Pencere temizliği nasıl yapılır? Camlar pırıl pırıl olsun

Pencere temizliği nasıl yapılır? Camların pırıl pırıl olması için birkaç püf nokta var. Yazımızdan bu püf noktaları öğrenebilirsiniz. İsterseniz Bulaşık makinesi parlatıcısı ile camlar pırıl pırıl olsun!yazımızdan farklı önerilere de göz atabilirsiniz.

Pencereler evlerin güneş, havalandırma ve ışık kaynağı olduğu için önemli bir konumda bulunuyor. Bu nedenle pencere temizliği ve bakımı da son derece önemli hale geliyor. Güneş ışığından en iyi şekilde faydalanmak ve eve giren temiz havanın kalitesini arttırmak açısından pencere temizliğine özen göstermek gerekiyor. Pencere temizliği yapılırken kullanılan birçok yöntem bulunuyor. Geleneksel temizleme yöntemlerinin yanı sıra pencere temizliği için üretilen çeşitli temizlik malzemeleri ya da araç gereçleri de pencere temizlemede kullanılıyor.

Geçmişten günümüze pencere temizliğine çok önem verilmesinin bir sonucu olan bu yöntemler, deneme yanılma yoluyla ya da insanların taleplerine göre ortaya çıkan yöntemler olmasıyla öne çıkıyor. Bu yöntemler incelendiğinde pencere temizliğinin en etkili şekilde nasıl yapılabileceği ile ilgili birçok ipucu bulmamıza da olanak tanıyor. Buna göre güneş ışığından ve temiz havadan en iyi şekilde yararlanmak için pencere çerçevelerinin ve camlarının iz kalmayacak şekilde temizlenmesi önem taşıyor. 

PENCERE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Öncelikle pencere temizliğinden önce perde ve iç mekan temizliğinin yapılması gerekiyor. Çünkü yeni temizlenen pencereye kirli perdelerden veya tozlu bir odadan tekrar kir ya da toz bulaşabiliyor. Bu nedenle etkili bir pencere temizliği için öncelikle iç mekanın daha sonra da perdelerin temiz olması gerekiyor. Bunun için öncelikle perdeleri çıkarıp yıkarken bu sırada da iç mekanın süpürülmesi, silinmesi ve tozunun alınması gerekiyor. Daha sonra silinecek olan pencerenin çerçevelerinin ve kollarının herhangi bir sprey ya da deterjanlı suyla temizlenmesi gerekiyor.

Sonrasında pencere camlarının temizliğine geçiliyor. Bunun için pamuklanmayan mikrofiber bezler ya da gazete, kese kağıdı gibi araçlar kullanılıyor. Mikrofiber bez kullanımlarında bir ıslak bir de kuru olmak üzere iki bezin kullanılması pencere temizliğinin daha mükemmel hale getirilmesi açısından önemli rol oynuyor. Önce deterjanlı suyla silinen camların bekletilmeden kuru bezle silinmesi camların parlaması ve üzerinde su izi kalmaması açısından son derece önemli bir yöntem olarak biliniyor. Kuru bez yerine gazete veya kese kağıdı kullananların yorumlarına bakıldığında bu geleneksel yöntemin de son derece etkili olduğu göze çarpıyor.

Kolay Pencere Temizleme Yolları

pencere-temizliği-nasıl yapılır

Pencere temizliği yorucu bir ev işi olmasıyla biliniyor. Bu nedenle bu ev işini kolay ve etkili şekilde yapmak önemli hale geliyor. Kolay pencere temizliği sıklıkla araştırılan konulardan biri olarak biliniyor. Bu zorlu ev işini kolay hale getirmek için uygulanabilecek bazı yöntemler şöyle sıralanabilir;

  • Öncelikle geleneksel yöntem olan gazete kağıdı ile silinen pencereler parlak ve temiz camlar için önerilen yöntemler arasında bulunuyor. Islak bezle silinen cam hemen gazete kağıdıyla kurulandığında ortaya göz alıcı parlaklıkta camlar çıkabiliyor.
  • Bunun yanında daha parlak camlara sahip olmak için temizleme suyunuza damlatacağınız birkaç damla sirke de son derece işlevsel ve muhteşem sonuçlar doğurabiliyor. Ayrıca mikropların etkisiz hale getirilmesinde de sirke, pencere temizliğini kolaylaştırmasıyla öne çıkıyor.
  • Pencere temizliğini kolaylaştıracak bir diğer yöntem de pencere temizlediğiniz suya şampuan eklemek olarak karşımıza çıkıyor. Şampuan kremsi yapısıyla pencere ve camların parlaklık kazanmasında etkili oluyor ve pencere temizliğini de kolaylaştırıyor.
  • Bunun yanında cam silinen suya bir miktar arap sabunu ve karbonat eklemek de etkili bir cam temizleme yöntemi olarak biliniyor.
  • Ayrıca cam silmek için üretilen çeşitli aparatlar da kolay pencere temizliğinde adından söz ettiren yöntemler arasında bulunuyor.
  • Yine camlarınızın parlaması için bulaşık makinesi parlatıcısı ve yumuşatıcılardan yararlanabilirsiniz. Cam temizlediğiniz suya ekleyeceğiniz parlatıcı veya yumuşatıcı pırıl pırıl camlara sahip olmanıza olanak tanıyor.

Pencere temizliği nasıl yapılır? sorusunun yanıtı bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımızdan farklı konularda püf noktalara da ulaşabilirsiniz.

Cam tavan temizliği nasıl yapılır?

Sorunsuz çalışan, pırıl pırıl bir duş için yapılması gerekenler

Duş başlığı nasıl temizlenir? Mikrop yayıyor olabilir!