iskandinav stili

En yalın haliyle İskandinav stili nedir? İşte püf noktalar!

Son güncelleme:

Günümüzde rustik İskandinav, modern İskandinav, maskülen İskandinav gibi pek çok farklı yorumuyla karşımıza çıksa da onun ilk ve en sade kimliğinden asla vazgeçemiyoruz. En yalın haliyle klasik İskandinav stilini yakından tanıyalım.

İSKANDİNAV STİLİ NEDİR?

Bu stil adından da anlaşılacağı üzere Danimarka, Finlandiya ve Norveç gibi İskandinav ülkelerinden doğmuştur. Bu ülkelerin iklim değişiklikleri göz önünde bulundurularak yapılan aksesuarlar stilin öne çıkan unsurlarındandır.

Natürel dokular, büyük ebatlı baskı desenlerle birleşen beyaz mobilya ve duvarlar bu stili en kabaca anlatabileceğimiz detaylar.

Kuzeyli bir stil olduğu için oldukça sade bir görünümden bahsediyoruz. Gözü yormayan baskılar bu sebeple tercih ediliyor.

Örneğin bembeyaz bir duvarın üzerinde tekrar bembeyaz bir tablo görebileceğiniz gibi beyazın birkaç üst notası niteliğindeki açık gri, açık sarı renkli tablolar da görebilirsiniz.

İSKANDİNAV STİLİ EVİNİZE UYARLAMANIN PÜF NOKTALARI

Monokrom geometrik desenler de halı, yastık, koltuk şalı gibi tekstillerde dikkat çeker. Ancak sayıca az kullanılarak mekanın dingin atmosferini fazlaca kalabalıklaştırmasına izin verilmez.

Stilde abartıdan uzak, mütevazı ve işlevsel kurgular yer alır. Bu sebeple bir yaşam alanı içerisinde birbirinden muntazam bir biçimde ayrılmış alanlar görebilirsiniz.

Oturma, yemek, çalışma gibi. Küçük şehir evlerinin kurtarıcısı niteliğindeki renk kartelası ve fonksiyonel mobilyaları sayesinde bu stil zamansız bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Sadelik ve işlevsellik İskandinav tarzını belirleyen ana unsurların başında geliyor. Yalın İskandinav stili mekan tasarımlarında, minimalist ve modern formdaki mobilyaların ön plana çıktığını söyleyebiliriz. 

İSKANDİNAV STİLİ RENGİ

Baskın olarak kullanılan beyaz renk, o bölgedeki coğrafi özellikler sebebiyle ortaya çıkmıştır. Hava erken karardığı için mekanların olabildiğince ferah olmaları adına tavan ve duvarlarda beyaz renk tercih edilmektedir.

Zeminde kullanılan parkeyle, ahşap mobilyalarla, duvarlara asılan renkli resimlerle, koltuk ve kanepelerin döşeme kumaşlarının renkleriyle beyazın soğuk görüntüsü dengelenirken ahşabın sıcaklığı, aksesuar ve kumaşlarda kullanılan kırmızı, mavi, yeşil, sarı gibi renklerin pastel tonlarıyla desteklenmektedir.

İskandinav stili mekan tasarımlarını aydınlık, çağdaş çizgiler ve ahşap mobilyalarla canlı aksesuarların birleşiminden ortaya çıkan sade ve modern bir dekorasyon olarak tanımlayabiliriz.

İSKANDİNAV STİLİ FARKLI ÜLKELERİN STİLLERİYLE HARMANLANIYOR

Son yılların gözdesi İskandinav stili şimdilerde farklı ülkelerin stilleriyle harmanlanarak yeni yorumlar kazanıyor.

DENİZCİ İSKANDİNAV STİLİ

İskandinav stilinin rengi beyazı marin temalarla destekleyin. Sahillerinin ferahlatıcı renkleri ve doğal malzemelerle huzurlu mekanlar yaratabilirsiniz. Kum beji, turkuazdan laciverte maviler ve kırmızıyı çizgili, yaprak ve deniz kabuğu desenleri ile birlikte kullanın.

ETNİK VE RETRO İSKANDİNAV STİLİ

Nötr renk ve formları en iyi dengeleyen stiller canlı motiflerle etnik ve naif mobilyalarla retro… Hareket seviyorsanız etnik tekstillerle harmanlayın. Baharat tonlarıyla ısınan kuzeyli beyaz evler eklektik stilleri tercih edenler için iyi bir alternatif.

