Saksıda gül bakımı nasıl yapılır?

0

saksıda-gül-bakımı

Saksıda gül bakımı ile ilgili en önemli püf noktaları, sulaması ve çoğaltılması ile ilgili tüm detayları ele aldık. Saksıda gül bakımı için Naz Irmak Saf (Bitkili Evim) püf noktalarıyla sizler için anlatıyor.

SAKSIDA GÜL BAKIMI NASIL OLMALI? *

Gül bakımını evde yapmak istiyorsanız derin ve geniş bir saksı tercih etmelisiniz. Ayrıca drenajı iyi olan yani hava deliklerine sahip bir saksı kullanmalısınız.

Saksı değişimi yaz döneminde iki yılda bir olmalıdır. Gül yetiştirmek için toprağın killi ve gübreli olması gerekir. Toprağını ilkbahar ya da sonbaharda değiştirebilirsiniz.

Gül bitkisi hava akımından, farklı cisme temastan, aşırı sıcak-soğuk ortamlardan hemen etkilenir. Bu tür ortamlarda bakılmamalıdır.

Saksıda gül bakımı

GÜL YETİŞTİRİRKEN GÜNEŞE OLAN KONUMUNA DİKKAT EDİN

Tomurcuk verdiği dönemlerde güneşten gün içinde 5-6 saat faydalanması gerekir. Böylece tomurcuklar sağlıklı bir şekilde çiçeklerini açar.

Gülün hemen yanında çıkan otlar düzenli olarak temizlenmelidir. Temizlenmezse bitki gelişimini etkileyen sonuçlar doğurur.

Bitkinize düzenli olarak yılda bir defa vitamin takviyesi yaparak bağışıklığını kuvvetlendirmeyi ihmal etmeyin.

SAKSIDA GÜL NASIL SULANIR? *

Gül bitkisinin sulaması toprak nemi kontrol edilerek yapılır. Toprak eşit şekilde ıslanacak şekilde sulanmalı, fazla su mutlaka dökülmelidir. Oda sıcaklığında bekletilmiş su ile sulanmalıdır.

Yazın günde iki defa, kışın ise daha seyrek sulanmalıdır. Kışın bulunacağı ortamın sıcaklığı 12 derece altına düşmemelidir. Güller aşırı suyu ve güneş altında sulanmayı sevmez.

Saksıda gül bakımı

SAKSIDA GÜL NASIL ÇOĞALTILIR? *

Güller dört yöntemle çoğaltılır. Tohum, çelik, aşı ve kökten ayırma yöntemleridir.

Tohumla çoğaltılmasından hemen sonuç alınmaz. Tohumu sert olduğu için ekildiği yıl hemen çimlenmez. Nemlendirilmiş pamuk veya yosun içerisinde tohumları dinlendirebilirsiniz. Islah çalışmalarında tohum yöntemi kullanılır.

ÇELİKLE GÜL ÇOĞALTMA *

Çelikle çoğaltma yöntemi en çok kullanılan yöntemdir. Kasım ayından Mart ayı sonuna kadar uygulanabilir. Sağlıklı bir gülden çelik alınıp ucu hormana batırılır. 21 derece sıcaklıktaki bir ortamda perlitli ya da kumlu bir toprağa belli aralıklarla dikilir. Köklenme süreci yaklaşık 2 ay kadardır. Kök gözlendikten sonra yeni bir saksıya dikilmelidir.

Aşı yöntemiyle kesin sonuçlar elde edilir.

Bir de kökten ayırma yöntemi vardır. Köklerden ayrılan bitki hemen yeni saksıya dikilmelidir.

ÇİÇEK BAKIMI, SULANMASI VE ÇOĞALTILMASINA DAİR HER ŞEY

Bitki bakımları, çiçek yetiştirirken dikkat edilmesi gereken püf noktalar, bahe dekorasyonu, balkon dekorasyonu ve daha pek çok bilgiye “Bahçe” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

ALOE VERA BİTKİSİ BAKIMI

EVDE DİFENBAHYA BAKIMI

Evde Difenbahya bakımı, sulaması ve püf noktaları için ilgili haberimize bakabilirsiniz:

DİFENBAHYA BAKIMI

EVLERDE YENİ TREND İÇ MEKAN AĞAÇLARI

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.