Saksıda lavanta bakımı nasıl yapılır

Saksıda lavanta bakımı nasıl yapılır? Lavanta saksıda yetişir mi?

Evde saksıda lavanta bakımı yapmak için verimli bir toprak, ideal bir saksı ve kaliteli bir tohuma ihtiyacınız olacaktır.

LAVANTA NE ZAMAN EKİLİR?

Lavanta güneşi çok sevdiği için güneşli bir ortamda bakımı sağlanmalıdır. Mart-Mayıs ayları arasında dikimi gerçekleştirilmelidir.

LAVANTA NE ZAMAN ÇİÇEK AÇAR?

Lavanta Haziran ve Temmuz aylarında çiçeklerini açar.

Saksıda lavanta

SAKSIDA LAVANTA BAKIMI

Çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Sadece toprakla buluştuğunda ilk suyunu vermek çok önemlidir. Lavanta ekimi için toprağın pH seviyesinin 6-8.5 arasında olması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Toprağın nemli olması ve ayrıca asit dengesi bitkinin gelişiminde büyük rol oynamaktadır.

Saksıda lavanta bakımı için saksı boyutunu büyük seçmek gerekir. Çünkü kökleri uzun olduğu için derin olmayan saksıda iyi gelişim gösteremeyecektir.

Lavanta nasıl ekilir

LAVANTA TOHUMU DİKERKEN DİKKAT

Kaliteli tohumdan yetiştirecekseniz toprağın iyi havalandırılmış olması ve mineral yönünden zengin olması gerekir.  Soğuk iklim sevmediği için toprağı sıcak iklimli yerlerden tercih etmekte önemlidir. Tohumların sağlıklı gelişebilmesi için saksıda çıkan yabani otlar mutlaka temizlenmelidir. Kökleri ve yaprakları geniş olan lavanta, ekim sırasında çevresinde biraz boşluk ister. Tohumları ise en az 3 cm derine yerleştirmelisiniz.

LAVANTA EVDE NASIL YETİŞTİRİLİR?

Ev içerisinde güneşin bol olduğu, aydınlık bir ortamda bakım sağlanmalıdır. Çok nemli toprak sevmediği için belli periyotlarla sulama yapabilirsiniz.Haftada iki defa bir kahve fincanı kadar su verebilirsiniz. Yılda 1 defa olacak şekilde ya ilkbaharda ya da sonbaharda saksı ve toprağı yenileyebilirsiniz.

Aralık ayı sonları veya mart başında lavantanın tepesinde kalan yaprakları keserek daha gür çiçeklerin oluşmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle tüm oksijen köklere kadar inecektir ve bitki daha sağlıklı gelişmeye devam edecektir.

EYLÜL AYINDA LAVANTALARA ÖZEL İLGİ

Lavantaların çiçekleri toplandı. Kimi yaprak ve dallarda kurumalar
başladı. Bu bitkilerin yuvarlak ve düzgün görüntülerini korumaları
için senede iki kez budanmaları gerekir; biri eylül ayında diğeri ise martta.

 • Dalların yaklaşık yarısını yuvarlak form verecek şekilde budayın.
 • Budamaya en üst noktadan başlayıp aşağıya doğru kesin. Bu işlem
  için çit kesme makası uygun olur.
 • Eğer lavantanız uzun süre budanmamışsa, yeniden sürgün vermeyi
  sağlayacak olan odunsu dalların hemen üstündeki yeşil sürgünleri
  koruyarak sıkı budama uygulayın.

Önemli not: Lavantalar her sene iki kez budanırsa uzun seneler
biçimlerini koruyarak, haziranda çiçek vermeye başlar.

BAHÇEDEKİ LAVANTA NE SIKLIKLA BUDANIR?

Soru: Bahçemdeki lavantayı ne sıklıkla budamalıyım? Nasıl kesmeliyim? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cevap: Lavantalarınızda derin kesim yapmayın. Fazla kısaltmanız gerekirse kademeli olarak kesin. Fazla su verip aşırı gelişmesini sağlamayın. Çiçeklendiği zaman yatmasını engellemek için yanlardan destekleyin.

EVİNİZİN HER YERİNE LAVANTAYI TAŞIYABİLİRSİNİZ

İyi fikirlerle, sofranızdan banyonuza her köşeye güzel kokulu lavanta çiçeğini taşıyabilirsiniz.

 • Açık hava kahvaltılarınıza hasır bir vazonun içindeki lavantalar eşlik etsin.
 • Toz şeker ile lavantayı karıştırın, tatlılarınıza farklı bir lezzet kattığını göreceksiniz.
 • Kurutmak için astığınız lavantaları dekoratif olarak da kullanın.
 • Tel mumluğunuzun kenarlarından lavantaları geçirerek hoş bir görünüm yakalayın.
 • Misafir havlunuza bir demet lavantayı renkli bir kurdele ile bağlayın.
 • Hediye kutularını lavanta ile süsleyin.
 • Amerikan servisinizin üzerine iki dal lavanta yerleştirin.

LAVANTA MI, LAVADİN Mİ?

Gözlerinizi kapatın ve eflatundan mora uzanan uçsuz bucaksız lavanta tarlalarında olduğunuzu hayal edin. Lavanta desenleri ve dingin lila tonlarıyla, yaşam alanlarında bir provans yolculuğu başlasın.

– Saf lavanta endemik bir bitki. Yalnızca Fransa Provans’ın dağlarında deniz seviyesinden 800 m yukarısında yetişiyor. Lavandin ise dünyanın her tarafında yetişiyor ve lavandin saf lavantanın etkisine sahip değil.

– Saf lavanta üretmek için tohum ekmek gerekiyor, dolayısıyla her bitki özgün ve birbirinden farklı oluyor, lavandin için ise bitkiyi toprağa dikmeniz yeterli.

LAVANTANIN RUHUNDA SAMİMİYET VAR

Fransa’nın güney kıyıları Provans bölgesine ait olan bu bitki, tıpkı bölgenin adını vermiş olduğu provans dekorasyon stili gibi ruhunda samimiyet ve doğallığı barındırıyor. Mutfakta davetkar bir atmosfer için ideal bir tema.

Kokular ile değiştirin: Bilimsel araştırmalar, sakinleştirici etkisi ile birçok derde deva olan lavantanın aynı zamanda doğal bir antiseptik ve antibakteriyel olduğunu söylüyor.

İpucu: Lila renk değeri olarak içinde mavilik barındırdığından ve aynı zamanda mavi ile komşu renk olduğu için dekore ederken bu renklerdeki aksesuar ya da tekstilleri bir arada kullanarak armonik bir görünüm elde
edebilirsiniz.

4 mevsim lavanta: Kurutulmuş lavantalardan çelenk yapabilir, lavanta temasını dört mevsim devam ettirebilirsiniz.

LAVANTA İLE DEKORATİF MUMLUK

Cam bardak, Lav.

Malzemeler: Cam vazo • Mum • 15 sap lavanta • Tuz ya da dekoratif taş veya kum • Makas • Kenevir ip

Yapılışı: Vazonun ölçüsüne göre sap lavantaları kısaltın. Vazonun etrafına kenevir ipi dolayın. Lavantaları tek tek verev bir şekilde ipten geçirin. Dilerseniz silikon tabancası ile lavantaları sabitleyebilirsiniz. Vazonun içine dekoratif taş, kum ya da evde elinizin altında kolay bulunabileceği için tuz koyun. Mumu yerleştirin. Lavanta mumluğunuz hazır.

Saksıda gül bakımı nasıl yapılır?