Retro formlar ise aslında İskandinav stiline çok da aykırı değil. Geometrik desenlerle harmanlandığında ortaya çağdaş ve sıcak yaşam alanları çıkıyor. Renk için siyah, lacivert ve gri tonlarını tercih ederek daha erkeksi bir hava, turuncu, tarçın kırmızı, yeşil gibi renklerle daha feminenlik kazandırabilirsiniz.

NATURALİST İSKANDİNAV STİLİ

Fin ladini ve Fin çamı gibi kuzeye özgü ağaçlardan üretilen modern formlu mobilyaları ham sunta, kalas ve tahta gibi işlenmemiş malzemelerle kombinleyerek kullandığınızda naturalist temalar yaratabilirsiniz.

Hayvan postu, kürk, kösele, keçe ve yün gibi dokulu sert tekstil ürünleri ise kuzeyli bir dekorasyonun sıcaklık veren detayları. Biraz endüstriyel bir etki yaratan bu stil harmanını koyu bej, kahve ve doğal tonlarla aydınlatın.

Dünyada yaşanacak en güzel ülkelerde hep en üst sıralarda yer alan, Ikea’nın anavatanı İsveç’te ve diğer İskandinav ülkelerinde yaşam da evler de gerçekten bambaşka!

Rahatlığın ön planda olduğu cozy İskandinav evlerine pozitiflik, yaratıcılık ve kişisellik hakim. Aksesuarda abartıya kaçmayan bu evlerin çoğu dingin, temiz ve dengeli bir görünüme sahip.

İSKANDİNAV STİLİ DEKORASYON

İskandinav stili dekorasyon Norveç, İsveç ve Danimarka’nın eşsiz manzaralarındaki nötr renklerin gündelik eskitme bir görünümle bir arada kullanılmasıyla hayata geçiyor.

Güneş ışığından yoksun uzun kış aylarıyla başa çıkabilmek için aydınlık ve ferah mekanlara ihtiyaç duyan İskandinavlar evlerinde beyazın tonları, bej, açık mavi ve doğal ahşap tonları kullanıyorlar. Zaman zaman kırmızı ve yeşil gibi daha çarpıcı renklere yer vererek doğal renklerin monotonluğunu da kırıyorlar.

Ev tekstili için seçtikleri kumaşlar da doğallıktan yana, pamuklu ve keten kumaşları tercih ediyorlar. Beyaz çizgili, kareli, floral desenli ev tekstilleri de sıkça karşımıza çıkıyor.

Sıcak, cozy ve davetkar evlerinde zamansız, fresh ve zarif tasarımlara yer veren İskandinavlar ham ahşap mobilyaları tercih ediyor. Yemek masalarında sandalye yerine banklar veya salonlarında banka benzeyen bol yastıklı sofalar dikkat çekiyor. Doğallıktan yana, gözü yormayan ve fonksiyonel tasarımlarla rahatlığın ön planda olduğu İskandinav evleri gerçekten ilham verici.

İSKANDİNAV STİLİ EV DEKORASYONUNDA FORM, FONKSİYON VE ESTETİK BİR ARADA

1930’larda ortaya çıkan İskandinav tasarımı, insancıl bir modernizm yaklaşımıyla fonksiyonellik, pratiklik ve formların sofistike sadeleşmesiyle tasarım dünyasında ayrışmayı başardı. İskandinav tasarımcılar hayatın kalitesini artırmak için herkese hitap edebilecek uygun fiyatlı ürünler yaratma felsefesiyle tasarıma yön verdiler.

Fonksiyonel ve basit şıklık, doğadan ilham alan motifler, folk desenleri, yeşilin farklı tonları, hemen hemen her objede ahşap kullanımı İskandinav tarzının öne çıkan unsurları.

Modern bir yaşam alanında sıcacık detaylarla keyifli ve dinlendirici bir atmosfer yaratılmış. Beyaz renk ve ahşap mobilyalarla yaratılan doğal ve dingin alanlara, kırmızı ve sarı gibi sıcak renklerle keyifli detaylar kazandırılmış.

BASİT AMA ETKİLİ VE RUHU OLAN MEKANLAR

Son derece basit ve dingin ama bir o kadar da etkili ve ruhu olan İskandinav stilinde yaşam alanları yaratmak istiyorsanız; ham yada beyaz renklere boyanmış geniş ahşap yer döşemelerinin üzerine çizgili halılar atabilirsiniz. Bol ışık, duvarlarda ve ev tekstilinde canlı renkler, büyük cam vazolar içinde yeşil bitkiler, sade çizgileri olan doğal malzemelerle üretilmiş mobilyalarla evinizde İskandinav tarzını yaşatabilirsiniz.

