Ev için en iyi planlama nasıl olur? Açık planlı, yarı açık planlı ve geleneksel

Son güncelleme:

Ev dekorasyonu konusunda en çok zaman geçirilen ana yaşam alanlarında uygulayacağınız doğru planlama, mekanı kullanışlı ve geniş kılacağı gibi evinize değer de kazandırır.

TAM AÇIK PLANLI EV DEKORASYONU

Açık planlı yaşam, giderek daha çok ilgi görmeye başladı. Oturma, yemek yeme, pişirme, dinlenme ve çalışma gibi aktiviteleri tek mekanda toplayan bu planlama, modern bir yaşam biçimini benimsemiş geniş aileler, çiftler veya ev arkadaşı ile yaşayanlar için oldukça kullanışlı sosyal alanlar kazandırıyor.

EVDE DEKORASYONU TAM AÇIK PLANLARKEN

Ev dekorasyonunda duvarların tamamen kaldırıldığı, çok geçişli ve kesintisiz ana yaşam planı genellikle yeni nesil apartman, loft ve stüdyo dairelerde sıkça tercih ediliyor. Ama eski bir daireyi de salon, yemek alanı ve mutfak arasındaki duvarları kaldırarak benzer bir havaya dönüştürebilirsiniz. Böylece daha ferah ve bol ışık alan tek bir ana mekan kazanırsınız.

Çocuklu bir aileyseniz, ders çalışmaları ya da oynamaları için bir alan yaratmayı ihmal etmeyin; evden çalışıyorsanız bir duvarı küçük bir bilgisayar masasına ayırın ve bir ev arkadaşınız varsa farklı hobileriniz için uygun bir düzenleme yapın.

Eğer bu alana mutfağı da dahil ediyorsanız iki şeye dikkat edin:

  1. Yüksek emiş gücüne sahip bir davlumbaz/aspiratör kullanmak.
  2. Düşük desibelli cihazlar.

EVİ AÇIK PLANLI DEKORE EDERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Fotoğraf: Fevzi Ondu.

Açık planlı bir alanı dekore ederken mekanı boğmamaya ve gereksiz yere doldurmamaya özen gösterin. Ayrıca alanın orta kısmında çok yüksek ya da fazla geniş mobilyalar kullanmayın. Çünkü bu, dolaşımı ve geçişleri engeller. Köşe kanepeler bu tarz planlamada fonksiyonel oturma birimleri oluşturur.

Mekanı yerleştirirken alanları farklı köşelerden izleyin. Bu mobilyaların nasıl göründüğü ve hangi açıdan işe yarayacağı konusunda fikir verir. Açık planda kilit nokta, düzen sağlayan mobil depolama üniteleridir.

dogler78.org/let/

Farklı köşeleri belirlemek için, zeminde değişik halılar ve kısa dolaplar, görsel olarak alanı kesmeden böler. Elbette aydınlatmanın da önemi büyük. Kullandığınız seçeneklerin mekanları bütünleyici, ama mutfakta çalışma ya da rahatlatıcı dinlenme ışığı gibi gerektiğinde de ayrıştırıcı da olması dikkat edilmesi gereken bir nokta.

Fotoğraf: İbarhim Özbunar.

EV DEKORASYONUNDA GELENEKSEL PLAN

Tüm yaşam alanlarının duvarlarla bölündüğü geleneksel yerleşim planı daha derli toplu bir yaşam vaad ediyor. Eski dairelerdeki gibi salon, oturma odası, mutfak ve hatta yemek odasının birbirinden sınırlarla ayrıldığı bu yaşam tarzında her alan kendi içinde bir birim olarak farklı fonksiyonlara hizmet ediyor.

Avantaj/Dezavantajları

Ev dekorasyonunda geleneksel planın avantaj ve dezavantajları var. Gün geçtikçe zorlaşan sosyo-ekonomik şartlar, belirsizlik ve makro trendler yaşam biçimimizi de etkiliyor. Bu yüzden aileler genellikle ilk ya da ikinci taşındıkları evde kalıyor ve yeni bir yere geçmeye cesaret edemiyorlar. Ayrıca son yıllarda yaşanan ekonomik zorluklar yüzünden evden ayrılan ve tek yaşayan gençler de aile evine geri dönüyorlar.

Tüm bu sebeplerden dolayı açık planlı yaşama ilgi duyulsa da geleneksel oda bölümlü evler sıkça tercih edilir oluyor. Böylece herkes için uygun alan sağlanırken, mahremiyet isteyenler, özel alanları olsun isteyen gençler de aile evinde mutlu olabiliyor.

EVİ GELENEKSEL PLANLI DEKORE EDERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kelebek Mobilya.

Bu yaşamın en büyük avantajı her alanı kendi içinde farklı biçimde dekore edebilmek. Elbette belli bir dekorasyon tarzını benimseyebilirsiniz ama her odada tek renk ya da mutlaka kombin renkler mecburiyeti ortadan kalkıyor. Kızınız ya da oğlunuz için çok modern bir okuma bölümü hazırlarken, kendiniz için klasik bir kır evi havası uygulayabilirsiniz. Ancak duvar kavramından çok hoşlanmıyorsanız bu tarz bir evde duvarları birer dekorasyon aracı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca açık planın tersine her odada farklı depolama birimleri kullanarak maksimum düzen sağlanabilir.

YARI AÇIK PLAN DEKORASYONU

Son yılların en popüler eğilimi yarı açık plan. Tam açık plan hala sıkça tercih edilse de yarı açık yerleşim de yükselişte. Bu planda duvarları tamamen kaldırmak yerine sadece kapıları iptal etmek, tamamen açık raflı dolaplar kullanmak yeterli. Düzeni sağlamaksa hareketli paravanlar, kısa duvarlar ve yarı açık kitaplıklarla mümkün oluyor.

alvhem.com

ESNEK ÇÖZÜMLER

Açık planda olduğu gibi ferah alanlar yaratırken, mahremiyet ve gizem isteyenler için de olanak sunan yarı açık yaşamda, modüler ürünlerle çok daha samimi ve konforlu olabilirsiniz. Kısa ya da yarım duvarlar, çekme katlar, ada üniteli ya da bar üniteli mutfaklar, kayar kapılar gibi esnek çözümlerle pek çok avantaj sunuyor. Böylece istediğinizde sosyalleşebilirken, dilediğinizde yalnız da kalabiliyorsunuz.

Ikea.

YARI AÇIK PLANLI EV DEKORASYONUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ev dekorasyonu planlarından biri de açık planlı… Ekstra duvar örmek, teknik detaylarla uğraşmak ya da alanı bir sürü bölücüyle doldurmak yerine, bu planlamada küçük ve alan kaplamayan hareketli çözümlerle çok daha pratik olabilirsiniz. Birbirinden ayrılabilen köşe kanepeler, solo kitaplıklar, açık raflar ve mobil mutfak mobilyaları ile esnek düşünmeye başlayabilirsiniz.

Kısa tekerlekli dolaplar okuma ve sohbet alanını bölerken, açık planda olmayan kısmi mahremiyeti de sağlar. Ancak yarı açık planda gürültünün ve yüksek sesin ya da kokunun yayılması gibi zor izole olma durumu elbette devam ediyor.

Fotoğraf: İbrahim Özbunar.

Açık plan ev modelleri ve açık planlı evin püf noktaları