Bird Of Paradise flowers vase in living room

Işığı yaymak ve odanızın güzel görünmesini sağlamak için pencerelerinize koyabileceğiniz 4 ev bitkisi

Mahremiyet ve gölge yaratan bu ilham verici ev bitkilerini seçerek yeşilliklerle güzel filtrelenmiş ışık efektleri yaratın.

Güneşli bir günde yapraklı bitki örtüsünün gölgesinde güneşlenmek yazın keyiflerinden biridir; fakat bu sadece dış mekanlarda geçerli değildir. Evde de gölgeye yönelik iç mekan bitkileriyle puslu benekli ışığın ve hafifçe serinletici etkilerinin tadını çıkarmak mümkündür.

Cumbalı pencereler, çatı aydınlatmaları veya güneşlenme odaları gibi geniş cam alanları olan yerlerde, stratejik olarak yerleştirilmiş bazı bitkiler kavurucu sıcağa karşı hoş bir dinlenme sağlayabilir.

Tropikal çeşitleri tercih ettiğinizde, sadece kapalı bir bahçe ormanı görünümü oluşturmakla kalmayacak, aynı zamanda sıcaklık ve doğal ışık altında da gelişeceklerdir.

1. SALON PALMİYESİ

Sahilde sallanan bir palmiye ağacının altında vakit geçirmeyi seviyor musunuz? Ayak parmaklarınızın arasına kum dolduramaz, ama evinizdeki bir okuma köşesinde bu havanın “tatilsiz” versiyonunu yaratmak mümkün.

Salon palmiyesi bakımı için tıklayın: Salon palmiyesi (rhapis) bakımı ve özellikleri

2. DRACAENA

Dracaenalar, iç mekanda güneş ışığının filtrelenmesine de yardımcı olabilen, uzun ve ince, dikenli yapraklara sahip bitkilerdir. Dracaena marginata gibi çeşitler, gölge oluşturmak için pencerelerin yanına veya aydınlık odalara yerleştirilebilir.

Bakım detayları için tıklayın: Dracaena marginata bakımı nasıl yapılır? Çiçek açar mı?

3. FICUS LYRATA (KEMAN YAPRAKLI KAUÇUK AĞACI)

Keman yapraklı incirler, görünüşleri için sevilebilirler, ancak bu muhteşem bitkilerin evde pratik kullanımları da vardır. Bir pencerenin yanına yerleştirilen uzun bir ağacın keman şeklindeki devasa yaprakları, günün önemli saatlerinde güneşin konumu değiştiğinde filtrelenmiş gölgeler sağlar.

Ficus Lyrata (Keman Yaprağı İncir) bakım detayları için tıklayın: Kauçuk çiçeği bakımı: Sulama, çoğaltma ve tüm püf noktalar

Keman yapraklı kauçuk ağacının yapraklarının kahverengiye dönmesinin 5 nedeni

4. CENNET KUŞU

Cennet Kuşu bitkisinin devasa yaprakları, arketipsel yaprak kanopisini sağlar. Ancak bu yemyeşil güneş perdesi etkisi, bir veya iki büyük bitkinin bulunduğu, ışık dolu bir iç mekanda yaratılabilir. Rahatlama hissi uyandırmak ve yaprakların altında uzanacak bir yer oluşturmak için bitkileri şezlongların arkasına veya yanına yerleştirebilirsiniz.

Bakım detayları için tıklayın: Starliçe bakımı nasıl yapılır? Cennet kuşu çiçeği nasıl çoğaltılır?