3 Adımda dönüşüm

Eski oturma odası, ev sahibinin istekleri göz önüne alınarak üç aşamada daha fonksiyonel ve samimi bir kimlik kazandı.

1. AŞAMA
Kalabalık bir aile için planlanan bu oturma odasında asıl amaç sadece televizyon odaklı bir kullanılmış. Bu yüzden geniş L kanepenin dışında fazla mobilya tercih edilmemiş. Gündüzleri fazla kullanılmayan
odada somon pembe tonlamalı renkler tercih edilmiş. Ayrıca evin torununun rahatça gezmesi için duvardan duvara halı kaplanmış.

2. AŞAMA
Odanın şeklinden sıkılan ve daha kullanışlı olmasını isteyen ev sahibesi yenilemek için fazla bütçesi olmadığından diğer odalarda kullanılan birkaç mobilyayı buraya taşımış. Duvardan duvara halı kaldırılmış, hobileri için de odaya eski çalışma masası yerleştirmiş. Perdelerin yerineyse sadece stor asılmış.

3. AŞAMA
Her şey ev sahibesinin L kanepeden sıkılmasıyla başlamış. Oda kullanım şekline göre yeniden şekillenmeye başladığındaysa amaç daha konforlu bir hale sokarak ana yaşam alanına dönüştürmek olmuş.

• Odada samimi ve modern bir kır evi havası isteyen ev sahibesi pembe tonlarını, çiçek desenlerini sevdiğinden %100 keten kumaştan kılıflar diktirmiş.
• Beyaz ağırlıklı seçilen tamamlayıcı mobilyalar kuzeyli kır evi havası yansıtıyor. Bu yüzden stile uymayan el dokuması kilim kaldırılarak zeminde yumuşak ve rahatlatıcı yeşil tonunda shaggy tipi bir halı tercih edilmiş.
• Diğer odadan gelen beyaz çalışma masasının metal ayakları çok uyumsuz olduğundan daha klasik formda beyaz olanlarla değiştirilmiş.
• Eski yemek sandalyesi bu odada çalışma sandalyesine dönüşmüş. Ancak üzerine bol büzgülü bir kılıf diktirilmiş. Böylece stille örtüşen bir hava kazandırılmış.
• Depolama alanı kazanmak için dekoratif kumaş kutular ve çok amaçlı sandıklı bir puf kullanılmış.
• Odanın aldığı ışığı kaybetmemek için perde yerine yine yeşil tonunda tül ve yazın öğleden sonra güneşini kırmak için blackout storlar kullanılmış.
• Önceden sadece televizyon seyretmek için kullanılan oda, düzenlenen raf ünitesi ile artık okuma köşesi olarak da kullanılabiliyor.

NOKTASAL AYDINLATMA Genel ışık kaynağı sarkıt, hobiler için çalışma alanına yeterli olmadığından sadece masa üstünü ve yapılan işi aydınlatmak için noktasal bir ışık kaynağı kullanılmış.

ÇİÇEKLERE YER AÇIN Ev sahibinin çok sevdiği çiçekleri için kanepe yanında hem sehpa hem gazetelik hem de çiçeklik gibi kullanılabilen fonksiyonel bir ürün tercih edilmiş.

KUTU+SEHPA BİR ARADA Kanepenin diğer yanında üstü üste yerleştirilmiş büyük depolama kutuları bu alanda kullanışlı bir sehpa fonkisyonu da kazanmış.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL FOTOĞRAFLAR PTS/AHMET GÜL