Büyük evden küçük eve taşınmak

Büyük evden küçük eve taşınmak: Metrekareye göre evi küçültün

Büyük evden küçük eve taşınmak beraberinde bazı zorlukları getirir. Ev değiştirirken küçülen, genişleyen ya da olduğu gibi kalan metrekarelere adapte olmak için yapmanız gereken, derlenip toplanmak ve yeni bir düzene girmek.

BÜYÜK EVDEN KÜÇÜK EVE TAŞINMAK

Büyük evden küçük eve taşınmak
Ikea.

Daimi bir kiracı olma ve sürekli ev değiştirme durumunuz varsa daha geniş, daha dar ya da aynı metrekaredeki bir eve yerleşirken fazla eşyaların karmaşa yarattığına ve hayatınızı zenginleştirmek yerine kısıtladığına tanık olursunuz. “Sahip olduğunuz şeyler sonunda size sahip olur” sözü aslında bu konuyu çok güzel özetliyor. Daha küçük bir evde yaşarken gerçekten neyin önemli olduğuna karar vermek gerekir.

Daha büyük bir evi doldurmak için çok şeye ihtiyaç olduğunu hissedebilirsiniz. Bir tüketim toplumunda yaşadığımızı unutmadan davranabilmekse, o kadar da kolay olmayabiliyor. Eşyalardan çok insana odaklanarak minimalizme kucak açmak gerektiğini unutmayın.

TAŞINMADAN 90 GÜN ÖNCESİ

Büyük evden küçük eve taşınmaya karar verdiğinizde yeni eve götürmeyeceğiniz şeyleri ayıklama ve atma işini son haftalara bırakmayın. Bu işe üç hafta önce başlayın ve son haftadan önce bitirmeye çalışın.

Üç odalı bir evden iki odalı bir eve taşınıyorsanız üç yatak, üç şifoniyer ve üç abajur taşımak sizce doğru mu? Çünkü büyük mobilyaları taşımak maliyeti artırır. Hele de koyacak yer yoksa, boşuna masraf edersiniz. Önce mobilyaları ve diğer büyük eşyaları planlayın. Yaşam alanları küçüldüğünde işler karmaşık hale gelebilir. Mesela 150 m2’den 100 m2’ye geçiyorsanız yatak odası mobilyalarına ihtiyaç olabilir. Ama bütün oturma veya yemek odası mobilyaları sığmayabilir.

Yeni evin kat planını inceleyin, ölçün. Masa, sandalye, kanepe ve koltukları yerleştireceğiniz yere karar verin. Mesela kahvaltı masası veya salonda pufunuz için yer olmayabilir. Kullanılmış mobilyaları bağışlayabileceğiniz çok yer var.

KALANLAR VE GİDENLER

Büyük evden küçük eve taşınmak
Kumaş ayakkabı dolabı, Tchibo.

Aynı mahallede farklı bir eve geçiyorsanız temizlik malzemeleri ve ufak gereçleri kutuya doldurup götürebilirsiniz. Ayrıca eşyaları toplarken saklanacaklar, satılacaklar, bağışlanacaklar ve atılacaklar olarak dört gruba ayırın. Eşyaları satmak istiyorsanız taşınmadan birkaç hafta önce başlayın. Ürünleri fotoğraflayın, özelliklerini listeleyin ve sitelere yükleyin. Eski evden getirdiğiniz ve hala açılmadan duran kolileri hiç açmadıysanız zaten hiç ihtiyacınız olmamış demektir, bu yüzden yeniden taşımayın.

HER ŞEY DİJİTALLEŞEBİLİR Mİ?

Vergi, emlak evrakları, faturalar… Hepsi önemli ama dosyalarca kağıt saklamak ve oradan oraya taşımak zahmetli. Önemli olanları tarayın ve kalanını geri dönüştürün. Eski CD’ler, DVD’ler ve fotoğraflar bulut sistemi gibi özel uygulamalar ile dijital ortamda saklanabiliyor. Ayrıca sabit sürücüye de kaydedebilirsiniz. Doğum belgesi ve sosyal güvenlik gibi çok önemli evrakları aradığınızda bulmak için tek bir klasörde toplayın.

