Kalanşo çiçeği bakımında püf noktalar nelerdir? Kalanchoe nasıl ekilir?

0

Kalanchoe-Calandiva

Kalanchoe bitkisi Türkçe’de bilinen adıyla ‘Kalanşo’ renkli çiçekleriyle mevsimin en sevilen bitkileri arasında yer alıyor. Kalanşo bitkisinin bakımı hakkındaki tüm püf noktalarını Naz Irmak Saf (Bitkili Evim) aracılığıyla sizlere sunuyoruz.

Kalanşo bakımı

KALANŞO ÇİÇEĞİ BAKIMINDA PÜF NOKTALAR *

Kalanşo bitkisi (Kalanchoe) turuncu, pembe, beyaz, sarı gibi renkte açan çiçekleriyle evlere yakışan en güzel bitkilerden biridir. Sukulent ailesine aittir. Bakımı çok kolay olmakla birlikte yinede dikkat edilmesi gereken bazı noktalar söz konusudur.

Aydınlık ve havadar ortamları çok sever. Eğer ev içerisinde bakacaksanız mutlaka düzenli havalandırılan bir oda tercih etmelisiniz. Ayrıca ısıtıcı kaynaklardan uzak bir noktada bakmalısınız (kalorifer, soba gibi). Aydınlık ortam olarak filtrelenmiş gün ışığı tercih etmelisiniz.

Kalanchoe-Calandiva
Kalanchoe-Calandiva

SICAKLARDAN HOŞLANMAZ *

Kalanşo çiçeklerini sonbahardan ilkbahara kadar açar. Fakat yazın çiçek açmaya bir süre ara verir. Sıcaklardan hoşlanmayan bir bitkidir.

Düzenli sulama yapmanız ve kuruyan çiçekleri budamanız bitkinin sağlıklı gelişimi açısından çok önemlidir.

Çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda bakım yapıldığında bitkiyi kaybetmeniz söz konusu olabilir.

Bağışıklığı düşük bir bitkidir. Bu nedenle kısa sürede unlu bit gibi hastalıklara yakalanmaya müsaittir. Eğer bitkiniz hastalanırsa mutlaka bitki saksıdan çıkartılmalı ve köklerinde var olan eski toprak temizlenmelidir. Gözle görülen yerler pamuk yardımıyla temizlenmeli ve bitkiye arap sabunlu su hazırlanıp bir püskürtücü yardımıyla sıkılmalıdır. Yeni saksıda yeni toprakla dikimi gerçekleştirilmeli ve toprağın en üstüne toz tarçın serpilimelidir.

KALANŞO ÇİÇEĞİ EKİMİ VE ÇOĞALTILMASI *

Kalanşoyu çoğaltmak çok basittir. Herhangi bir dalını koparıp tekrar toprağa dikmeniz yeterlidir.

KALANCHOE SİNEKLENMESİ *

Kalanşo sineklendi ve ne yapacağınızı mı düşünüyorsunuz? Öncelikle kalanşo sineklenmesi sık rastlanan bir durum. Böyle bir durumda asıl sorun topraktaki beyaz canlılardan kaynaklıdır. Bitkiyi topraktan çıkarıp toprakları iyice silkeleyin ve kökleri yıkayarak kurumaya bırakın. Bitkinin herhangi bir yerinde başka zararlı canlının olmamasına dikkat edin. Fırça ile bu canlıları uzaklaştırabilirsiniz. Daha sonra farklı toprak ve saksı ile yeniden dikin.

KALANŞO TOPRAĞI NEDEN KÜFLENİR? *

Kalanşo toprağı küflendiyse sorun fazla su vermeniz ya da çiçeğin toprağının güneş görmeyen bir alanda olduğu anlamına gelir. Çiçek fazla ıslak bir topraktaysa, kökleri çürümeden toprağı değiştirilmelidir.

ÇİÇEK BAKIMI VE BAHÇE DEKORASYONU FİKİRLERİ

Bitkilerinizin bakımı ile ilgili tüm detayları, püf noktaları, bakımı,sulaması ve çoğaltılmasına dair her şeyi “Bahçe” sayfamızdan bulabilirsiniz. Aynı zamanda bahçe ve balkon dekorasyonuna ilişkin pratik fikirler de sizleri bekliyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.