAZLALIKLAR VE KESKİN HATLAR YOK

Çarpıcı aydınlatma tasarımları, doğal dokular ve ham ahşap mobilyaların ön planda olduğu İskandinav stilinde dekore edilen evlerde göz yoran hiçbir detaya, hiçbir fazlalığa ve keskin hatlara yer yok. İskandinav tasarımında mobilya ve objelerin işlevselliği ön planda ve minimum malzemeyle maksimum verimlilik tasarım felsefelerinin kalbinde.

MASUMİYETİN, SAFLIĞIN, BEYAZIN HAKİMİYETİ

İskandinav evleri saflığın, masumiyetin, arınmanın, aydınlanmanın, doğallığın, dinginliğin ve temizliğin rengi olan beyazın hakimiyetindedir. Beyaz renk ışığı yansıtır ve dinlendirici bir etkisi vardır. Mekandaki tasarım, aksesuar ve detayların ön plana çıkmasını sağlar. Küçük mekanları olduğundan geniş gösterdiği gibi kalabalık mobilyalı geniş alanlara da denge katar.

KUZEY STİLLERİ

Bu stil, Norveç, İsveç ve Danimarka’nın eşsiz manzaralarındaki nötr renklerin gündelik eskitme bir görünümle bir arada kullanılmasıyla hayata geçiyor.

Güneş ışığından yoksun uzun kış aylarıyla başa çıkabilmek için aydınlık ve ferah mekanlara ihtiyaç duyan İskandinavlar, evlerinde beyazın tonları, bej, açık mavi ve doğal ahşap tonları kullanıyorlar. Zaman zaman kırmızı ve yeşil gibi daha çarpıcı renklere yer vererek doğal renklerin monotonluğunu da kırmayı tercih edebiliyorlar.

Ev tekstili için seçtikleri kumaşlar da doğallıktan yana, pamuklu ve keten kumaşlar ön planda. Beyaz çizgili, kareli, floral desenli ev tekstilleri de sıkça karşımıza çıkıyor. Sıcak, dinlendirici ve davetkar evlerinde zamansız, temiz hatlara sahip olan ve zarif tasarımlara yer veren İskandinavlar ham ahşap mobilyaları tercih ediyor.

İSKANDİNAV EVLERİNDE AHŞAP SICAKLIĞI

İskandinav evlerinde duvardan duvara halı görmeniz pek mümkün değil. Ahşabın sıcaklığını seven İskandinav evlerinde banyo haricinde evin tamamında yerler beyaz rabıta ya da doğal meşe parke. İskandinavlar, evleri için seçtikleri ürünlerde temiz çizgiler, kusursuz işçilik ve sade bir şıklık arayışındalar.

FOTOĞRAFLAR: HOME DECOR AND DESIGN, DESIGN CLAUD, CDN HOME DESIGN

Dağ evinde İskandinav esintileri

Ev Turu: Yeşilköy’de İskandinav tarzı bir apartman dairesindeyiz