İnverter klima nedir

İnverter klima nedir? Nerelerde kullanılır? Diğer klimalardan farkı

İnverter klima nedir? İnvertör (inverter), elektriksel bir güç dönüştürme elemanıdır. Bilinen diğer ismi güç dönüştürücü ya da eviricidir. Inverter kelimesi sıkça karşımıza çıkar. Peki inverter klima nedir?

INVERTER KLİMA NEDİR?

inverter klima nedir

Günümüzde iklimlendirme araçlarına merak duyanlar tarafından, “inverter klima ne demek?” ya da “inverter klima nedir?” soruları sıkça sorulmaktadır. Bir klimada inverter, kompresör hızını ayarlayarak, soğutucu gaz akış hızını kontrol eder. Bu sayede, akım ve güç tüketiminden tasarruf sağlar. Bu cihazlarda sıcaklık kontrolü hassas bir yapıdadır. İstenilen sıcaklığı erişildiği zaman, kontrol birimi sıcaklık dalgalanmalarına karşı kapasitesini ayarlamaktadır. Böylece, oda tam olması gereken sıcaklıkta kalır, dalgalanmalar olmaz.

INVERTER KLİMANIN DİĞER KLİMALARDAN FARKI NEDİR?

Klimada inverter farkı oldukça net olarak tespit edilebilmektedir. Inverter iklimlendirme araçları ile ortamdaki sıcaklık sabit kalır. Oysa “non-inverter” mekanizmalar ile kompressörün durması ve çalışması arasında sıcaklık dalgalanmaları tespit edilir. Dolayısıyla, inverter klima türleri oda sıcaklığı açısından oldukça konforlu bir ortam sağlarlar. Çalıştırılır çalıştırılmaz en yüksek güce erişirler, ortamı soğutmaları zaman almaz. Sürekli açılıp kapanma yerine sabit bir kapasite ile çalışırlar. Yüksek performans ve tasarruf sağlarlar.

INVERTER KLİMA KULLANMANIN AVANTAJLARI

 • Büyük odalar için idealdir:
 • Frekans kontrolü ile otomatik olarak AC kapasitesi kontrolü sağlanır.
 • Tüm oda sıcaklığının stabil kalması mümkün olur.
 • Konfor sağlarlar:
 • Sıcaklık dalgalanmalarına sebep olmazlar.
 • Yüksek performans gösterirler:
 • Açılır açılmaz istenilen sıcaklığa erişirler.
 • Hızlı soğumayı ve ısınmayı sağlar.
 • Güçten ve enerjiden tasarruf sağlarlar:
 • Sürekli açılıp, kapanma söz konusu değildir.
 • Stabil bir yapıda çalışırlar.
 • Tasarruflu yapısıyla 4-5 saat ve üstü sürelerde çalıştırılmaya elverişlidir.
 • Çevre dostudur.

PROSMART INVERTER MOTORUN DİĞER MOTORLARDAN FARKI NEDİR?

Geleneksel bir motor, içinde ki fırçalar sayesinde çalışır, ancak zamanla bu fırçalar aşınır. Bu, cihazınızın daha fazla çalışmasına ve daha fazla enerji harcamasına neden olur ve bu da oldukça gürültülü olur. ProSmart Inverter Motor teknolojisi, geleneksel motorlardan çok daha verimlidir ve Arçelik & Beko’nun çamaşır ve bulaşık makinesi serilerinde bulunur. Motorda hiç fırça olmaması, çok daha dayanıklı olacağını, düşük gürültü seviyelerinde çalışacağını ve daha çok enerji tasarrufu sağlayacağını gösterir.

ProSmart inverter motor teknolojisine sahip bir çamaşır makinesine veya bulaşık makinesine neden ihtiyacınız olur?

