Evde her alanda tasarruf

Yaşamımıza iyice nüfus eden ve her anlamda tasarruf ettiren ürünlerle bahçeden depoya, salondan banyoya evde daha  az para harcıyoruz. 2013 kışında ev tasarrufu rehberiniz hazır!

DIŞARIDAKİ MEKANLAR

Evin tasarrufa en elverişli alanları dış mekanlar. Bahçe ve balkonda aydınlatma, hatta ağaçlar bile enerji tasarrufuna katkı sağlıyor.

Aydınlatma
Tasarruf noktanızı veranda, ana giriş kapısı ve posta kutusu aydınlatmalarına koyarak başlayabilirsiniz. Veranda aydınlatmalarında kompakt floresan ampuller kullanarak çevre kirliliğini de önlemiş olursunuz. Ayrıca şarjlı pille çalışan veya hareket sensörlü ya da fotoselli posta ve kapı üstü aydınlatmaları sadece akşam biri geldiğinde ya da istenmeyen bir hareket olduğunda yanacağından ve gündüz sönük olduğundan fazla enerji tüketmez.

%40 enerji tasarruflu 
Archilede aydınlatma, Tepta
.

Dış mekan aydınlatma sistemlerinde 
enerji verimliliği sağlayan 
Astronomik Zaman Saati, Viko. 

Garaj varsa?
Eğer özel ya da genel kullanıma açık bir garajınız varsa aracınızı haftada sadece iki gün garajda bırakarak işlerinizi bisiklet veya toplu taşıma araçlarıyla çözümlerseniz yılda ortalama 600-700 gr karbondioksit salınımını engellemiş olursunuz. Üstelik bu sadece doğayı korumaz, cebinize ve aile bütçenize de tasarruf ettirir.

Günde ortalama 8 litre benzin tüketen bir araç için (Ortalama tutarlar baz alınmıştır)
Kasko 1.500 TL.
Zorunlu maliyet sigortası 300 TL.
MTV 600 TL.
Yakıt tüketim 4.230 TL.
Toplam tasarruf 6.630 TL./yıl ve 550 TL./ay

Kapı altı süpürgeliği
Kış aylarında evde ısı kaybının en büyük sebebi kapı altı veya pencere kenarlarında oluşan hava kaçaklarıdır. Genellikle doğrudan dışarıya açılan kapıların altında meydana gelen bu hava kaçışını önlemek için kapı altına ve eşiğe hatta gerektiğinde kenarlara geçeceğiniz ince izolasyon süpürgelikleri ev içi ısısının kaçmasını engeller ve bu da ısınma maliyetlerini düşürür.

~SALON

Evde arkadaşlarla kaliteli zaman geçirmek için toplandığımız salon, pratik birkaç öneriyle tasarruf edeceğiniz ve enerjiyi daha verimli kullanabileceğiniz bir mekan.

Abajurlar
Masa lambası ve lambaderler salonda en sık kullanılan aydınlatma elemanları. Enerji tasarruflu ampullerden sarı ve yumuşak ışık yayanları salonda kullanabilirsiniz. Beyaz ışık yayanlarsa soğuk bir atmosfer yaratacağından tercih etmeyin. Ampul satın alırken üzerinde enerji tasarrufu ibaresine dikkat edin.

Enerji tassarfulu LED ampul, Philips.

Ev sinema sistemi
Elektronik cihazlar günlük tüketimin %15’ini oluşturuyor ve kapalı olduklarında bile enerji harcıyor. Son yıllarda gelişen teknoloji ile saat veya kontrol paneli açık olduğunda dahi enerjiyi kesen ve tasarruf eden ürünler bulabileceksiniz.

 Eco Setting” tuşuyla enerji tüketimini azaltarak fatura miktarını düşürüyorsunuz, Sony.

Elektrik anahtar prizleri
Anahtar ve prizleri kullanmadığınızda kapalı tutun.

Enerji kesme düğmeli Enerji korumalı anahtar, Elbi.
üçlü fiş, Hakelsan.

Pencereler:
Kış aylarında dışarıdaki soğuk havanın içeri girmesini önlemek için ekstra bir bariyer sağlamalısınız. Mevcut pencereleri macunlayarak, ziftleyerek, izolasyon bandıyla ekstra yalıtım yapabilir ya da komple ısıcamla yenileyebilirsiniz. Unutmayın binalardaki ısı kayıplarının yaklaşık %30’u yalıtımsız pencerelerden kaynaklanıyor.

