Evde güvenliğin 5 temel püf noktası

Son güncelleme:

Evde güvenliğin 5 temel püf noktası nedir? Bahar ayının gelmesiyle birlikte taşınma ve tadilat işleri de hızlanmaya başladı. Yeni bir eve taşınmak veya oturulan evi yeniden dekore etmek hepimizi heyecanlandırıyor. Duvarın rengi, koltukların konforu, perdelerin uyumu derken liste uzayıp gidiyor… Peki, bu listede güvenlik sistemleri kaçıncı sırada? Yeni taşınacağınız ya da yenileyeceğiniz evinizde güvenlik sistemlerini yapılacaklar listenizin en başına eklemek güvenli ve konforlu bir yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. İşte evinizi ve sevdiklerinizi korumak için alınması gereken 5 temel güvenlik önlemi…

EVDE GÜVENLİĞİN 5 TEMEL PÜF NOKTASI

Evinizde alacağınız bazı güvenlik önlemleri ile hem sevdiklerinizi koruyabilir hem de mal kayıplarınızı en aza indirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken ise evinizin ihtiyacı olan güvenlik açıklarını tespit ederek o alanları güçlendirmek. Kale Kilit Türkiye Satış Pazarlama Direktörü Semih Teker, evlerdeki güvenlik açıklarını tespit etmek için rehber niteliğindeki 5 önemli noktayı sıraladı. 

YENİ EVE TAŞININCA KAPI DEĞİŞTİRİLMELİ Mİ?

1. Taşınınca güvenlik için anahtarı değiştiriyoruz, peki ya kapı?

Yeni bir eve taşınanların güvenlik için ilk aklına gelen önlem kapı kilidini değiştirmek oluyor. Ancak kilidin yanı sıra kapının ne kadar sağlam ve güvenli olduğunu da mutlaka hesaba katmak gerekiyor. Çelik kapı alırken model ve renk seçiminin çok ötesinde kapının sizi ne kadar koruyabileceğini sorgulamak kritik önem taşıyor. Bu noktada çelik kapı seçiminde sorulacak soruların başında kapının güvenlik seviyesi geliyor.

Çelik kapılarda güvenlik seviyesi 1 ila 6 arasında değişiyor. 5. ve 6. güvenlik seviyesine sahip kapılar ise zırhlı kapı kategorisine giriyor. Yüksek güvenliğe ihtiyaç duyulan mekanlarda tercih edilen zırhlı kapılar ile aynı güvenlik seviyesine sahip çelik kapılar, istediğiniz modelde tasarlanıp üretilebiliyor.

Güvenlik seviyesinden tam not aldıktan sonra kapınız için diğer önemli noktalardan biri de tam olarak ölçünüze göre üretilmesi. Bu size güvenlik açısından ne sağlar? Satın alacağınız standart ölçülerdeki bir kapı sizin kapı ölçünüze uymadığında ölçü farkları genellikle köpük veya mdf gibi malzemelerle doldurularak gideriliyor. Elbette bu malzemeler darbe ve zorlama anında gerdirmeye dayanıklı olmuyor ve böylece kötü niyetli kişiler kapınızı kolayca açabiliyor. Bu nedenle kapının güvenlik işlevini yerine getirebilmesi için ölçüye uygun şekilde özel olarak üretilmesi gerekiyor.

ALARM SİSTEMİ KURUN

2. Alarm sistemi siz yokken de evinizdeki gözünüz olsun

Ev alarm sistemleri, evinizde güvende olmanızı sağlamanın yanı sıra siz evde yokken de 7/24 aktif olarak çalışarak gözünüz kulağınız oluyor. Alarmlar; izinsiz girişler, su baskınları, yangın ve benzeri acil durumlarda alarmı aktifleştirerek gerekli müdahalelerin anında yapılabilmesini sağlayabiliyor.

EVDE KASA BULUNDURULMALI

3. Evde kasa bulundurmayı ihmal etmeyin. Evinizde kaybetmeyi aklınıza bile getirmek istemeyeceğiniz birçok eşyanız ya da değerli evraklarınız olabilir. Bu nedenle evinizde ihtiyacınız olacak boyutta bir kasa bulundurmak değerlerinizi koruma altına alabilmeniz açısından önemli. Ev tipi dijital kasa modelleri duvara, dolaba, zemine veya yere uygun montaj özellikleriyle istediğiniz gizlilik seviyesini sunarak istenmeyen bir olay karşısında riski minimum düzeye indirebiliyor. Ayrıca geniş renk seçeneği ile ev dekorasyonunuza kolayca uyum sağlayabiliyor. 

DEPREM SIRASINDA HIZLI TAHLİYE İÇİN KİLİT SİSTEMİ

4. Deprem sırasında hızlı tahliye sağlayan kilit sistemi önemli

Aktif fay hatlarının üzerinde konumlanan ülkemizde, en önemli gündem maddelerimizin başında deprem yer alıyor. Bu doğal afete karşı bireysel önlemlerin de çok önemli olduğunu her bir depremde daha da iyi anlıyoruz.  Mandal ve sürgü otomatik kilitleme fonksiyonlu kilitler ile deprem sırasında hızlı tahliye imkanı sunulabiliyor. Bu ürün, kilitli bir kapının tüm kilitlerini, yalnızca hane içerisinden ve kapı kolunu indirmek suretiyle açabilmenizi sağlıyor.

PENCERELERİ DIŞTAN VE İÇTEN KORUMA ALTINA ALIN

5. Pencereleri dıştan ve içten koruma altına almak mümkün. Daireniz giriş katı ya da giriş katına yakın bir katta yer alıyorsa ilk akla gelen önlem parmaklık taktırmak oluyor. Ancak kötü niyetli kişiler bu dış etkeni atlattıktan sonra evinize rahatça girebiliyor. Ev içinde alacağınız bazı önemler ise evinizi hem dıştan hem de içten korumanızı sağlıyor. Bunlardan biri de cam kırılma dedektörü. Ses ve cam kırılma esnasında çıkan akustik frekansları analiz etme teknolojisine sahip olan bu dedektör, birden fazla pencereyi de kontrol edebiliyor. Cam kırılma dedektörü, yanlış alarm engelleyici özelliğiyle gereksiz panikleri de engelliyor.

Evde deprem önlemleri ve deprem hazırlığı