ÖNCELİK FONKSİYONELLİK

Büyük evden küçük eve taşınmak
Seyrek, modüler sistemde kitaplık ve TV ünitesi bir arada çözümleniyor. Ayrıca dolap, çekmece, raf bölmesi ve bardaklık gibi seçenekler de eklenerek kullanım amacına göre tasarlanabiliyor, Hamm.

Arada sırada gelen yatılı misafirleriniz olabilir. Ancak fazladan bir yatak odası size yük getiriyorsa, bu tarz nadir ihtiyaçlar için çok işlevli mobilyalar tercih edin. Alan ne kadar küçükse, her şey o kadar fazla işlev görmeli mantığından hareket edin. Katlanabilir yer minderi/puf veya yataklı kanepeler işlevsel bir yaşam alanı sağlar. Üstelik iki yerine tek bir mobilya satın almak sadece yerden değil bütçeden de tasarruf sağlar.

DİKEYDE KULLANIM ALANLARI OLUŞTURUN

Büyük evden küçük eve taşınmak konusunda kullanım alanlarını değerlendirmek de önemlidir. Alanları maksimize etmenin yollarını arayın. Mesela eni geniş bir şifoniyer yerine dikeyde yüksek çekmeceli bir model odada daha çok alan açar. Kanepe önünde düz bir sehpa yerine saklama üniteli bir puf sehpa görevi de görür. Eğer evdeki yatay alanlar tükendiyse yan yana eklendiğinde uzayabilen veya bölünerek farklı şekilde de kullanılan raf üniteleri, üst üste konarak uzayabilen kutular gibi dikeyde depolama alanları oluşturun.

BENZER BÜYÜKLÜKTEKİ ÜRÜNLERE BİR KURAL GETİRİN

Fazla eşya birikmesi küçük bir evi daha da küçük hissetmenize neden olur. Üstelik dağınıklık ertelendikçe bir hastalık gibi yayılır, gözünüzde büyür ve işin içinden daha da çıkılmaz bir duruma gelebilir. Bunu önlemek için benzer büyüklükteki ürünlere bir kural getirebilirsiniz. Yani her yeni almanız gereken bir şey için evden aynı büyüklükte başka bir şeyi çıkarın. Ayrıca evde kullanılmayan, biriken şeyleri satmak, bağışlamak ya da geri dönüştürmek için kendinize bir dönem belirleyin. Mesela her yıl nisan ya da ekim ayında bir temizlik çok işe yarar. Hayatınızda ne kadar az şey olursa, o kadar az stres yaşarsınız. Tüm bunlar daha az tüketim, daha çok tasarruf ve daha mutlu yaşam gibi güzel bir döngü oluşturur.

BU BASİT KURALLARA DİKKAT EDİN

Büyük evden küçük eve taşınmak için dikkat edilmesi gereken birkaç detay var.

Depolarken: Bir zamanlar sevdiğiniz ama artık kullanmadığınız veya belki bir gün kullanırım diye yıllarca sakladığınız şeylere takılıp kalmayın. Kullanmadığınız süre bir yılı geçtiyse ondan vazgeçmenin de zamanı gelmiştir.

Alan açarken: Prensibimiz dikey alanı asla boşa harcama ve mümkünse yatak, kanepe veya büfe altı gibi yatay alanlarda da depolama seçenekleri kullan.

Kiralık depolar: Yeni ve daha küçük bir eve taşınırken daha ileride kullanmayı planladıklarınız kiralık bir depoda saklanabilir. Ama artık kullanmadığınız ve fakat duygusal bağınızı olan eşyaları arkadaşınıza veya aile üyenize vermeyi düşünün.

Taşınmadan önce yapılacaklar listesi ve yeni eve alışmanın yolları

Taşınırken bitkileriniz zarar görmesin! Çiçekleri korumanın yolları

Adres değişikliği nasıl yapılır? E-devlet ve Nüfus Müdürlüğü’nden