Isıcam Sinerji” ısı kontrol kaplamalı cam sayesinde kayıpları %50 azaltıyor, “Isıcam Konfor” ise ek olarak güneş ısısı girişini %40 azaltarak, kışın yakıt, yazın da klimadan tasarruf sağlıyor, Trakya Cam.

~YEMEK ODASI

Yemek odasında aydınlatma, ısıtma sistemi ve kapı, pencere gibi enerji tasarrufu yapabileceğiniz pek çok nokta var.

Aydınlatmalar
Geleneksel avizeler ve sarkıtlar gibi birçok ışık kaynağı yüksek wattlı donanıma sahiptir ve fazla enerji tüketir. Satın alırken tercihinizi TSE belgeli ve tasarruflu olan modellerden yana kullanın. Parlak ve sıcak ışık yayan tasarruflu ampuller yaklaşık yüzde 75 daha az enerji kullanarak ve yüzde 75 daha az ısı yayarak standart aydınlatmalardan 10 kat daha uzun süre dayanır.

Tasarruflu dekoratif ampul.

Evde enerjiden tasarruf merkezi kumanda paneli,
 Schneider Electric. 


Sürgü kapılar
Evde sürgü kapılarınızı zaman zaman macunlayın ya da bantlayın. Eğer yenileme imkanınız varsa tercihinizi çift camlı veya çift hava bölmeli olanlardan yana kullanabilirsiniz. Böylece odada konforu sağlarken ahşap kısımların ısı geçişlerinde çatlamasını da engellersiniz.

Radyatörler ve menfezler
Duvarda açılan menfez deliklerinin ve radyatör boru kenarlarının kapatıldığından emin olun. Bu çatlaklar ısı kaybı yaratır. Menfezlerin önüne hava çıkışını engelleyecek mobilya ya da perde gelmezse çıkan soğuk veya sıcak hava kayba uğramaz. Radyatörle duvar arasına mutlaka ısı rezistans reflektörü yerleştirin. Böylece radyatörler kış aylarında duvar yerine mekanı ısıtır.

Kendini ispatlamış bir tasarruf modeli olan “Isı Pay Ölçer” sistemi sayesinde merkezi ısıtmalı binalarda daire başına yüzde 15-45 arasında enerji tasarrufu sağlanıyor, İsta.


~YATAK ODASI

Yatak odasında başucu lambaları, klima ve pencereler en fazla enerji kaybına sebep olan noktalar.

Başucu lambaları
Bir mekanda enerji tasarrufu yapabileceğiniz en kolay nokta aydınlatma seçimleriniz. Odada sadece beş noktada aydınlatma ve ampulleri LED olanlarla değiştirerek yılda yaklaşık %65 tasarruf sağlayabilirsiniz.

60 Watt enerji yayan 12,5 Watt My Ambience tasarruflu ampul, Philips

Elektrik anahtarları 
Odadan çıkarken elektrik anahtarını her zaman kalpı konumda bırakın. Dimmer tipi anahtarlar sayesinde ampul ışığını kısarak yarı yarıya tasarruf edebilirsiniz.

Evde yokken programlayarak enerji, 
ısı ve su tüketimini azaltan panel, Biticino.


Dimmerlar akım şiddetini kısarak
enerji miktarınn azaltılmasını sağlıyor, Viko.

Klimalar
Yatak odasına bir klima taktırmayı planlıyorsanız daha az elektrik harcayan, zaman ve ısı ayarlı modellere yönelebilirsiniz. 
• Kış aylarında klimanızın dışarıda kalan kısmını özel yalıtım kılıfıyla soğuktan korumalısınız. Böylece içeride ısınan hava ortamda daha fazla kalır ve kayıp olmaz.
• Pencerelerin doğru kapanıp kapanmadığını kontrol ederek çerçevelerine yalıtım ve ısı koruyucu bantlar geçebilirsiniz.
• Çok geniş pencereli odaları ısıtmak zor olduğundan klima ünitesini ayrı bir elektrik fazında çalıştırarak mevcut fazlara yüklenmeyi engelleyebilirsiniz.

