Eve renk katan saksı bitkileri nelerdir? İşte 6 çiçek önerisi

0

saksı bitkileri

Yaşam alanlarınız biraz renk mi istiyor? Bu saksı bitkilerini evinizin hemen her köşesi için seçebilirsiniz. Hem siz, hem mekanlarınız mutlu olsun!

YILBAŞI ÇİÇEĞİ BAKIMININ PÜF NOKTALARI *

(Schlumbergera x buckleyi) Modası geçmeyen, klasik bir süs bitkisidir. Yıl içinde birkaç kez çiçeklenme yapar, ama en çok kış başında çiçeklerini gösterir. Yapraklarının ucundaki renkli çiçekleri salkım salkım açar. Direkt güneş almayan aydınlık bir yere yerleştirin. Çok sıcak bir ortamda bulundurmayın. Düzenli sulayın.

FLAMİNGO ÇİÇEĞİ BAKIMININ PÜF NOKTALARI *

(Anthurium andraeanum) Kalp şeklindeki yaprak ve çiçekleriyle çok güzel görünür. Genellikle kırmızı renkte kocaman çiçekleri vardır. Beyaz, pembe, mor renkli çiçekleri olanlarına da rastlanır. Sıcak ve gölge, aynı zamanda nemli ortamları sever. Çiçeklerini kesmeye kıyabilirseniz vazoda da uzun süre dayanır.

Daha fazla bilgi için “Antoryum çiçeği bakımı nasıl yapılır? (Anthurium) yapraktan çoğalır mı?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

KALANŞO BAKIMININ PÜF NOKTALARI *

(Kalanchoe sp.) Minicik çiçekleri bir arada harika görünür. Rengarenk çiçekler açar. Bakımı kolaydır. Bol ışık alan, sıcak ortamlarda mutlu olur. İlkbahardan kışa kadar doğrudan güneş ışığı almayan, kış döneminde ise aydınlık bir yere yerleştirin. Oda sıcaklığının 12 derece altında olmamasına özen gösterin. Aşırı sulamayın.

Daha fazla bilgi için “Kalanşo çiçeği bakımında püf noktalar nelerdir? Kalanchoe nasıl ekilir?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

GUZMANYA BAKIMININ PÜF NOKTALARI *

(Guzmania lingulata) Kırmızı-turuncu çiçekleriyle tropik bir hava estirir. Göz alıcı çiçekleri altı aya kadar canlı kalabilir. Yarı gölge veya hafif güneşli yerleri sever. Doğrudan güneş ışığından korumalısınız. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk ona iyi gelmez. Yazın bulunduğu ortamın düzenli havalanmasını ister.

Daha fazla bilgi için “Guzmanya çiçeği nasıl dikilir? Bakımı, sulaması ve çoğaltılması” yazımızı inceleyebilirsiniz.

BARIŞ ÇİÇEĞİ BAKIMININ PÜF NOKTALARI *

(Spathiphyllum wallisii) Büyük yeşil yaprakları evde tropik bir etki yaratır. Beyaz çiçekleri çok dekoratiftir. Uzun ömürlü bir bitkidir. Bakımı kolaydır. En çok çiçeklenmeyi yazın yapar, ama dört mevsim çiçek açabilir. Fazla ışığa ve suya ihtiyacı yoktur. Toprağı kurudukça sulamanız yeterli olacaktır.

Daha fazla bilgi için “Barış çiçeği bakımı nasıl olmalı? (Spatifilyum, Yelken Çiçeği) saksı değişimi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

GLOKSİNYA BAKIMININ PÜF NOKTALARI *

(Sinniga speciosa) Pembeden beyaza, kırmızıdan mora, yalınkat ya da katmerli, gösterişli çiçekler açar. Ekstra bakım istemez. Afrika menekşesinin yetiştiği ortamlar onun için de idealdir. Toprağını nemli kalacak şekilde sulayın. Kışın ise aşırı sulamadan kaçının. Suyun yapraklarına gelmemesine dikkat edin.

Salon bitkileri nelerdir? En popüler 10 iç mekan bitkisi

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.