Hayallere eşlik eden lavanta

0

Gözlerinizi kapatın ve eflatundan mora uzanan uçsuz bucaksız lavanta tarlalarında olduğunuzu hayal edin. Lavanta desenleri ve dingin lila tonlarıyla, yaşam alanlarında bir provans yolculuğu başlasın.

Lavanta mı, lavandin mi?
– Saf lavanta epidemik bir bitki. Yalnızca Fransa Provans’ın dağlarında deniz seviyesinden 800 m yukarısında yetişiyor. Lavandin ise dünyanın her tarafında yetişiyor ve lavandin saf lavantanın etkisine sahip değil.
– Saf lavanta üretmek için tohum ekmek gerekiyor, dolayısıyla her bitki özgün ve birbirinden farklı oluyor, lavandin için ise bitkiyi toprağa dikmeniz yeterli.

Mutfak aksesuarları, evmanya.com
Çift kişilik pike, LCW Home.
dunelm.com

Ruhunda samimiyet var
Fransa’nın güney kıyıları Provans bölgesine ait olan bu bitki, tıpkı bölgenin adını vermiş olduğu provans
dekorasyon stili gibi ruhunda samimiyet ve doğallığı barındırıyor. Mutfakta davetkar bir atmosfer için
ideal bir tema.

Kokular ile değiştirin
Bilimsel araştırmalar, sakinleştirici etkisi ile birçok derde deva olan lavantanın aynı zamanda doğal bir antiseptik ve antibakteriyel olduğunu söylüyor.

İpucu
Lila renk değeri olarak içinde mavilik barındırdığından ve aynı zamanda mavi ile komşu renk olduğu için dekore ederken bu renklerdeki aksesuar ya da tekstilleri bir arada kullanarak armonik bir görünüm elde
edebilirsiniz.

4 mevsim lavanta
Kurutulmuş lavantalardan çelenk yapabilir, lavanta temasını dört mevsim devam ettirebilirsiniz.

Cam bardak, Lav.

Lavanta ile süsleyin

Malzemeler: Cam vazo • Mum • 15 sap lavanta • Tuz ya da dekoratif taş veya kum • Makas • Kenevir ip
Yapılışı: Vazonun ölçüsüne göre sap lavantaları kısaltın. Vazonun etrafına kenevir ipi dolayın. Lavantaları tek tek verev bir şekilde ipten geçirin. Dilerseniz silikon tabancası ile lavantaları sabitleyebilirsiniz. Vazonun içine dekoratif taş, kum ya da evde elinizin altında kolay bulunabileceği için tuz koyun. Mumu yerleştirin. Lavanta mumluğunuz hazır.

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.