Inverter klima oda ısısının sabit tutan kompresörün sürekli devreye girmesini önleyerek gereksiz enerji harcatmıyor. Ayrıca dış ünitedeki soğutucu gazın sıkıştırılma hızını değiştirerek ayarlanan ısıyı sabit tutuyor, Siemens. 

~MUTFAK

Mutfak enerji ve su tüketiminin çok yoğun olduğu bölümlerden biri. Ama bunu önlemek yine sizin elinizde.


Buzdolabı
Mevcut buzdolabınız 1993 yılından önce imal edilmişse yeni modellere göre iki katı tüketim yapar. Doğru bir buzdolabı seçerek 60 watlık bir ampulden daha az enerji harcayabilirsiniz. Yeni tekniklerle üretilen buzdolapları A sınıfı enerjide % 23 daha az tüketim yapıyor.

Puzzle buzdolabı bölmelerini kullanılmadığınızda kapatarak yüzde 35’e varan enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz, Vestel. 


Mikrodalga ve fırınlar
Mikrodalga veya fırında küçük porsiyonlar ısıtarak enerji tüketiminde yaklaşık %80 tasarruf sağlayabilirsiniz. Pişirme veya ısıtma işleminizi bu şekilde uygulayarak yaz aylarında mutfakta oluşan ısıyı da düşürerek soğutma maliyetini azaltırsınız. Ayrıca mikrodalga fırınlar klasiklere göre %60 daha az enerji tüketir. Bir mikrodalga fırın prizden çekilmediği sürece yaklaşık %0,2 enerji harcar.

A sınıfından bile %20 ya da %10 oranında tasarruf sağlayarak çevreye ve aile ekonomisine katkıda bulunuyor, Profilo. 

DWB09T855 ankastre davlumbaz EcoDrive BLDC fırçasız motoru ile geleneksel motorlara göre yüksek enerji tasarrufu sağlıyor, Bosch.

Cam pişirme haznesi, güvenlik kontrolü, enerji tasarrufu sağlayan güç sistemi, kendi kendini temizleyebilme özelliği ile konveksiyonel fırın her anlamda tasarruf sağlıyor, Sinbo.

Bulaşık makinesi
Bulaşıkları makineye koymadan önce soğuk su ile çalkalayın. Makineyi tam dolmadan ya da aşırı doldurarak çalıştırmayın ve eğer varsa air-dry teknolojisini kullanın. Yıkama işleminizi elektrik kullanımının ekonomik olduğu saat diliminde gerçekleştirin. Enerji tasarruflu bir makine ile %12 tasarruf edersiniz.
~BANYO

Islak hacimler su, elektrik ve ısı açısından bir evin en fazla tüketim yapılan alanlarıdır.  

Saç kurutma makinesi
Saç kurutma makinesini kullanmadan önce saçınızın nemini iyice alın. Böylece kuruturken daha az enerji harcarsınız. Unutmayın saçı kurutma sürenizi %10 kısaltarak %10 enerji tasarrufu sağlarsınız.
Aydınlatma
Yüksek nemli ortamlar kompakt floresan ampullerin ömrünü yer. Nemin zararını önlemek için duş aldıktan ve banyodan sonra 15 dakika havalandırma fanını çalıştırmalı ya da banyo penceresini açık bırakarak nemi yok etmelisiniz. Aydınlatmaların üzerinde biriken tozlar ışıktan faydalanmayı azaltır. Tozlanan armatürün ışığın %50’sini yayıp yarısını gizlediğini unutmayın.

Batarya ve vitrifiyeler
Her gün 10 dakika duş alarak küvette geçirdiğiniz süreden ve sudan tasarruf sağlarsınız. Düşük akışlı duş başlıkları ve bataryalarla 10 dakikalık bir duş için 95 litre su harcarsınız. Bu da geleneksel bir armatüre göre 19 litre su tasarrufu demektir. Bu bataryalar ayrıca enerji tasarrufu da sağlıyor. Saniyede 1 damla sıcak su akıtan bir batarya bir yılda yaklaşık 6,4 litre suyu boşa harcamanın dışında elektrik ve gaz tüketimini de artırır. Gömme rezervuar sistemli bir klozet 3-6 litre su tüketirken tasarruflu sistemler %55 tasarruf ettiriyor.

