En yalın haliyle İskandinav stili nedir? İşte püf noktalar!

0

ev-stilleri

Günümüzde rustik İskandinav, modern İskandinav, maskülen İskandinav gibi pek çok farklı yorumuyla karşımıza çıksa da onun ilk ve en sade kimliğinden asla vazgeçemiyoruz. En yalın haliyle klasik İskandinav stilini yakından tanıyalım.

İSKANDİNAV STİLİ NEDİR? *

Natürel dokular, büyük ebatlı baskı desenlerle birleşen beyaz mobilya ve duvarlar bu stili en kabaca anlatabileceğimiz detaylar.

Kuzeyli bir stil olduğu için oldukça sade bir görünümden bahsediyoruz. Gözü yormayan baskılar bu sebeple tercih ediliyor.

Örneğin bembeyaz bir duvarın üzerinde tekrar bembeyaz bir tablo görebileceğiniz gibi beyazın birkaç üst notası niteliğindeki açık gri, açık sarı renkli tablolar da görebilirsiniz.

İSKANDİNAV STİLİ EVİNİZE UYARLAMANIN PÜF NOKTALARI *

Monokrom geometrik desenler de halı, yastık, koltuk şalı gibi tekstillerde dikkat çeker. Ancak sayıca az kullanılarak mekanın dingin atmosferini fazlaca kalabalıklaştırmasına izin verilmez.

Stilde abartıdan uzak, mütevazı ve işlevsel kurgular yer alır. Bu sebeple bir yaşam alanı içerisinde birbirinden muntazam bir biçimde ayrılmış alanlar görebilirsiniz.

Oturma, yemek, çalışma gibi. Küçük şehir evlerinin kurtarıcısı niteliğindeki renk kartelası ve fonksiyonel mobilyaları sayesinde bu stil zamansız bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Sadelik ve işlevsellik İskandinav tarzını belirleyen ana unsurların başında geliyor. Yalın İskandinav stili mekan tasarımlarında, minimalist ve modern formdaki mobilyaların ön plana çıktığını söyleyebiliriz. 

İSKANDİNAV STİLİ RENGİ *

Baskın olarak kullanılan beyaz renk, o bölgedeki coğrafi özellikler sebebiyle ortaya çıkmıştır. Hava erken karardığı için mekanların olabildiğince ferah olmaları adına tavan ve duvarlarda beyaz renk tercih edilmektedir.

Zeminde kullanılan parkeyle, ahşap mobilyalarla, duvarlara asılan renkli resimlerle, koltuk ve kanepelerin döşeme kumaşlarının renkleriyle beyazın soğuk görüntüsü dengelenirken ahşabın sıcaklığı, aksesuar ve kumaşlarda kullanılan kırmızı, mavi, yeşil, sarı gibi renklerin pastel tonlarıyla desteklenmektedir.

İskandinav stili mekan tasarımlarını aydınlık, çağdaş çizgiler ve ahşap mobilyalarla canlı aksesuarların birleşiminden ortaya çıkan sade ve modern bir dekorasyon olarak tanımlayabiliriz.

Vintage İskandinav stilin şifreleri

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.