İSKANDİNAV STİLİNDE BEYAZ VE SİYAH TONLAR ÖN PLANDA

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki, İskandinav stil ile ilgili detayları şu şekilde anlattı;

HYGGE’ kavramından gelen; Samimiyet, rahatlık, konfor, huzur ve sıcaklık kelimelerinin birleşimi ve bu duyguların aynı anda hissedilmesidir İskandinav stili… Siyah ve beyaz tonları pek çok İskandinav tasarımının temelidir. İnşaa aşamasında, güzel zemin hazırlayan ve birbiriyle uyumlu kombinlenebilen renklerdi.

Bu stilde beyaz renk mekanı olduğundan daha geniş ve ferah göstereceğinden, beyaz duvarlar ön plana çıkar. Bu rengin öne çıkmasının nedeni olarak İskandinav ülkelerinin coğrafi özellikleri gösterilebilir. Uzun geçen kış mevsimi beyazın ana renk olmasına neden olmuştur. Bu renk aydınlık etkisiyle, verilmek istenen ferahlık duygusunu evinize sağlar. Geleneksel İskandinav evleri çok küçük olduğundan dolayı çok fazla eşya kullanılamıyordu. Günümüzde evler çok daha büyük inşa ediliyor olsa da dağınıklık ve karmaşadan uzak durma felsefesi hala devam ediyor. Bu sebeple sadelik ve düzenin İskandinav tarzı dekorasyon için en önemli özellikler olduğunu söyleyebiliriz. İskandinav evlerinde çok fazla süsleme ve detay kullanılmaz. Temiz hatlara sahip, modern ve sağlam mobilyalar tercih edilir. Düzenli bir görünüm için dolap ve raflar gibi bol miktarda depolama alanı yer alır. Böylece mekanların görsel olarak temiz ve düzenli görünmesi sağlanır.

İSKANDİNAV STİLİNİN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Bir resme baktığımızda onun İskandinav Stil olduğunu nasıl anlarız ?

İskandinav stilde sadelik, sıcaklık ve işlevsellik tarzı belirleyen ana unsurlardır.

İskandinav stil dekorasyonda en önemli husus basitliktir. Gözü yormayan sade tasarımlar dekore edilerek gereksiz eşyadan kaçınılır.

Minimalist ve modern stile benzeyen ancak aksesuarlardan da kaçınmayan, minimalist stilde ki gibi sadece işlevselliğin değil görselliğinde ön planda olduğu bir stildir.

TEMİZ HATLI VE İŞLEVSEL MOBİLYALAR

İskandinav tasarımının ana teması, çizgilerin temiz ve düz olmasıdır. Bu kural mobilyalar için de geçerlidir. Basit formda ve işlevsel özellikteki İskandinav tarzı mobilya tasarımları, gereksiz süsleme ve detaylar içermez. Az sayıda mobilya kullanılan İskandinav tarzı evlerde; modern hatlar, düzgün yuvarlak kenarlar ve konik ahşap ayaklı mobilyalar görülmektedir. İskandinav tarzı mobilyaların çoğu yumuşak ve doğal renk tonlarına sahiptir. İskandinav tasarımı, yenilikçi ve fonksiyonel mobilyalarıyla ünlüdür.

MASİF AHŞAP VE METAL DETAYLAR

İskandinav tarzı dekorasyon içerisinde en çok kullanılan malzeme masif ahşaptır. Sadece zeminde değil mobilya, aksesuarlar, hatta oyuncaklar gibi hemen her yerde ahşaba rastlamak mümkündür. Sade ve aydınlık tasarım konseptine uygun olarak, İskandinav dekorasyon tarzı için kullanılan ahşap türleri genellikle kayın, dişbudak ve çamdır. İskandinav tarzı dekorasyonun son trendlerinden bir diğeri ise ahşap ile pirinç ve bakır gibi metalleri bir arada kullanmaktır. Örneğin mobilya ayakları veya aydınlatma elemanlarında metal detaylar kullanılarak ortama parlaklık katılır. İskandinav tarzı tasarımın temel bileşenlerinden biri doğal ve sürdürülebilir malzemelerin kullanılmasıdır. Bunlar genellikle birbirine zıt malzemelerdir.

