Açık plan ev modelleri ve açık planlı evin püf noktaları

Açık plan ev modelleri mi arıyorsunuz? Son zamanların en popüler mimari planlarından biri: Açık planlı yaşam alanları. Neden mi? Çünkü kullanışlı, pratik, aydınlık ve sosyal bir yaşam tarzı!

Açık planlı mutfak

AÇIK PLANLI OTURMA ODASI

Oturma odanızı çalışma odası, yemek odası gibi farklı işlevlere hitap eden odalarla birleştirerek aile bireylerinin ayrı ayrı yapmış olduğu faaliyetleri bir arada yapmasına olanak sağlayın. Örneğin yemek alanı kullanılmadığı zamanlarda etrafında doğru bir düzenleme ile çalışma alanına dönüşebilir.

Özellikle eski yapılarda bu birleşim, alanı çok daha ideal kullanmanıza olanak tanır. Küçücük bir mutfak ya da antre bu tarz bir yerleşim ile çok daha kullanışlı ve havadar hale gelir.

açık planlı oturma odası
Oturma düzeninde kanepe, koltuk gibi üniteleri bir sehpanın etrafında gruplamak bu alanı mekanın geri kalanından ayırmak için ideal bir yöntemdir.
açık planlı oturma odası modelleri
Kot farkını açık planlı yaşam alanlarında mekanı işlevlerine göre bölmek için kullanabilirsiniz.
açık planlı oturma odası modelleri
Çift yönlü kullanılabilecek bir raf sistemi veya kütüphaneyle bile açık yaşam alanınızdaki farklı fonksiyonları şeffaf bir biçimde ayrıştırabilirsiniz.

AÇIK PLANLI MUTFAK MODELLERİ

Açık plan ev modelleri içinde en dikkat çeken alan mutfak. Evimizde en çok istediğimiz şey pek çoğumuz için konfordur. İşte açık planlı yaşam alanları da bu vurguyu çok iyi gündeme getiriyor. Örneğin yemek yaparken sohbet edebilmek gibi…

Bu bakımdan açık planlı mutfaklar yemek odası ve oturma alanı gibi alanları birleştirerek çok daha konforlu hale geliyor. Üstelik yemek alanı ile mutfağın aynı mekan içinde planlanması pratik kullanım da sağlar.

Açık planlı mutfak modelleri
Açık planlı yaşam alanlarında mekanlar arası akışkanlığı sağlamak ve kesintisiz bir görünüm için aynı zemin malzemesini tercih edebilirsiniz.
Eğer tamamen kaldırmak istemiyorsanız duvarların sadece bir kısmını kaldırarak devamlılık hissini sağlayabilirsiniz.

Kapılar? Kapıları tamamen kaldırabilirsiniz, hatta kapı çerçevesi küçükse alanını biraz daha dışına taşırarak biraz daha geçiş yolunu genişletebilirsiniz.

BİR EVİ AÇIK PLANLI YAŞAM ALANI HALİNE GETİRMEK MÜMKÜN MÜ, HANGİ TEKNİK DETAYLARA DİKKAT EDİLMELİ?

Ev hayatını kapalı kapılar, kutu kutu odalar, duvarlarla sınırlayarak ayrıştırmayan, yekpare, akışkan ve ortak bir hacimde bütünleştiren yeni
bir yaşam önerisi açık planlı mekanlar.

Açık planlı mekanlar, kır evlerinde ve yazlık evlerde de sıklıkla görüleceği gibi genellikle şehir hayatında yemek odası, mutfak ve salonun bir arada düşünülerek tasarlanmasıyla oluşuyor. Odalardan oluşan bir yaşam alanında, en azından birbirini tamamlayacak bu tip fonksiyonları bir araya getirerek daha geniş hacimler yaratmak mümkün.

