Evde Fitness Nasıl Yapılır?

Pek çok kişi maalesef fitness hareketleri yapmak için bir spor salonuna gitmek gerektiğine inanıyor ancak aslında bu pratik ve kolayca yapılabilecek olan egzersiz hareketleri için bu kadar uğraş vermeye gerek yok. Zira evinizde bulunduracağınız bir kaç malzeme ve doğru bilgiler ile fitness yapmaya dakikalar içerisinde başlayabiliyorsunuz.

Neden Evde Fitness?

Fitness hareketlerini yaparken biraz utangaçsanız yahut vücudunuzun görünümünden rahatsız oluyorsanız, çevrenizde spor salonu yoksa veya ücretler, salon koşulları gibi şeyler size uygun değilse, ayrıca sıkışık bir çalışma programına sahipseniz, evde fitness yapmak sizin için çok uygun diyebiliriz.

Evde yaptığınız bir egzersiz sonrasında duş almak çok kolay hale geliyor ve ayrıca evin rahatlığının herkesin aynı anda spor yaptığı bir mekandan çok daha iyi olduğu söylenebilir. Özellikle de havalandırması iyi olmayan spor salonlarındaki kokulardan rahatsızlık duyanlar, ayrıca çok terli görüntülerden de hoşlanmayanlar, evde fitness nasıl yapılır sorusunu kendilerine sormaya başlamışlardır.

Evde Fitness Nasıl Yapılır?

Evde fitness yapabilmek için aslında tek sahip olmanız gereken şey başlangıç için 1 kiloluk iki tane dumbell ve bunun yanında yerde ayaklarınızın kaymaması için bir mat satın almak. Bu malzemeler egzersizlerinizde yapacağınız hareketler için size gerekli imkanı sunacaklardır. Dumbell gibi malzemelere para vermek istemeyenler ise ağır bir pet şişe de kullanabilirler ancak dumbellın spora has yapısı nedeniyle daha rahat bir kullanımı vardır. Dileyenler ek olarak pilates bantları da alabilir ve pilates hareketlerini de egzersiz programlarına dahil edebilirler.

Evde Fitness ile Sıkı Bir Karın, Güçlü Kollar

Karnınızı sıkılaştırmak ve aynı anda kollarınızı güçlendirmek için tek yapmanız gereken dizlerinizin üzerine çökmek ve ellerinizi yere koyduktan sonra şınav çekme hareketlerini yapmak. İlk etapta bu sayede kollarımıza güç kazandıracağız ve kollarımız yeterli güce eriştiğinde tek yapmamız gereken normal şınav hareketlerine geçmek olacak. Bu hareketleri çok zorlandığınızı hissettiğiniz noktada durdurmanız kaslarınızı korumanız için gerekli.

Evde Fitness ile Kalçaları Toparlayın

Eğer kalçalarınızın daha sıkı olmasını istiyorsanız tek yapmanız gereken ellerinizi önünüze bağlamak, sırtınızı dikleştirmek ve bir sandalyeye oturup kalkar gibi yarım çömelme pozisyonuna geçmek. Bu hareket oldukça yorucu ve kas kontrolü gerektiren bir hareket olduğu için, arka arkaya çok defa yapmak yerine gün içine dağılmış şekilde uygulayabilirsiniz.

Evde Fitness ile Karın Çalıştırma

Bildiğimiz mekik karın kasları için ideal bir çalışma imkanı sunar ve onları sıkılaştırır. Mekik çekerken tamamen doğrulmanız veya ayaklarınıza kadar yükselmeniz de gerekmiyor. Tek yapmanız gereken ellerinizi kafanızın arkasında birleştirmek ve daha sonra omuz ve gövdenizi biraz havaya kaldırmak. Bir süre sonra mekik çekerken çok daha rahat olduğunuzu hissedeceksiniz çünkü bilhassa karın kaslarınız güçlenmiş olacak.

Evde Fitness ile Superman Duruşu

Süperman’in uçarken gergin ve düz bir şekilde durduğunu görmüşsünüzdür. İşte bu hareketi vücudumuzu bütünsel anlamda sıkılaştırabilmek ve ayrıca sırt kaslarını daha iyi çalıştırmak için kullanıyoruz. İlk olarak yüz üstü bir şekilde yere uzanmalı, ardından avuçlarınızı yere çevirmeli ve ellerinizi düz bir şekilde havaya kaldırmalısınız. Bunu yaparken bacaklarınızı da dizlerinizi kırmadan geriye doğru havaya kaldırmalısınız. Zorlanma belirtileri ortaya çıkana kadar bu pozisyonda durduktan sonra yavaşça tekrar uzanma hareketine geçebilir ve bu egzersize bir son verebilirsiniz.

Evde fitness uygulamalarını her gün saatlerce yapmak zorunda değilsiniz çünkü bu egzersizlerin düzenli olmaları uzun süreli olmalarından çok daha önemli. Bu yüzden her gün yirmi veya otuz dakikanızı egzersiz hareketlerine ayırdıktan sonra fitnessa bir son verebilirsiniz.

Kaynak: http://www.aysetolgaiyiyasam.com/evde-fitness-nasil-yapilir

 

* Bu bir ilandır.