DEKORATİF RAFLAR

İskandinav tasarımı aynı zamanda yenilikçi ve işlevsel alan kullanımı ile karakterize edilir. Her şey işlevsel olması gerektiğinden, dekor olarak depolama fikri İskandinav tasarımında önemli bir fikirdir. Bu nedenle İskandinav tarzı oturma odasında çok katlı duvar rafları görmek yaygındır. Bu depolama alanları yerden tasarruf sağlarken dekoratif görünümüyle alana estetik katarlar.

İŞLEVSELLİK VE BOŞLUK

İskandinav dekorasyon stili soğuk ve yalın görüntüsü ile modern tasarımı çağrıştırmaktadır. Fonksiyonel mobilyalar ve az sayıda aksesuar kullanımı, İskandinav dekorasyon tarzının karakteristik özellikleridir. Boşluk hissi önemlidir. Boşlukları doldurmak için gereksiz aksesuarlar kullanılmaz. İskandinav ülkelerinde, kültürel olarak yaşamın sadeliğine saygı duyulmaktadır. Bu durum iç mekan tasarımlarına da yansımıştır. İskandinav mobilya tasarımları, basit ve sade olmasına rağmen genellikle birer sanat eseri görünümündedir.

CANLI ÇİÇEKLER VE YEŞİLLİKLER

İskandinav tarzı mekanlara, hayat ve renk katmak için genellikle canlı çiçekler ve yeşil bitkiler kullanılır. İskandinav ülkelerindeki insanlar doğa sevgisi ile tanınırlar. Bu bölgede, sokaklar genellikle rengarenk canlı çiçekler satan çiçekçiler ile doludur. Dolayısıyla İskandinav dekorasyonu doğadan bir çok unsur barındırır. Çiçekler, dallar ve yeşillikler aksesuar olarak evleri süsler.

AÇIK RENKLİ AHŞAP DÖŞEMELER

İskandinav tarzı dekorasyonda neredeyse hiç halı kullanılmaz. Döşeme olarak açık renkli ahşap parke kullanılır. Genellikle doğal açık renginde veya beyaza boyanmış ahşap parkeler tercih edilir. Zeminin açık renk olması İskandinav evinde yaratılmak istenen aydınlık ve ferah his için çok önemlidir.

KONTRAST

Yüksek kontrastlar İskandinav dekorasyon tarzının bir diğer özelliğidir. Tamamen beyaz olan bir mekan içerisinde siyah detaylar kullanmak, dramatik ve çarpıcı bir atmosfer yaratır. Siyah renk genellikle, çerçeve ve tablolarda, mobilyalarda, İskandinav şöminesi ve ev tekstilinde, sınırlı miktarda kullanılır.

KARIŞIK DOKULAR

Minimalizm genellikle soğuk ve sade olarak kabul edilir. Sade fakat daha sıcak olan İskandinav tarzında ise bir sürü dekoratif eşyayla kaos yaratmak yerine, tekstil yoluyla ortama sıcaklık katılır. Koyun derisi, yün ve tiftik gibi yumuşacık tekstiller, soğuk iklimlerdeki İskandinav evleri için bir zorunluluktur. İskandinav tarzından esinlenen evlerde ise daha çok estetik ve görsel sıcaklık amacıyla kullanılırlar. Yere atılan bir post veya kaba dokulu bir kilim, ortamın beyaz steril havasını kırarak mekana sıcak bir görünüm katar.

İskandinav ülkelerinin aşırı soğuk bir iklime sahip olmalarından dolayı, yumuşacık örtüler kullanmak İskandinav evleri için estetikten ziyade bir zorunluluktur. Bunun için genellikle yün, koyun postu veya tiftikten yapılmış battaniye ve halılar kullanılır. Bu tür aksesuarlar, özellikle kış aylarında, İskandinav ruhunu yansıtan, rahat ve sıcak bir ortam yaratmak için idealdir. Natürel renk ve dokuya sahip yumuşacık örtüler, ortama sıcaklık ve rahatlık hissi vermenin yanı sıra tasarıma da farklı doku katmanları ekler.

İSKANDİNAV STİLİ DEKORASYON ÖRNEKLERİ

Vintage İskandinav stilin şifreleri

Kuzey stilleri ve İskandinav evlerinin sırları

Oturma odanıza şıklık katacak 5 İskandinav koltuk modeli

Umage ev dekorasyon stili nedir? 7/24 işleyen yaşam Umage

Lagom stili ev dekorasyonu – Kararında yaşam: Lagom