Ancak bu tür yapısal değişiklikler bir mimarın desteği ile yapılmalı. Öncelikle birleştirilmesi gereken mekanlardaki taşıyıcı duvarların, kolonların ve kirişlerin tespit edilmesi gerekiyor. Taşıyıcı strüktürün dışında kalan bölücü duvarların kaldırılması ise ciddi bir yıkım gerektirir ve bu yıkım sonucunda önemli boyutta bir moloz yığını oluşacaktır.

Tüm bunlar profesyonel destek almayı zorunlu kılıyor. Birleştirilmiş mekan eğer çok genişse, hem ölçeği kaybetmemek, hem de fonksiyonları belirginleştirmek adına zeminde yaratılacak kot farklılıklarından ve yarı geçirgen, hareketli seperasyonlardan yararlanmak mümkün.

Çok abartılı uygulamamak şartıyla zeminde kaplama malzemelerini farklılaştırarak da mekanı bölebilirsiniz. Ayrıca farklılaştırdığınız bu hacimlerde dekorasyon stillerini bile -fazla ileri gitmemek kaydıyla çeşitlendirebilirsiniz.

Ancak açık planlı yaşam alanınız fazla geniş değilse, ferahlığı yitirmemek için kot farkından da, seperasyonlardan da kaçınmak gerekir. Bu tür mekanların dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktası
ise sade, birbiriyle uyumlu unsurlardan oluşan, akışkan bir tasarım tercih etmek olacaktır.

Mimar Esen Akyar Karoğlu,
Iglo Architects

AÇIK PLANLI EVİ NASIL DEKORE ETMELİ?

Mekan içinde bütünlük arıyorsanız aynı renk kartelasını tercih edebilirsiniz. Açık renkler çok daha aydınlık bir atmosfer yaratır. Eğer biraz daha dinamik bir atmosfer yaratmak isterseniz açık renklere çarpıcı neon tonlarda detaylar katabilirsiniz.

Alanı derli toplu tutabilmek için çift işlevli ürünleri seçebilirsiniz. Mobilya stillerinizi benzer stillerde tercih etmeniz de alanı daha havadar göstermenizi sağlar. Özellikle yaşam alanınız küçükse bu şekilde bir dekorasyon seçimi izleyebilirsiniz.

Açık planlı ev dekorasyonu
Mekanın geri kalanına sırtı dönük yerleştirilen bir kanepe bu alanı tanımlamanızı, işlevini anlatmanızı ve mekanın geri kalanından ayırmanızı sağlar.

AÇIK PLANLI EVDE DUVARLARI KALDIRMAK

Duvarların görüntüleri aşağı yukarı aynıdır evet, ama işlevleri değil. Bazı duvarlar taşıyıcı duvar görevi görürken bazıları görmez. Yük taşımayan duvarlara bölücü duvarlar denir. Yaşam alanınızı açık planlı hale getirirken kaldırabileceğiniz duvarlar da bunlardır.

Oturma odasını antreden ayıran duvarı kaldırmak karanlık, dar koridor ve antrelerde ışığı maksimize etmek için ideal bir yöntem.

AÇIK PLANLI EVDE AYIRICILAR

Açık planlı yaşam alanlarında modüler ayırıcılar aslında en kullanışlı parçalardan. Gerektiğinde bu üniteler sayesinde mekanı ayırabilir, örneğin çalışmak için daha uygun bir alan yaratabilirsiniz.

Benzer şekilde yatak odası ile mutfağın bir arada olduğu stüdyo tipi dairelerde de bu ayırıcılar akılcı bir çözüm olabilir. Katlanır paravanlar gerektiğinde rahatlıkla kaldırılabileceği için pratik bir seçenek.

Perdeler, yatak odası gibi gece tamamen ayrılması gereken mekanları gizlemek için kullanılabilir. Gündüz olduğunda tamamen çekerek mekanda yeniden kesintisiz bir görünüm sağlamak mümkün olur.

Açık plana geç 7 metrekare kazan: 1+1 dairelere öneriler

Giysi dolabı ile oda bölme: Bölerken giysileri de depoluyor!