ProSmart inverter motor teknolojisindeki çamaşır makinesi, çamaşır kurutma makinesi veya bulaşık makinesinin en önemli üç avantajı şunlardır:

 • Daha yüksek verimlilik
 • Motor optimum hızlarda döner, bu da zamanla enerji tasarrufu yapacağınızı ve elektrik faturalarınızı düşük tutmanıza yardımcı olacağı anlamına gelir.
 • Daha yüksek dayanıklılık
 • Motorda herhangi bir fırçanın olmaması daha iyi performans göstermesine ve daha uzun süre dayanabilmesini sağlar. Ayrıca, ekstra olarak Arçelik & Beko bu motor için 10 yıllık garanti verir.
 • Daha düşük gürültü seviyeleri
 • Fırçasız bir motor olduğundan, çalışırken daha az sürtünme olacak ve size daha sessiz bir cihaz sağlayacaktır.

İnverter klima nedir? sorusunu yanıtladık. Peki invertör nedir? Gelin bu güç elektroniği devresini yakından inceleyelim…

İNVERTÖR NEDİR?

Inverter’in Türkçe anlamı invertördür. İnvertörler, herhangi bir DC kaynaktan gerilim alır ve işler, işlediği gerilimi sabit ya da değişken frekanslı AC gerilimi elde etmek için kullanır. İnvertör için bir nevi güç elektroniği devresi de denebilir.

Elektriksel bir güç dönüştürme elemanı olarak tanımlanabilen invertör, güç dönüştürücü ya da evirici olarak da adlandırılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan inverter kelimesi ise invertörün ingilizcedeki karşılığıdır. İnvertörler, herhangi bir DC kaynaktan aldığı gerilimi işleyerek, sabit veya değişken genlik ve frekanslı AC gerilim elde etmek için kullanılan güç elektroniği devreleridir.

Güç elektroniğinin temel devrelerinden olan invertörler, günümüzde bilgisayarlarda kullanılan küçük güç kaynaklarından elektrik dağıtım sistemlerine güç veren büyük sistemlere kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

İnvertör istenilen gerilim, güç veya frekans değerlerinde AC akım elde edilmesini sağlar. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretmek için, araba, tekne ya da kamp alanı gibi mobil ortamlarda çalıştırılabilmesi için televizyonlarda, aydınlatma lambalarında invertör kullanılmaktadır.

Özellikle rüzgar ve güneş enerji sistemlerinden elde edilen enerjinin kullanıma uygun hale getirilmesi için daha kaliteli ve stabil çalışan, daha fazla özelliğe sahip invertör çeşitleri üretilmektedir. Mikroişlemci veya düşük voltaj kontrollü, alarma ve uyarı çıkışlarına sahip, aşırı yük korumalı, statik regülasyona sahip invertörler (inverter) üreticiler tarafından piyasaya sunulmaktadır. Kalkış akımları olmadığı için şebekeye zarar vermeyen invertörler minimum ve maksimum aralıklarda çalışırlar.

İNVERTÖR NERELERDE KULLANILIR?

İnvertörün kullanılma amacı; sistemdeki kesintileri, dalgalanmaları, dengesizlikleri, harmonikleri vb. önlenerek sistemin daha etkin ve verimli şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Şebekeden gelen gerilim dalgalanmalarını, pikleri, fitre devresinden geçirerek temizleyen invertör cihazı bu etkilerden kaynaklanan motor, mekanik aksam hatalarını azaltır; bu parçaların tamir, bakım maliyetlerini en aza indirir ve ömürlerini uzatır. Ayrıca, invertör reaktif enerjiyi azaltarak tasarruf sağlanmasına imkan verir.

Elektriksel bir güç dönüştürme elemanı olarak tanımlanabilecek invertör, güç dönüştürücü ya da evirici, günümüzde bilgisayarlarda kullanılan küçük güç kaynaklarından elektrik dağıtım sistemlerine güç veren büyük sistemlere kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır. İnvertör yardımı ile televizyonlar, aydınlatma lambaları, bilgisayar, matkap, elektrikli süpürge gibi elektronik aletlerde kullanılır.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Klima bakımı nasıl yapılır? Bakım yapılmazsa ne olur?

Klima alırken dikkat edilmesi gereken noktalar