C-Line serisi özel debi regülatörlü perlatör ile dakikada maksimum 9 litre su akışı sağlıyor, Artema.

Eco Button düğmesi ise su akış hacmini %50’ye kadar azaltan ve yine aynı düğme ile tam su miktarına geri dönene tasarruflu Grohtherm 1000 batarya, Grohe.

Tesisat
Sızdıran boru ve bataryalarınız varsa bunları ya tamir ettirin ya da yenileyin.

Nereye, ne kadar su harcıyoruz?
Tuvaletler %26
Duşlar %17
Bataryalar %16
Küvetler %2

Eco Time kurutmalı çamaşır makinesi, Indesit.


Eco Bubble teknolojisine sahip çamaşır makinesi 15 dakikalık hızlı yıkama programıyla hem zamandan, hem de enerjiden tasarruf ediyor, Samsung.

 

~TAVAN ARASI VE ÇATI

Elektrik faturanızı düşürmek ve konforu artırmak için evde sızdırma yapan boru, çatlak, boşluk ve çatı aralarını doğru yöntemlerle izole edin. Böylece olası nem problemlerini de önlersiniz. 

Boru ve kanallar
Isıtma ve soğutma sistemi kullanılan evlerde çatıdan geçen boru ve kanallarda oluşan ısı kaybı yaklaşık %20 civarındadır. Bunu azaltmak için iklim kontrolü ve konfor sağlayan HVAC sistemlerini inceleyebilirsiniz. HVAC sayesinde iklim şartları iyi düzenlenmiş ve uygun değerlerde sabit tutulmuş sistemler, küf vb. zararlı organizmaları yaşanılan ortamdan uzak tutar. Ayrıca özel otomasyonu ile düşük enerji sarfiyatıyla enerji tasarrufu sağlar.

Baca
Baca ve fırın bacalarının geçtiği alanlar genellikle çok sıcak olur. Etrafını metal yansıtıcı panellerle kaplayarak ısıyı içeride tutarsınız. Ayrıca baca geçiş kenarlarını ve delik çatlaklarını macun ve ısıya dayanıklı izolasyon ürünleriyle kaplayarak tüketimi önlersiniz.

Hava perdesi ve yalıtım
 Dış duvarlar, tavan, pencere ve zemini evin dış kabuğunu oluşturur. Bilinçli bir ev sahibiyseniz ev yalıtımı konusunda doğru önlemleri alarak yılda ortalama %10 soğutma ve ısıtma tasarrufu sağlayabilirsiniz.
Isı yalıtımı klima, kombi, vantilatör gibi sistemlerin daha verimli çalışmasını sağlar.

Hava perdesi, iç ortamda bulunan iklimlendirilmiş havayı muhafaza ederek enerji ve yakıttan tasarruf ettirir, www.stormhavaperdesi.com.

Isı yalıtımı:
• Enerji tasarrufu sağlar.
• Sadece yakıt giderlerini değil, binaların güneş altında fazla ısınmasını engelleyerek soğutma giderlerini azaltır.
• Ortalama %50 yakıt tasarrufu sağlar ve kendini 2-5 yılda amorti eder.
• Mekanlarda ısının dengeli dağılımını sağlayarak mekanlarda rutubetsiz, sağlıklı ve konforlu yaşam ortamı oluşturur.
• İç cephede terleme sonucu küflenme, leke oluşumuna bağlı sıva ya da boya kabarmasını engeller. 
Enerji tasarrufu hakkında daha fazla bilgi için:
www.energystar.gov ve www.imo.org.tr

Isı ve ses yalıtımı yapan 3D Onduvilla çatı sistemi 10 yıl su geçirimsizlik garantili ve tamamen çevreci, Onduline.

Rulopan her iki yüzü camtülü kaplı ısı yalıtımı çatı aralarında, ısınan havanın dışarı kaçmasını önlüyor, İzocam.

Mantolaması yapılmış, çatı ve bodrumda ısı yalıtım levhaları kullanılmış binalar %50 daha az yakıt tüketir, XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği.

EcoTEC Plus yoğuşmalı kombi otomatik devirli fanı ve kademesiz modülasyon sistemi ile %28-100 ile ekstra tasarruf sağlıyor, Vaillant.